Skocz do zawartości

Podróżuj z Vinquerem


MrVinquer

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Skoro doszła do mnie kamerka PGF Firefly mono, to zrobię z niej użytek. Co myślicie o wirtualnych podróżach po Księżycu? Póki co skoro pogodna noc jest raz na tydzień, to nawet Księżycem na noc przed pełnią gardzić nie można. Zebrałem więc dzisiaj troszkę materiału Księżyca i powrzucam na forum zdjęcia. Będę opisywał kratery, góry i inne formacje geologiczne na Księżycu. Zapraszam do czytania. Na razie szybko obrobiłem jedno zdjęcie Księżyca. Rejon Mare Humorum.

out.php?i=403419_ksiezyc1.png

Tu dodatkowo czy dobrze wygląda to samo zdjęcie ale z redukcją szumów? Widać to dobrze na morzach i większych kraterach.

out.php?i=403428_ksiezyc2.png

Dodam jutro te same zdjęcia z podpisami formacji i kilka innych. Póki co bez żadnych filtrów. Całe pasmo, jakie tylko kamerka chwyta.

Synta Dobson 8" flextube, jakieś szkiełka, jakaś folia ND5, kamerka mono PG Firefly, lidletka 10x50, ZRT-457, szczere chęci

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A taki temat już chyba istnieje  ???  http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?topic=2523.0

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi o to, czy jest pionierski czy nie, Alien zakładając wątek, który wskazałem zaprasza do zamieszczania dokładnie takich fotek i opisów. Pogubimy się w tym wszystkim. Też jestem za, ale niech to będzie jakoś usystematyzowane, nie dublujmy tematów - no chyba, że się mylę  ???

Oto cytat ,,Witam wszystkich serdecznie w nowym wątku, który zatytułowałem Poznajemy Księżyc.

Chciałbym aby fotografie i ich opisy przybliżyły wszystkim tego najbliższego i jakże urokliwego naszego naturalnego satelitę.

Zapraszam Was do zamieszczania w nim fotografii z ciekawych - znanych i nieznanych miejsc Księżyca wraz z opisami.

Życzę miłej lektury i zarazem zdobywania wiedzy o tym wdzięcznym obiekcie."

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdy każdy będzie miał własny temat to wydaje mi się, że będzie to usystematyzowane. Lepsze kilka tematów różnych autorów, gdzie wiadomo, o kogo chodzi, gdy ktoś komentuje niż jeden temat z rozgardiaszem, bo każdy coś wrzuca, a do tego są dyskusje o zdjęciach różnych autorów i się można pogubić.

Synta Dobson 8" flextube, jakieś szkiełka, jakaś folia ND5, kamerka mono PG Firefly, lidletka 10x50, ZRT-457, szczere chęci

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pasuję - chciałem ułatwienia tematycznego w wątku określonego obiektu (fotki - dokładny opis) - ale mamy demokrację  ;)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem nowe zdjęcia. Do tego wrzucę też jedno stare, ale z podpisami. Pierwsze zdjęcie przedstawia okolice Mare Humorum. Na granicy cienia dolina Vallis Inghirami nazwana tak od pobliskiego krateru i księżycowe Kordyliery. Smaczku dodaje pare mniejszych kraterów.

Drugie zdjęcie zrobione ostatniej pogodnej nocy przedstawia trzy spore kratery. Petavius, Furnerius, Stevinus. Najlepiej uchwycony Petavius to krater o średnicy 177 km. Na uwagę zasługują spora wewnętrzna góra, oraz wewnątrzkraterowe rowy nazwane Rimae Petavius. Zdjecie jest wykonane z barlowem, co daje ogniskową 2400mm.

Trzecie zdjęcie przedstawia okolice Mare Tranquillitatis. Przy terminatorze jest Mare Crisium. Wyraźnie są widoczne wysokie na 4.5 km ściany. Wielu większych kraterów nie ma.

post-1093-137699869045_thumb.png

post-1093-137699869051_thumb.png

post-1093-137699869055_thumb.png

Synta Dobson 8" flextube, jakieś szkiełka, jakaś folia ND5, kamerka mono PG Firefly, lidletka 10x50, ZRT-457, szczere chęci

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnie zdjęcie pokazuje krater Endymion i pobliską wyżynę częściowo w cieniu. Widać też kilka mórz i kraterów. Sam krater Endymion ma dno pokryte zestaloną magmą o niskim albedo, co skutkuje tym, że jest to krater łatwy w odszukaniu. Ma 125 km średnicy, a największy jego krater satelicki jest tylko dwa razy mniejszy.

post-1093-137699869059_thumb.png

Synta Dobson 8" flextube, jakieś szkiełka, jakaś folia ND5, kamerka mono PG Firefly, lidletka 10x50, ZRT-457, szczere chęci

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy później...

Tymczasowo biuro podróży było zamknięte z powodu braku pogody (zimą). Natomiast mimo to w przyszłym tygodniu dodam nowe zdjęcia Księżyca. Więc kwestią czasu są nowe podróże po niesfotografowanych jeszcze przeze mnie miejscach na naszym bracianym kamyczku :D .

Synta Dobson 8" flextube, jakieś szkiełka, jakaś folia ND5, kamerka mono PG Firefly, lidletka 10x50, ZRT-457, szczere chęci

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)