Skocz do zawartości

M1 czyli Mgławica Kraba w trzech odsłonach


Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnie dwa tygodnie były bardzo łaskawe pod względem pogody, postanowiłem więc wypróbować ostatnio nabyte filtry Optolonga L-eNhance i L-pro. Na celownik postanowiłem wziąć Mgławice Kraba z uwagi na położenie częściowo nad miastem. Użytym sprzętem był refraktor SW 80/400 z kamerką Qhy183C. Pierwszego dnia zrobiłem 33 klatki po 5 minut z filtrem L-eNhance. Następnie w dwóch rzutach zrobiłem 28 klatek również po 5 minut z filtrem L-pro. Klatki skalibrowałem darkami, biasami, flatami (dla każdego filtra osobno) oraz darkflatami. Następnie wykonałem trzy stacki w Pixinsight. Pierwszy z klatek L-eNhance, drugi z L-pro, w trzecim użyłem wszystkich klatek. W kolejnym kroku wykonałem obróbkę najlepiej jak potrafię. Każdego stacka potraktowałem dokładnie tak samo. Poniżej wrzucam otrzymane rezultaty oraz wykadrowane mgławice. Pytania i sugestie co można jeszcze poprawić (poza niebieskimi obwódkami bo o tym doskonale wiem) mile widziane.

L_enhance.thumb.jpg.ce5867757befde3c2ef09a50e04b6ca7.jpg Lpro.thumb.jpg.c96eba416e23380258df03bcb9d89b53.jpgSuma.thumb.jpg.b49764cc215f9451e7826b1d7b3f2584.jpg

                                                 L-eNhance                                                                                  L-pro                                                                                L-eNhance+L-pro

L_enhanceCrop.thumb.jpg.c33e0850c736ba81d8ad5f7c36928a7c.jpgLproCrop.thumb.jpg.df8a561ad0c2d832091d4a17c539f46e.jpgSumaCrop.thumb.jpg.74a0d548ff9650312bc89b59f9a15e7a.jpg

Edytowane przez Energetyk
  • Like 7

SW 8'' na EQ5, kitowe okulary 25mm i 10mm, Nagler 17mm, Hyperion 5mm, barlow 2x. Kilka kolorowych filtrów. Nikon Action 10x50.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajne porównanie - różnica 28 vs 33 klatki nie powinna wpływać znacząco na wynik. Czy wszystkie klatki robiłeś tej samej nocy? Jeśli nie, to bieżące warunki mogły mieć również wpływ na wynik. 

Różnica nie jest jakaś dramatyczna jak na moje oko. L-enhance na pewno redukuje aberrację, bo przepuszcza w sumie te dwa pasma, dla których achromaty są (a przynajmniej powinny być) skorygowane najlepiej. Jakbyś gdzieś mógł oba stacki surowe umieścić, albo choć ich fragmenty, to może ktoś (np ja ? ) by chciał tam zajrzeć i przebadać ? 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z filtrem L-eNhance robiłem jednej nocy, a z L-pro w dwie inne. Warunki wydaje mi się że były porównywalne. Stacki wrzucam:

https://megawrzuta.pl/download/e3ac87cadfc795b37893ae594b4b0ece.html

https://megawrzuta.pl/download/e3ac87cadfc795b37893ae594b4b0ece.html

Bierzcie i korzystajcie ku chwale astrofotografii.

Muszę jeszcze popracować nad kolorem gwiazd bo w sumie to są tylko trzykolorowe.

SW 8'' na EQ5, kitowe okulary 25mm i 10mm, Nagler 17mm, Hyperion 5mm, barlow 2x. Kilka kolorowych filtrów. Nikon Action 10x50.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.03.2021 o 22:27, jolo napisał:

Paweł @Energetyk - dałeś dwa te same linki do wersji z eNhance

Jakiś chochlik się wkradł. Tutaj wersja z L-pro:

https://megawrzuta.pl/download/5e14411b36ca9b32e092415befb8ba83.html

SW 8'' na EQ5, kitowe okulary 25mm i 10mm, Nagler 17mm, Hyperion 5mm, barlow 2x. Kilka kolorowych filtrów. Nikon Action 10x50.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)