Skocz do zawartości

Sesja 06.03.2013


Rekomendowane odpowiedzi

Sesja 06.03.2013 Noc z gromadami cz. 2

Godz. 20:00 ? 21:30

Zasięg 5 mag.

Seeing 3/5

Spore pojaśnienie nieba

Do ogromnej większości obiektów użyłem okularu ES 14 mm.

Ogólnie warunki dużo gorsze niż wczoraj.

Do ogromnej większości obiektów (pozy wyjątkami) używałem okularu ES 14mm.

Ciąg dalszy listy Herschell 400.

NGC 2286

Gromada otwarta 7,5 mag. Rozmiar 15?, znajdująca się w gwiazdozbiorze Jednorożca.

Rozległa, kilkadziesiąt słabych gwiazd. Luźna, bez mapy trudno byłoby ją zidentyfikować. Mało efektowna.

NGC 2311

Gromada otwarta 9,6 mag. Rozmiar 7?, Znajdująca się w gwiazdozbiorze Jednorożca.

Mało atrakcyjna. Średnia wielkość, średnio skondensowana, kilkadziesiąt gwiazd.

NGC 2324

Gromada otwarta 7,3 mag. Rozmiar 8?, Znajdująca się w gwiazdozbiorze Jednorożca.

Kilkanaście gwiazd. Średnia wielkość, średnio skondensowana, mało efektowna.

NGC 1647 (Piracki Księżyc)

Gromada otwarta 6,2 mag. Rozmiar 45?, Znajdująca się w gwiazdozbiorze Byka.

Duża, rozległa, jasna, łatwa, ładna. Jasna, brak skondensowanego środka. Dobra dla lornetek.

NGC 1817

Gromada otwarta 7,7 mag. Rozmiar 16?, Znajdująca się w gwiazdozbiorze Byka.

Duża, rozległa (nie tak rozległa jak NGC 1647). Słabe gwiazdy, luźna, mało atrakcyjna.

NGC 1664

Gromada otwarta 7,6 mag. Rozmiar 18?, Znajdująca się w gwiazdozbiorze Woźnicy.

Duża, słabe gwiazdy, mało skondensowana. Ładna.

NGC 2126

Gromada otwarta 10,2 mag. Rozmiar 6?, Znajdująca się w gwiazdozbiorze Woźnicy.

Rozproszona, kilkanaście gwiazd, słaba, mało atrakcyjna.

NGC 1857

Gromada otwarta 7 mag. Rozmiar 6?, Znajdująca się w gwiazdozbiorze Woźnicy.

Spora, jasna, rozproszona, ładna. Bogata w jasne gwiazdy. Ładniej wygląda w szukaczu.

NGC 1907

Gromada otwarta 8,2 mag. Rozmiar 7?, Znajdująca się w gwiazdozbiorze Woźnicy.

Liczna! Sąsiadka M38. Przy mniejszych powiększenia np.: lornetka lub szukacz tworzą piękną parkę. Skondensowana, mała, okrągła. Kilkanaście średniej jasności gwiazd i cale mrowie słabszych. Wygląda jak satelita M38.

NGC 1931

Mgławica emisyjna, rozmiar 3??, Znajdująca się w gwiazdozbiorze Woźnicy.

Ładna, widoczna nawet na wprost i bez filtra. Wygląda jak jasna gwiazda z otoczką. Okrągła i jasna. Podobna do głowy komety. Użyłem ES 8,8 mm.

NGC 2281

Gromada otwarta 5,4 mag. Rozmiar 15?, Znajdująca się w gwiazdozbiorze Woźnicy.

Bardzo rozległa, luźna, mało skondensowana, mało atrakcyjna.

NGC 2169 (Karta Kredytowa)

Gromada otwarta 5,9 mag. Rozmiar 7?, Znajdująca się w gwiazdozbiorze Oriona.

Śliczna! Ten obiekt musi każdy zobaczyć. Kilkanaście gwiazd. Jaśniejsze układają się w kształt rombu ? przypominającego nieco kształt karty do bankomatu. Małą, jasna, skondensowana. Obowiązkowa!

NGC 2194

Gromada otwarta 8,5 mag. Rozmiar 10?, Znajdująca się w gwiazdozbiorze Oriona.

Słabiutka, lepiej widoczna kątem oka. Bardzo dużo słabych gwiazd. Mocno skondensowana. Rozmiar średni.

NGC 2186

Gromada otwarta 8,7 mag. Rozmiar 4??, Znajdująca się w gwiazdozbiorze Oriona.

Rozłożysta, mało atrakcyjna, mało skondensowana. Kilkanaście gwiazd. Średnia wielkość.

Były tez M-kowe klasyki jak M36, M37, M38 o których nie będę pisał.

Obiekty których nie dostrzegłem:

- NGC 2185

- ?Koński łeb? i ?Płomień? w Orionie.

- NGC 1501 ?Ostryga?

Więcej (uwagi, zdjęcia i szkice) na moim blogu.

Synta 12",  ES-y 30; 14, 8.8, 4.7;  filtry Lumicon 2"  OIII, UHC, H-Beta, H-Alfa
DSC  Lornetka 25X100, noktowizory

avatar3.png.b609b6d8baad58eb4a731d0d85b910e6.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli mogę co nieco wtrącić... Sądzę że gdybyś w relacji przekazywał trochę więcej emocji, i pisał je bardziej w formie... opowiadania, to dużo lżej by się czytało. Tak to jest to trochę na sucho wypisane, lista obiektów z mini opinią.

A wracając do samej obserwacji... Padło parę fajnych obiektów, gdy tylko będę miał warunki spróbuję chociaż część z nich odszukać  :) Gratuluję!

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mariusz opisuje swoje obserwacje zgodnie z zaproponowaną przez siebie metodologią. Przyznam, że zastanawiam się nad wprowadzeniem pewnych jej elementów również u siebie, bo bardzo często pisząc relację po, mam problem z określeniem co widziałem. A to wymaga dyscypliny przy obserwacjach, musiałbym zapisywać co aktualnie widzę i jak to wygląda.

Oczywiście można dodatkowo ubarwić obserwacje.

Mariusz, czy nadal nosisz okulary? Ten ES 14mm to który jest, z jakim ER? Czy w okularach wygodnie się nim obserwuje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"gdybyś w relacji przekazywał trochę więcej emocji, i pisał je bardziej w formie... opowiadania,"

Nieco więcej o samej sesji + moje uwagi zawarte są na moim blogu.

Nie sądziłem, że mogą kogoś interesowac jakieś prywatne uwagi.

Ale nie ma problemu. Nsstępnym razem rzucę całośc relacji.

Tak dalej noszę okulary.

Obserwacje prowadzę zawsze - bez okularów. Często parują i tylko przeszkadzają.

Synta 12",  ES-y 30; 14, 8.8, 4.7;  filtry Lumicon 2"  OIII, UHC, H-Beta, H-Alfa
DSC  Lornetka 25X100, noktowizory

avatar3.png.b609b6d8baad58eb4a731d0d85b910e6.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie osobiście takie prywatne uwagi są bardzo ważne, działają motywująco a w treści w przystępny sposób "przemyca" się czysto informacyjne treści o obiektach. Oczywiście każdy ma swój styl pisania i ja to szanuje. Jestem Ci wdzięczny że piszesz dla nas relacje, ja np swoje zapisuje w zeszycie i nie chce mi się ich przepisywać na komputerze. Zresztą, jestem tak początkujący że moje odczucia i tak nikogo by nie zainteresowały. A propo sposobu pisania, chodzi mi o styl kolegi Acidtea, który dla mnie w tej kwestii jest nie doścignionym wzorem. Jeszcze raz dziękuję że się z nami dzielisz :)

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Zresztą, jestem tak początkujący że moje odczucia i tak nikogo by nie zainteresowały. ..

I tu się mylisz. Wszyscy początkujący są zawsze zainteresowani tym, jak to robią inni podobni do nich. Zaś ci bardziej zaawansowani też chętnie poczytają wspominając, jak sami zaczynali  :)

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zresztą, jestem tak początkujący że moje odczucia i tak nikogo by nie zainteresowały.

Zgadzam się całkowicie z Janko. Od początku tego tygodnia widzę, że to co piszę, jednak jest czytane przez kolegów, i to nie tylko tych, co uczestniczą ;) w wypadzie obserwacyjnym.

Jeśli znajdziesz czas i chęci do pisania relacji ze swoich obserwacji, to zachęcam Cię do tego. Na pewno będę je czytał:)

I dziękuję za miłe słowa na temat stylu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)