Skocz do zawartości

Janko

Użytkownik
 • Zawartość

  1382
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Wygrane w rankingu

  18

Ostatnia wygrana Janko w Rankingu w dniu 1 Październik

Janko posiadał najczęściej polubioną zawartość!

Reputacja

2284 Excellent

O Janko

 • Tytuł
  Syriusz

Profile Information

 • Płeć
  Nie podano
 • Zamieszkały
  Warszawa

Ostatnie wizyty

16485 wyświetleń profilu
 1. Janko

  Teleskop do 500zl

  Kolego, nie jesteś pewny kontynuacji astrohobby, chcesz patrzeć w niebo i masz ograniczony budżet? Czemu nie kupisz lornetki?
 2. Janko

  Nie tylko Astro...

  Mój kolega ze studiów, obecnie profesor, opowiadał, za co dostał jedyny raz w skórę od swojego ojca. Mianowicie - palił w kibelku trotyl (nie wiem, skąd go pozyskał).
 3. Janko

  Zdjęcia chmur

  Wczorajszy zmierzch nad Ursynowem. Jak to nazwać?
 4.  

  Wcale nie chcemy zdobywać kosmosu, chcemy tylko rozszerzyć Ziemię do jego granic. Jedne planety mają być pustynne jak Sahara, inne lodowate jak biegun albo tropikalne jak dżungla brazylijska. Jesteśmy humanitarni i szlachetni, nie chcemy podbijać innych ras, chcemy tylko przekazać im nasze wartości i w zamian przejąć ich dziedzictwo. Mamy się za rycerzy świętego Kontaktu. To drugi fałsz. Nie szukamy nikogo oprócz ludzi. Nie potrzeba nam innych światów. Potrzeba nam luster. Nie wiemy, co począć z innymi światami. Wystarczy ten jeden, a już się nim dławimy.

  Stanisław Lem - Solaris

 5. Zainteresowanemu oddam ok. 40 archiwalnych numerów czasopisma Astronomia Amatorska (później Astronomia). Proszę o kontakt na pw.
 6. Janko

  M45 w lornecie 25x100

  To niezupełnie tak.
 7. Janko

  Księżyc nad Warszawą

  Z Panasemmarasem nie bedę zadzierał, bo zna do mnie drogę, przyjedzie i złoi mi skórę. Co innego Ty - nie dość, że ma dalej, to jeszcze będzie się, że tak powiem, krępował
 8. Janko

  Księżyc nad Warszawą

  Światła Jesteśmy łowcami świateł. Poszukujemy ich na nocnym niebie, zbieramy fotony przez soczewki i zwierciadła. Rejestrujemy na matrycach światłoczułych lub siatkówce oka, przechowujemy tworzone obrazy, czasem opisujemy. Im słabsze i odleglejsze światełko, tym większa satysfakcja. Setki i tysiące lat świetlnych do gwiazd, miliony do galaktyk. Profesjonalne urządzenia rejestrują fotony ze źródeł odległych o miliardy lat świetlnych. Jednak na co dzień zalewa nas światło obiektów bliskich. Żyjemy dzięki Słońcu. Południowcy czerpią swój temperament wprost z niego. Nie bez powodu przebój wszechczasów „O sole mio” powstał we Włoszech i najlepiej jest śpiewany przez południowców w języku neapolitańskim. Jednak u nas nastroje już jesienne. Zaśpiewać by raczej należało pożegnanie Słońca. Nie na darmo poeta pisał: Wypiję kwartę jesieni, Do parku pustego wrócę, Nad zimną, ciemną ziemię Pod jasny księżyc się rzucę. Skandynawowie mają jeszcze gorzej. Słońce ledwie wychyla się nad horyzont, albo i nie wychyla. Nic dziwnego, ze uważamy ich za chłodnych i wyważonych, zaś literaturę i teatr za wyjątkowo ponure. Gdy wychodzę rano z domu, jest jeszcze ciemno. Czyżby? Wzdłuż ulicy stoją szeregi latarń sodowych. Ciepłe, pomarańczowe światła ułożone są w szeregi jak koraliki. Gdzieniegdzie ciągi przerywa czyste światło czerwone lub zielone przy skrzyżowaniu ulicy. Przemykają nieliczne białe lub czerwone światła samochodów. Jeśli skupimy się na obrazie, nie ma wyjścia. Pal licho light pollution. Musimy stwierdzić, że to jest ładne. W Centrum trafiam czasem na spektakl niezwykły. Różowo-fioletowo-perłowa zorza poranna bijąca na wschodzie od podświetlonych chmur odbija się na zachodzie w przeszklonych ścianach wieżowców. Czterdzieści pięter szyb we wszystkich odcieniach różu rzuci na kolana najzatwardzialszych malkontentów. Witaj, Słońce, żegnaj, Słońce! Mój trzyipółletni wnusio dokonał wczoraj pierwszej obserwacji. Ze swojego (niewysokiego) poziomu zobaczył przez okno Księżyc w pełni, o czym podekscytowany oznajmił rodzicom. Tak, światło ekscytuje i pobudza do życia nas wszystkich. Nie wstydźmy się je podziwiać nawet gdy pochodzi od lamp ulicznych, chmur czy Księżyca. Źródło: zasoby internetowe.
 9. Janko

  Wszechświat równoległy

  Czyżby na głosowanie? 🐑🐏
 10. Janko

  Dzięki, Wiktor!

  W zeszłą sobotę pokazywałem Markowi miejsce, z którego ją jakoby widziałem Tak więc mam twarde dowody. Prawie równie twarde, jak ten ś.p. ufolog PS. Mróz był wtedy taki, jak u tych, no ... Inuitów, więc może mi się coś osadziło na soczewce. Już sam nie wiem.
 11. Janko

  Światło popielate

  Maćku, do Nimbitowni z tym wątkiem!
 12. Janko

  Lornetka 8x42

  U wzrokowców już byłeś?
 13. Janko

  ogromna prośba o pomoc w wyborze lornetki

  Zajrzyj też tutaj (jeśli dotychczas tego nie zrobiłaś) .
 14. Janko

  Na dwoje oczu

  Nie ma zgody, mopanku! Żaden załącznik - ma być relacja! Siła forum polega na różnorodności. Relacje mogą a nawet powinny mieć indywidualny charakter. Niech każdy pisze, co mu w duszy gra i jak potrafi (a ja co najwyżej poprawię ortografiki )
×

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy pliki cookies w Twoim systemie by zwęszyć funkcjonalność strony. Możesz przeczytać i zmienić ustawienia ciasteczek , lub możesz kontynuować, jeśli uznajesz stan obecny za satysfakcjonujący.

© Robert Twarogal, forumastronomiczne.pl (2010-2018)