Skocz do zawartości

Janko

Użytkownik
 • Zawartość

  1565
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Wygrane w rankingu

  20

Ostatnia wygrana Janko w Rankingu w dniu 1 Styczeń 2019

Janko posiadał najczęściej polubioną zawartość!

Reputacja

2628 Excellent

O Janko

 • Tytuł
  Syriusz

Profile Information

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Zamieszkały
  Warszawa

Ostatnie wizyty

23588 wyświetleń profilu
 1. Oj, Kolego, coś idziesz na łatwiznę. Woojek wie wszystko
 2. Janko

  Nikon Monarch 8x42 HG

  Pogrzeb u wzrokowców, ewentualnie skontaktuj się z kol. @Qba . Na pewno dobrze doradzi.
 3. A myślisz, że ten człowiek to na trzeźwo? Widziałeś, jak mu rece latały?
 4. Wszystko pięknie, ale dlaczego "przelot satelit"? TEN SATELITA, TEN SATELITA, TEN SATELITA! Więc musi być PRZELOT SATELITÓW!
 5. Szczęście trwało krótko. Zjawisko było wdoczne tylko o zmierzchu. Gdy się ściemniło, nadeszły nasze ulubione chmury Jednak Szakal Księżyca podążał za swym Tygrysem przez jakąś godzię 🦊
 6. I oto pewnej nocy, gdy Szakal Księżyca (Gwiazd Wieczorna) jaśniał nad dżunglą, Tygryus wyczuł, ze nadeszła noc upragniona. Ruszył więc ku wiadomej pieczarze, by spotkać się z Bezwłosa Istotą. Wówczas ziściło się to, co był przyrzekł Thea. Istota Bezwłosa upadła przed Tygrysem i rozciągneła się na ziemi... - Czyż tygrys potrafi rozpoznać swą noc? - Nie potrafi, dopóki Szakal Ksiezyca nie wyłoni sie jasno z wieczornej mgły. Rudyard Kipling, Druga księga dżunglii. Ten właśnie fragment przypomniał mi się, gdy wczoraj na wciąż jasnym przedwieczornym niebie ujrzałem wąski sierp Księżyca z podążającą za nim jasną kropką Wenus.
 7. W interecującym Cię zakresie cenowym mamy np. Nikon 5 16x56. Ciekawa jest też Kowa Prominar 12x56. Zeissów i Swarków nie będe wymieniał
 8. To może być ciekawe, chociaż jako atlas raczej nam nie posłuży:

  atlas_nieba-large.jpg

  1. jolo

   jolo

   Ale Geraltowi mogłoby pomóc :)

   P6240021.jpg

 9. Czuła narratorka i wielkie święto polskiej literatury 

  Nagroda Nobla dla Olgi Tokarczuk. Przemówienie noblowskie - informacje

  1. Pokaż poprzednie komentarze  1 więcej
  2. Hagen

   Hagen

   Złotousta kobieta, wielka w swojej wypowiedzi, nic dodać nic ująć!!!

  3. Janko

   Janko

   Czułość jest spontaniczna i bezinteresowna, wykracza daleko poza empatyczne współodczuwanie. Jest raczej świadomym, choć może trochę melancholijnym, współdzieleniem losu. Czułość jest głębokim przejęciem się drugim bytem, jego kruchością, niepowtarzalnością, jego nieodpornością na cierpienie i działanie czasu.

   Czułość dostrzega między nami więzi, podobieństwa i tożsamości. Jest tym trybem patrzenia, które ukazuje świat jako żywy, żyjący, powiązany ze sobą, współpracujący, i od siebie współzależny.

   Wybaczcie, że ja tak z uporem maniaka, ale mało kto mówi dzisiaj tak przejmująco :yinyang: 

  4. ignisdei

   ignisdei

   Czułość to niestety także atawizm.

   Powstała daleko przed istnieniem ssaków.

   Więź emocjonalna między pokrewnymi  istotami, gwarantowała zachowanie gatunku w gigantycznym drzewie Darwina.

   Począwszy od iskania człekokształtnych a skończywszy na gadach ssakokształtnych, np. osaczonych przez drapieżnika z miłości pożerających swoje młode, by po panicznej ucieczce, mieć siłę zreprodukować się w innym czasie i w innym miejscu.

   To też forma czułości.

 10. Kompromis nie musi być "zgniły" W przypadku dwóch lornetek też masz mnóstwo wariantów. Jako mniejszy instrument możesz wziąć nie 7x50 ale silniejszą lornetkęt o takiej samej źrenicy wyjściowej, czyli 8x56. Tutaj producenci oferują instrumenty najwyższej jakości, celowane głównie na myśliwych. Chcąc mieć zestaw bardzo mobilny, można brać 8x56 plus 15-16x70. Mniej mobilny , lecz silniejszy będzie z drugą lornetą od 85 mm. Można to potem uzupełnić maleńką przeglądówką jak Nikon E II 8x30. I tak dalej. Możliwości jest wiele i nie musisz być niezadowolony I jeszcze jedno. Nie bój się lornetek dachowych. Nie bez powodu najlepsze firmy robią obecnie głównie takie. Mity o ich przedziwnych wadach dawno wyrzucono do kosza.
 11. Z moich doświadczeń wynika, że dwie lornetki tylko na statyw (jak w zestawie nr 4) to za dużo. Dwie do ręki i trzecia na statywie ma sens, gdy okulary zaczynają łapać rosę i jedną loirnetkę można ogrzewać, obserwując przez inną. No i różnica międzu 70 a 85 mm ciut mała. Jeśli tak, jako największą wybrałbym setkę. Natomiast w miejsce siedemdziesiątki wybrałbym 60 mm albo nawet 56 mm. Przy powiększeniach 12-15 razy miałbyś i moc i poręczność lornetki. Więc jeśli trzy instrumenty, to coś przeglądowego maksimum 50 mm o sporej żrenicy wyjściowej (karabin), 56-60 mm jako wielkokalibrowa broń piechura (działo bezodrzutowe) no i do tego armata 85 mm do ~
 12. @SylwiaL, różne sytuacje ludzie nazywają "obserwacjami z ręki". Stad m.in. rozbieżne opinie. "Z ręki" może dla jednego onaczać wyłącznie pozycję stojącą i lornetkę trzymaną w swobodnych rękach, dla innego wszystkie sytuacje, gdy lornetka jest trzymana w dłoniach i oparta o oczodoły a obserwator np siedzi na odchylanym fotelu, z łokciami opartymi o podłokietniki. W pierwszej sytuacji to chwilowa ekwilibrystyka, w drugiej można się bawić nawet godzinami. A jest jeszcze szereg sytuacji pośrednich, podparcie rąk o gałąź, ogrodzenie, dach samochodu, obserwator leżący na macie itp. Życie obserwatora lornetkowego bogate jest
×
×
 • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy pliki cookies w Twoim systemie by zwęszyć funkcjonalność strony. Możesz przeczytać i zmienić ustawienia ciasteczek , lub możesz kontynuować, jeśli uznajesz stan obecny za satysfakcjonujący.

© Robert Twarogal, forumastronomiczne.pl (2010-2019)