Skocz do zawartości

Zakup pierwszego teleskopu


Mikołaj

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

Astronomią interesuję się można powiedzieć od zawsze (pamiętam jeszcze jak jako 6-latek rysowałem Układ Słoneczny z czerwonym Jowiszem i czarnym, zasmolonym Merkurym  ;D ), lecz dopiero około 1,5 roku temu zacząłem traktować kosmos poważnie jako wielką fascynację i hobby. W marcu postanowiłem uczestniczyć w projekcie Sungrazing Comets (dziękuję Krzysztofowi Kidzie, który bardzo mi wtedy pomógł), ale niestety w wakacje straciłem wszelką motywację do odkrywania komet po tym jak okazało się, że za 96P/Machholz podążały jeszcze jej fragmenty, a ja nic nie zaobserwowałem, mimo, że tamtego dnia w zasadzie całkiem poświęciłem się obserwacjom zdjęć z okolic 96P. Teraz odczuwam potrzebę powrotu do jakiegoś rodzaju czynnego uprawiania astronomii i moim zdaniem najlepsze byłyby własne obserwacje przez teleskop.

Najważniejsze dla mnie teraz są obserwacje planet i Księżyca, a w przyszłości może astrofotografia i głębsze niebo, a cena najlepiej do 1500 zł (to trochę elastyczna granica) najlepiej z jakimiś w miarę dobrymi okularami w pakiecie na start. Przy warunkach jakie są u mnie, nie zda się raczej żadna ciężka maszyna, bo chcąc obserwować na dworze, musiałbym znosić go ze schodów, a mojemu balkonowi daleko do miana przestronnego tarasu  ;) , ale mam nadzieję, że nie wychodząc na podwórko uda się mi pooglądać np. Księżyc.

Mam kilka swoich typów i proszę o poradę, który z nich obiektywnie nadawałby się dla 14-latka:

Celestron NexStar 130 SLT

- dobrze zapowiada się automatyzacja celowania

Sky Watcher Synta Dobson 8"

- wielki minus to waga i gabaryty, oprócz tego nie widzę zastrzeżeń, bo prawdopodobnie ze wszystkich tu wymienionych byłby najbardziej stabilny i mógłby dawać dobre rezultaty obserwacji przy niskiej cenie

Celestron NexStar 127 SLT

- w dużej promocji w DeltaOptical, obiecujące powiększenia przy standardowych okularach (nie wiem jak sprawdzają się w praktyce, ale wyglądają nieźle), automatyzacja celowania

Sky-Watcher N-150/750 EQ3-2

- obiecujące są parametry obserwacji, ale stabilność i waga nie zachęcają

Jestem otwarty na jeszcze inne propozycje, ale najlepiej widzę wyżej wymienione  :)

Uniwersał 270/1500 Dobson ATM PTMA Kielce
BCO 6mm, Celestron Or. 9mm, Kasai Or. 12,5mm; ES 14/82*, X-Cel LX 18mm, Scopos 35mm 2"
O^O Celestron Cometron 12x70
>Prezes PTMA O/Kielce: http://kielce.ptma.pl
>Koordynator SOK PTMA: http://www.sok.ptma.pl 

 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli balkon mały - schodów dużo i plany astrofoto w przyszłości, proponuję ostatnią pozycję - czyli Sky-Watcher N-150/750 EQ3-2  :)

Będzie Pan zadowolony  ;)

Poszukaj opisów i fotek, których jest dużo wykonywanych przy pomocy tego teleskopu. Widoki również będą satysfakcjonujące. Po ,,doposażeniu" w napęd i dokupieniu rejestratora (lustrzanka czy kamerka) będziesz mógł ,,poastrofocić"

Co do okularków to koledzy, którzy mieli te maszynkę zapewne się wypowiedzą  :) 

Proponował bym go wziąć z montażem klasy EQ5

O znalazłem - Wyrabiasz się w funduszach http://astropolis.pl/classifieds/item/2537-skywatcher-150750-eq5-z-lunetka-i-napedem-okulary-barlow/

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ciekawi mnie sprawa Celestron NexStar 127 SLT, bo promocja zawsze znajdzie kupca, a jakoś nie spotkałem opinii na jego temat. Z tych wszystkich, które wymieniłem wydaje mi się najlepszy, tylko obawiam się tego montażu. Co sądzicie o tym teleskopie - czy opłaca się bardziej niż Sky-Watcher N-150/750 EQ3-2 i czy dużo daje ten pilot. Jeśli chodzi o zdjęcia, właśnie wykonane Celestronem najbardziej mi imponują i to, co on potrafi by mi wystarczyło  :)

Uniwersał 270/1500 Dobson ATM PTMA Kielce
BCO 6mm, Celestron Or. 9mm, Kasai Or. 12,5mm; ES 14/82*, X-Cel LX 18mm, Scopos 35mm 2"
O^O Celestron Cometron 12x70
>Prezes PTMA O/Kielce: http://kielce.ptma.pl
>Koordynator SOK PTMA: http://www.sok.ptma.pl 

 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ciekawi mnie sprawa Celestron NexStar 127 SLT, bo promocja zawsze znajdzie kupca, a jakoś nie spotkałem opinii na jego temat. Z tych wszystkich, które wymieniłem wydaje mi się najlepszy, tylko obawiam się tego montażu. Co sądzicie o tym teleskopie - czy opłaca się bardziej niż Sky-Watcher N-150/750 EQ3-2 i czy dużo daje ten pilot. Jeśli chodzi o zdjęcia, właśnie wykonane Celestronem najbardziej mi imponują i to, co on potrafi by mi wystarczyło  :)

a gdzie ty widzisz zdjęcia wykonane tym teleskopem na tym montażu? toż to montaż azymutalny- więc rotacja pola występuje. Sam montaż miałem i użytkowałem- musi być zasilany zewnętrznym źródłem (baterie odpadają- wytrzymują 10 minut). Sam montaż trzymał właśnie maka 127- i się sprawdzał do wizuala.

Jeszcze jedno- porównujesz różne typy teleskopów- tu nie ma łatwego przełożenia na porównywanie powiększeń uzyskiwanych makiem i np. newtonem.

10x50, 20x70, SW200/1200DobsGoTo

...take a look, to the sky, just before You die- it's the last time he will...

...zmazując barwy lasom i polom, mknie balon nocy -z knajpy- gondolą...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie mówić o fotografiach na montażu azymutalnym to trochę nie pasuje i przyznaję Ci rację, Gregohr. W każdym razie mam nadzieję, że jakość obrazu będzie w miarę dobra przy użytku wizualnym. Kompletnie nie orientuję się co do kwestii zasilania, którą poruszyłeś, bo wszędzie widzę, że to na baterie, ale nie wiem czy byłby sens produkcji urządzenia z lichym zasilaniem... Sorry, ale nie orientuję się nawet jak byłoby można wykorzystywać zewnętrzne źródło zasilania, więc proszę też o jakieś porady. 

Uniwersał 270/1500 Dobson ATM PTMA Kielce
BCO 6mm, Celestron Or. 9mm, Kasai Or. 12,5mm; ES 14/82*, X-Cel LX 18mm, Scopos 35mm 2"
O^O Celestron Cometron 12x70
>Prezes PTMA O/Kielce: http://kielce.ptma.pl
>Koordynator SOK PTMA: http://www.sok.ptma.pl 

 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli nie wystarcza Ci od domu przewód (przedłużacz sieciowy) do 12V zasilacza  o określonym do danego modelu amperażu to pozostaje akumulator samochodowy lub tzw. power tanki np. http://www.astrokrak.pl/zasilacze-/1629-celestron-power-tank-17.html

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

eee, Jacek od razu z grubej rury: wystarczy do tego montażu taki power cube http://www.swistak.pl/a11906887,Stacja-zasilajaca-Tronic-Power-Cube-KH-3106.html

Montaż ma albo zasilanie bateriami, albo wejście na zewnętrzne źródło. Jeszcze raz napiszę- mi nowe baterie starczyły na 10minut...

10x50, 20x70, SW200/1200DobsGoTo

...take a look, to the sky, just before You die- it's the last time he will...

...zmazując barwy lasom i polom, mknie balon nocy -z knajpy- gondolą...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tylko chciałem kolegę zorientować w samej idei zewnętrznego (poza bateryjnego) zasilania montażu, bo napisał ,,Kompletnie nie orientuję się co do kwestii zasilania". Oczywiście, że jest wiele możliwości duuuużo tańszych. Ostatnio w sieci Netto pojawiły się power tanki po niecałą stówkę - 12 Ah - co zapewne wystarczy na cała nockę dla takiego montażu  ;)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako początkujący ,postaraj się ,,nauczyć nieba".Do tego celu wydaje mi się najbardziej przydatny będzie telep na moncie azymutalnym(paralaktyk jest trudniejszy w obsłudze-ustawienie).W Twoim przypadku ,,celowałbym" właśnie w Sythę 8" na ,,dobsie"(największy zasięg i rozdzielczość ,z wymienionych przez Ciebie telepów).Na sąsiednim forum jest Syntha 8" rozsuwana za 950 zeta(bardzo przydatna cecha w transporcie ,z balkonu i tak niewiele zobaczysz).Przy b. dobrym seeningu(ja to nazywam" planetarnym",obiekty U.S. też będą najlepsze z wyżej wymienionych telepów.Jeśli jednak głównie interesuje Cię ,,Łysy" i planetki to postaraj się ,,wyhaczyć " gdzieś na giełdzie SW ED-100(na ,,wtórnym " można kupić za 1,5kzeta+ jakiś mont azymutalny).Edek -100 pobije wszystkie  w. wymienione teleskopy na obiektach U.S. ostrością ,kontrastem, ponadto jest mało wymagający względem seeningu ,i b. szybko się chłodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)