Skocz do zawartości

Czy 5x Barlow mozna polaczyc z teleskopem 150mm/750mm


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Ostatnio staram sie skompletowac sprzet do astrografii planetarnej i mam nadzieje ze bedzieciemi w stanie pomoc. Posiadam maly teleskop Celestron Omni XLT 6". Obecnie do fotografowania planet uzywam:

  • Celestron Omni 150 XLT (150mm/750mm)
  • Barlow 2x Vixen Deluxe
  • Zmodyfikowana do Astro: Microsoft Live Cam Cinema HD webcam

Zalaczam zdjecia ktore udalo mi sie uzyskac za pomoca programu Registax:

o8f2va.jpg

e1vrc.png

Chcialbym sie dowiedziec jak uzyskac lepiej jakosciowo zdjecia Jowisza i Saturna zanim zabiore sie za Marsa druga polowa roku. Czy zakup np barlowa 4x czy 5x ma jakis sens ?. Jestem amatorem i nie zabardzo znam dzialanie barlowow. Niestety na razie nie mam funduszy na zakup nowego teleskopu a chce wyciagnac maximum mozliwosci ze swojego Celestrona. Byc moze jest to kwestia uzywania dobrego programu do nagrywania sekwencji wideo i tutaj rodzi sie kolejne pytanie - czy dlugosc filmu (ilosc klatek) do procesowania zdjec w Registaxie ma duzy wplyw na jakosc np filmik 1minutowy a 2 minutowy ?.

Bede bardzo wdzieczny za porade i pomoc w celu uzyskania lepszej jakosci, przedewszystkim Jowisza. Wydaje mi sie ze Saturn jest nawet dobrze widoczny jak na 6"

Pozdrawiam serdecznie i dziekuje za odpowiedz  :)

Piotr

SCT 11

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten webcam ma małe piksele i nawet z Barlowem 2x + Newton f/5 osiągnie rozdzielczość w okolicy maksimum dla tego teleskopu. Tak więc to co masz jest optymalnym zestawem.

Żeby wyciągnąć więcej trzeba mieć odpowiednio dużo klatek (np. 1000), dobrze ustawioną ostrość, jak i balans kolorów - u Ciebie zdjęcia są mocno czerwone.

post-8-137699899408_thumb.png

post-8-137699899416_thumb.jpg

Zestaw: RedCat 51, DK14, Omegon veTEC 432 M, QHY 174MM

https://rkblog.dev

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i uchwyciłeś  8)

Troszkę spróbowałem Twojego Saturnika przerobić - chyba się nie pogniewasz.

Co do Barlowa to myślę, że 5x będzie dużo za ,,duży" - max 2,5, ale może ktoś z kolegów robił z takowym  ???

O Rik mnie uprzedził - no to nawet 2,5 będzie za dużo - On się zna  :)

post-587-137699899422_thumb.jpg

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby wyciągnąć więcej trzeba mieć odpowiednio dużo klatek (np. 1000), dobrze ustawioną ostrość, jak i balans kolorów - u Ciebie zdjęcia są mocno czerwone.

Dzieki za cenna rade. Mam pytanie odnosnie ustawien ostrosci. Bardzo trudno ustawic dobre kolory i ostrosc na Jowisza. Znasz moze jakis dobry program do korekcji barw ostrosci itd ?

SCT 11

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Znasz moze jakis dobry program do korekcji barw ostrosci itd ?

W RegiStaks po zestackowaniu ma zakładkę Wavelet i tam wstępnie możesz balansować i poprawić kolorki, oraz poddać wstępnej ,,obróbce' - pobierz i poczytaj tutki o RegiStaks w tym wątku http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?topic=2528.25

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja używałem motofocusa z takim Newtonem (tyle że SW). To pozwala precyzyjnie ustawić ostrość obserwując obraz z kamery.

Co do kolorów to nagrywając klip w SharpCap masz balans kolorów jako jedną z opcji. Ustawiasz tak by był zbliżony do naturalnych. Minimalne odstępstwa da się później poprawić w obróbce. Duże spowodują pogorszenie obrazu po poprawkach w obróbce.

Zestaw: RedCat 51, DK14, Omegon veTEC 432 M, QHY 174MM

https://rkblog.dev

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)