Skocz do zawartości

Auto Focus od Sky Watcher'a


Pmaverick

Rekomendowane odpowiedzi

Czołem. Wczoraj tak sobie ślęczałem pol nocy przed telepem i mowiac szczerze drażnić mnie zaczyna to, że reczne ustawienie ostrości powoduje niestety na moim montażu (AZ3) spore drgania, których harmoniczna ustaje dopiero po 2-3 sekundach :) Zastanawiam się nad zestawem do auto focusa dedykowanym do SW 90/900 miedzy innymi. Zestaw napewno znacie. Kosztuje niespełna 200 zł i jest dość prosty w instalacji. Ktoś tego używa i może polecić lub odradzić? Chciałem zrobić samemu, ale jednak się poddałem bo nie moge dobrać odpowiedniego silnika i zrobienie tego na zwykłym potencjometrze suwakowym działa tak średnio precyzyjnie. Informacyjnie to ten zestaw:

http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/naped-do-wyciagu-sky-watcher,d811.html

NEQ6 SynScan, 80ED black diamond, FF 0,85, EOS40D, szukaczoguider + QHY5 MONO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobra maszynka jak za te pieniądze  :) bez problemu można zamontować w różnych wyciągach i w przyszłości zdalnie sterować.

Spełnia swoje zadanie  8)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używamy go w Sekcji. Jest ok, ale zasilanie najlepsze dla niego z baterii. Jak zrobiliśmy z zasilacza, to głupiał potencjometr. Ale tak jest super. Zupełnie inna bajka z obserwacjami i foto.

Sekcja Astronomiczna Szkoła Talentów Żagański Pałac Kultury
Jana Pawła II 7 - 68-100 Żagań
MEADE 6", Dobson 10", ED100 i takie tam szkiełka

astronom_jacek.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może nie jest to firmowy RoboFocus ale spełnia swoje zadanie w podejściu typowo amatorskim. Wykorzystuje go z modułem FCUSB przy ostrzeniu podczas robienia zdjęć i zarazem jest to sterowane z poziomu laptopa.

http://astronomiaamatorska.blogspot.com/2011/10/usb-focus-motor-controller.html

Podczas obserwacji wizualnych całkowicie są zlikwidowanie drganie podczas ostrzenia.

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A taki moduł FCUSB na polskim rynku idzie dostać? Szukałem i jakoś bezskutecznie. Chodzi mi o orientację w cenie.

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego FCUSB nie dostaniesz w Polsce tylko za granicą przez neta jest to przeznaczone do motofokuserów jak Focus SW nie mylić z RoboFocuserem. Tu masz coś ciekawego Jacek to ma http://astro.elektroda.eu/index.php/usbfocus

http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?topic=2490.0

I tu ciekawa propozycja http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=31&t=25495

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zainstalowane, przetestowane w boju. Auto Focus od Sky Watcher'a to naprawde fajna rzecz. Obraz wreszcie stabilny przy ostrzeniu. Na najwolniejszym ustawieniu potencjometra, gdy jest dokręcona kontra (górna śrubka przed wyciągiem) to silniczek nie ma siły popchnąć, ale po zluzowaniu idzie ślimaczym mikro ruchem jak powinno. Ogólnie jest super tylko zmiana ogniskowej okularu a co za tym idzie konieczność przesunięcia focusa o troszke więcej, zajmuje troche dłużej niż jeden obrót gałką, a tej używać nie można bo raczej kręcenie silnikiem na siłe nie bedzie dla niego za zdrowe. Ale to niewielki mankament i można z tym żyż ;) Ciekawe na ile starczy bateria :)

NEQ6 SynScan, 80ED black diamond, FF 0,85, EOS40D, szukaczoguider + QHY5 MONO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie jest super tylko zmiana ogniskowej okularu a co za tym idzie konieczność przesunięcia focusa o troszke więcej, zajmuje troche dłużej niż jeden obrót gałką, a tej używać nie można bo raczej kręcenie silnikiem na siłe nie bedzie dla niego za zdrowe. Ale to niewielki mankament i można z tym żyż ;) Ciekawe na ile starczy bateria :)

Wyreguluj dobrze docisk wyciągu (śruba radełkowa) ustaw w pionie , włóż w kątówkę najcięższy okular i tak dokręcaj (luzuj) aby wyciąg sam się nie wysuwał. Wtedy masz ustawienie optymalne motorek się nie męczy, pracuje z optymalna siłą, nie zużywa bateryjki, która naprawdę długo ,,pożyje". A z tym czasem ustawiania chyba troszkę przesadziłeś przecież chyba nie ,,przechodzisz" z 25 mm na 5 - jak wszystko chodzi płynnie to sekundy i masz ostrość bez drgawek  ;)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyreguluj dobrze docisk wyciągu (śruba radełkowa) ustaw w pionie , włóż w kątówkę najcięższy okular i tak dokręcaj (luzuj) aby wyciąg sam się nie wysuwał. Wtedy masz ustawienie optymalne motorek się nie męczy, pracuje z optymalna siłą, nie zużywa bateryjki, która naprawdę długo ,,pożyje". A z tym czasem ustawiania chyba troszkę przesadziłeś przecież chyba nie ,,przechodzisz" z 25 mm na 5 - jak wszystko chodzi płynnie to sekundy i masz ostrość bez drgawek  ;)

Najcięższy okular jaki mam to SW UW 66 6mm, ale nawet jak tą śrubkę zupełnie poluzuję to wyciąg i tak nie wyjeżdza i rzekłbym, że daleko mu do samoczynnego wyjeżdzania :) Natomiast jak mam odkręconą calkiem tą srubkę to wyciąg ma minimalny luz góra dół co przy pracy motorka (kazde nacisniecie guziczka) powoduje delikatne ale jednorazowe podniesienie sie obrazu w okularze i analogicznie przy ruchu w drugą stronę focusa - opuszczenie ;)

NEQ6 SynScan, 80ED black diamond, FF 0,85, EOS40D, szukaczoguider + QHY5 MONO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są to niestety wady niskobudżetowych wyciągów ciernych (luzy) - zrób regulację z czuciem tak aby wyciąg nie latał góra dół, a zarazem nie powodował zbyt dużego oporu dla silniczka i wszystko będzie dobrze  8)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wstaw zdjęcie wyciągu.

Nie wiem w jakim kadrze być chciał ALien ;) To ojest klasyczny wyciąg jaki występuje w SW 90/900. Ma tę zalętę w porownaniu do budżetowych Newtonów SW ze jest w pełni metalowy. Już wyczyłem jak delikatnie to dokręcić, żeby silniczek chodzil płynnie a sam wyciąg nie miał swobody ruchu w osi pionowej.

NEQ6 SynScan, 80ED black diamond, FF 0,85, EOS40D, szukaczoguider + QHY5 MONO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wstaw zdjęcie wyciągu.

Tu go widać - zwykły ,,syntowy" wyciąg z góry ma regulacje docisku za pomocą śruby radełkowej  http://www.teleskopy.pl/Teleskop-Sky-Watcher-Synta-R-90/900-EQ-3-2-teleskopy-1651.html

post-587-137699895547_thumb.jpg

post-587-137699895557_thumb.jpg

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal 2010-2024