Skocz do zawartości

I spotkanie Poznańskiej filii PTMA Warszawa.


ignisdei

Rekomendowane odpowiedzi

A więc słowo stało się ciałem - po wielu perypetiach i miesiącach opóźnień dnia 19.10.2012 r.  o godzinie 17.30  w Gimnazjum Nr 1 im.Polskich Olimpijczyków w Skokach odbyło  się I spotkanie  Poznańskiej filii PTMA Warszawa.

Frekwencja obrodziła.. z naszego forum przybyli: koleżanka Zoe i Kolega Mi_ch resztę stanowił support w postaci  silnej grupy młodzieży gimnazjalnej zrzeszonej w  kółku astronomicznym, prowadzonym właśnie przez Zoe.

Spotkanie składało się właściwie z dwóch części: dydaktycznej i praktycznej!

Jak pisałem wcześniej  wykorzystaliśmy do tego celu salę dydaktyczną  i boisko szkolne.

Realizując zatem program:

1) Dokonałem prezentacji  PTMA  - wspomniałem nieco o historii organizacji oraz o naszych celach i zadaniach!

2) zapoznałem  przybyłych z ideą  ruchu astro-amatorskiego i samą istotą popularyzacji astronomii amatorskiej.

3) Starałem się choć lapidarnie wyjaśnić  czego się mogą spodziewać po PTMA, co może im dać przygoda z ?astronomicznym harcerstwem?  ;)

4) Rozdałem wzory deklaracji, określiłem zasady  przyjęcia nowych członków PTMA filii Poznańskiej.

5) Przedstawiłem  też moje pisemne uprawnienia od Prezesa PTMA Warszawa do tworzenia filii w Wielkopolsce, oraz zasady uczestnictwa w Organizacji!

6) Opowiedziałem o strukturze PTMA, osobach w niej działających i oddziałach! Wspomniałem o sekcjach tematycznych! SOK, SOS itp.

ekran.jpg

Następnie opowiedziałem  o ruchu amatorskim Polsce, o zlotach forach, portalach i blogach.

ignis.jpg

Musiałem wspomnieć też możliwościach dzisiejszej astronomii amatorskiej.

Wygłosiłem, krótką prezentacje multimedialną -zawierającą najbardziej podstawowy a zarazem istotny materiał: Jak rozpocząć przygodę z astronomią.... traktujący o  najprostszych obserwacjach, instrumentach, zasadach mechaniki nieba, podziale sprzętu i o tym czego możemy spodziewać się obserwując kosmosu.

klass.jpg

ekaranik.jpg

Rozdałem podarunki, przekazane mi w Zatomiu  przez Polarisa -kilkanaście pierwszych wydań Astronomii Amatorskiej.

Wykonaliśmy też telefon do Janusza Wilanda, - który życzył przybyłym sukcesów na polu realizacji w ruchu astronomicznym  i zachęcił do wstąpienia w szeregi naszej organizacji!

podejscie.jpg

prowadz.jpg

Wszyscy jednak czekali na  CZEŚĆ PRAKTYCZNĄ.  Mieliśmy szczęście-nocka nam dopisała!

Z uczestnikami złożyliśmy i skolimowaliśmy wspólnie  teleskop o średnicy zwierciadła 41cm (Capellę 41) na pobliskim boisku gimnazjalnym. Było to miejsce względnie ciemne z zasięgiem ok. 5 magnitudo osłonięte ściana lasu.  Nie bez kozery wybraliśmy gimnazjum w Skokach na miejsce spotkań filii PTMA -ma nowoczesne zaplecze dydaktyczne i plener- jakiego potrzebujemy

Jak pisałem Skoki to mała mieścina, 40km od Poznania a gimnazjum i boisko  leżą na jej  peryferiach.. Bliskość Poznania i dogodne połączenia PKP stanowią wspaniałą bazę wypadową dla Poznaniaków

mlodz.jpg

plener.jpg

dzieci.jpg

Na pokazie ?czuć było astro-entuzjazm i spore zaciekawienie rozgwieżdżonym nieboskłonem. Wiek i zaawansowanie w astronomii nie miały najmniejszego znaczenia! Wszyscy skupili się w okół Capelli i  wyszukiwanych obiektów. Ci którzy akurat nie obserwowali ze mną, razem z Gośką (Zoe) za pomocą lasera odnajdywali i nazywali  poszczególne gwiazdozbiory i miejsca niebie.

Z obiektów teleskopowych- były oczywiście głównie standardy -takie obiekty są przecież najlepsze dla początkujących. Każdy obiekt w miarę możliwości opisywałem z uwzględnieniem ich klasyfikacji. Wyjaśniałem przy tym prawidła rządzące wszechświatem, w szczególności ewolucję gwiazd, galaktyk, ruchy ciał niebieskich na nocnym nieboskłonie i ich mechanikę. Pokazywałem różne rodzaje mgławic, galaktyk, i gromad.....akcentowałem  różnicę  wynikające z istoty prezentowanych  obiektów.

Obserwacje plenerowe + cześć praktyczna potrwały ok 2,5 godziny. 

czajnik.jpg

digni.jpg

pani.jpg

Myślę, że jak na pierwszy raz takie spotkanie przypadło do gustu szczególnie młodym adeptom, którzy liczę wrócą na kolejne zebranie z wypełnionymi deklaracjami PTMA,  które będę mógł  z czystym sumieniem wysłać Januszowi. ;)

Ogólnie- dla mnie to fajna sprawa sformalizować swoje hobby, należeć do starej organizacji z tradycjami i być częścią tej wspaniałej społeczności!

Gdy wyłonimy stałą grupę członków trzeba będzie opracować bardziej ambitny plan, stworzyć elastyczne mini-sekcje, podzielić zadania. Trzeba będzie też opracować strategię działania. Nawiązać kontakty z  samorządem! Po prostu zacząć działać z rozmachem!!!

Ale to temat na kolejne spotkania, które mam nadzieje nastąpią niebawem!

Dziękuję serdecznie przybyłym za udane I spotkanie! Następne pewnie jeszcze w listopadzie!

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)