Skocz do zawartości

Pierwsze światło z Pablitusa 22"


M-A-X

Rekomendowane odpowiedzi

Nie wiem od czego mam zacząć bo mi się ręce trzęsą z wrażenia. Szok, szok,szok!!!. Chyba go nazwę "TERMINATOR"(tł. na czeski "Elektronicky Mordulec").

Zacznę od tego , że montowałęm szukacz 20x80 do pierwszej w nocy , a tym czasem naszła totalna mgła i do tego Księżyc w zenicie. Zwątpiłem  w szanse na inicjację, ale na wszelki wypadek nie chowałem potwora, którego sam wytachałem na trawę z wielkim trudem(jeszcze go nie zważyłem). O czwartej nad ranem  "nieco" się przetarło wiec postanowiłęm spróbować przekonany , że tylko sobie humor popsuję. 

Pierwszy strzał na Księżyc ES 30. O rany nic nie widzę!!! Zapomniałem założyc folię Badera. dopiero przy powiększeniu 400-500 razy przestaje oślepiać.

Następny cel Jowisz. I tu własciwie mało nie spadłem z drabniki. To miał być telep do DSów. Tymczasem mam przed nosem jakiś nieziemski wymiatacz planetarny. Czerwona Plama  mało ,że wyraźna, widać wyraźnie wir w srodku. Nic , a nic nie ubarwiam. Mało tego. Pasów nawet nie umiem policzyć. Chyba kilkanaście widzę, ale to nic bo głowne 2 pasy nie są już płaskimi wstęgami, lecz podzielone są na wiele weższych i do tego krawędzie tych pasów poszarpane i pozwijane. Może mam jakieś omamy. Z 343  razy jakie daje Ethos 6mm podnoszę do 412 za pomocą Pentaxa XO 5mm. Ostrość jakby w ogóle nie spadła i ten kolor o wiele mocniejszy niż w moim SCT-11. Czas na LVW 3,5 mm i 588 razy. Bez problemu wyostrzam. Obraz ciągle tak jasny  jakby to bylo 140 razy w SCT-11. Biorę aparat i nie zdejmując obiektywu walę foty przez okular. Okazuję się duzo lepsze niz te robione przepisowo przez barlowy  w moim  SCT.  Ciekawe gdzie jest granica? Wkładam Etosa 6mm w Powermata 2,5 raza co daje 858 razy. Trudniej ustawić ostrość. Trzeba minimalne ruchy wykonywać i nagle znów obraz jak żyleta. Potem przyszedł czas na bino 16mm Williama wsadzone Powermata 2,5 raza, Vixena Barlow DeLuxe 2 razy i dołączony barlow William 1,6 raza.  1030 razy!! ciągle ostrzy.  Wyciągam Vixena zmniejszając tym samym do 515 razy i teraz mam najlepszy widok tej nocy.

Potem jeszcze z trudem znalazlem M31 bo magła i ksieżyc. Widać tylko jądro, ale za to wręcz oślepiające. M42 ze wzgledu na warunki widać tylko centrum ,ale z drobniutkimi włókienkami pyłu.

post-397-137699859001_thumb.jpg

post-397-13769985902_thumb.jpg

post-397-137699859036_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo najlepsze obrazy planet to nie maki  czy inne wynalazki tylko jak największe szkło. WCP to dopiero początek, przy odpowiedniej widoczności (czasami własnie w delikatnej mgle)  widać niesamowity detal - pokażą się nawet subtelne zawirowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Paweł Trybus

Sam wyniosłeś tę krowę na zewnątrz?  :o :o :o Chyba w częściach, a na zewnątrz zmontowałeś. Inaczej sobie tego nie wyobrażam, nie warto ryzykować wypadnięcia dysku czy czegoś gorszego...

A co do widoków - współczuję, nie nacieszysz się zbytnio. Dlaczego? Bo co chwilę po spojrzeniu w okular będziesz musiał schodzić z drabiny, by podnieść szczękę z ziemi  :D :D :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

max, jakim sposobem utrzymywałeś Jupka w polu przy x1030 ?!?! ludzie mają na Dobsonach problemy przy 300, a Ty tą "krową" ważącą pewnie z 80kg przy 1030 obserwowałeś!

Panie  Szpecjalisto.

Skąd wziąłeś te 80 kg ? Waży 45kg +-

Jak teleskop jest dobrze wyważony i dobrze się ślizga to nawet łatwiej utrzymywać obiekt bo się nie trzęsie jak mała Synta.

Poza tym są tacy co nawet w Księżyc nie potrafią trafić. Jak ktoś ma problemy przy 300 razach to współczuję. Ja miałem takie problemy 25 lat temu jak zaczynałem przygodę z teleskopami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Źle odebrałeś moje intencje w pytaniu. Wierzę Ci, tylko chodziło mi bardziej o to czy masz jakąś platformę/silniczki. A 80kg wziąłem czytając gdzieś kiedyś że jakaś 18" waży 60-70kg. Nie wiem ile w tym prawdy... Pozdrawiam i życzę owocnych obserwacji :)

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Źle odebrałeś moje intencje w pytaniu. Wierzę Ci, tylko chodziło mi bardziej o to czy masz jakąś platformę/silniczki. A 80kg wziąłem czytając gdzieś kiedyś że jakaś 18" waży 60-70kg. Nie wiem ile w tym prawdy... Pozdrawiam i życzę owocnych obserwacji :)

Spoko. Nie obrażam się.  ;)

Nie mam jeszcze platformy bo z nią to nie musiał bym nadążać. Teleskop z GO TO mam dopiero od 2 lat, a wcześniej wszystko trzeba było ręcznie w kolejnych chyba pięciu telepach i 4 lornetkach, wiec miałem czas się nauczyć trafiać. Początkowo to był tragiczny telep 2,4 " achromat f-12. Trafić czymś takim w cokolwiek na telepiącyn się statywie to była arcysztuka i utrzymać przy powiększeniu 240 razy  :). Teraz naprawdę nawet o tym nie mysle. Sam sie nawet zdziwiłem trochę jak się po tym wszystkim zastanowiłem jaki to był POWER.  Teleskop zajebiście płynnie i stabilnie chodzi. Sama przyjemność. Drabinka tylko 2 stopniowa i wykorzystuję narazie tylko pierwszy stopień, no ale mam 193cm wzrostu.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Max-siu napisałem Ci to na innym forum i tu powtórzę - zakup sobie jak najszybciej uprząż ratowniczą i przypinaj - czasem jeden szczebel to przepaść - a z wrażenia od widoków, o zawrót głowy nie trudno. Wal wszystkie możliwe powerki i wyciągaj z niego wszystko co Pablitowa fabryka dała ;)

Mam nadzieję, że w marcu dasz choć przez chwilę luknąć z drugiego szczebelka  ???

Czystego nieba i pięknych widoków  :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dzisiaj jestem tak zarobiony , że nie mam kiedy latać po wszystkich forach , a chciałbym. :) No jasne , że dam polukać. Wygląda na to ,że to badanie , które wykazało 1/9 Lambda to nie ściema bo porównałem ze zdjęciami-singlami z różnych telepów i widać przewagę 22".

Pablito lipy nie odwala. Szczęśliwy jestem. Bałem się tego f-3,7, a tu odlot. LUDZIE! TO NAJFAJNIEJSZE HOBBY NA ZIEMI!!! Już mnie nigdzie nie ciągnie po świecie, chyba ,że gdzies gdzie fajnie widać niebo. Mógłbym już tylko gapić się  w kosmos.

Poszdrwiam Ustkę i resztę Polski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam za brak relacji z DSów. Ciągły brak pogody :(  ale może to i dobrze bo moje małżeństwo dłużej przetrwa :)))). Jak nadejdzie upragniona pogoda i nów przestanę funkcjonować w dzień , a w nocy pewnie też :).  Mam nowy pomysł na nazwę dla mojego maleństwa:

"OPIUM"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)