Skocz do zawartości

wieszanie pełnej tuby synta dob na paralaktyku


Rekomendowane odpowiedzi

witam,

dzisiaj mam taki oto problem:

czy da się (czy ktoś próbował) powiesić pełną tubę synty 8" dob na montażu klasy EQ6 ?

Pomysł taki mnie napadł ze względu na chęć przeskoczenia z synty na coś ze śledzeniem co pozwoliłoby zacząć zabawę z astro foto.

za cene 8" newtona na HEQ5 mogę mieć montaż EQ6 na którym powisiałbym 8" synte a z czasem zamienił na coś bardziej odpowiedniego.

Jeśli taki manewr jest możliwy co musiałbym jeszcze dokupić ?

HEQ5 SynScan, SW10", BST 15mm, UHC-S,  TMB 6 mm planetary II

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po konsultacjach ze Statkiem i lekturze tutoriali Aliena poleciłbym filmiki,

które nawet angielszczyzny dla zrozumienia nie wymagają:

Complete Mount & Scope Setup. PART 1-5 by astronomyshed:

i inne tego autora też.

Na EQ6 wieszam GSO 6'/600mm F4 z tubą guidera Celestron 80/600.

Przeróbka oryginalnych mocowań systemu Vixen na Losmandy (albo na odwrót :),

- na te cieńsze i lżejsze, ujęło 1200 gram z zachowaniem sztywności.

Dwie pary obejm (nowe filce), EOS 600 z korektorem komy Baader MPCC,

+ właśnie dostarczoną kamerką Mammut L429 do guidingu, 320 gram, wykonaniem jej jestem zachwycony.

Redukcja z 2'' na 1,25'' ma gwint filtrowy, na wszelki wypadek, np.  dla reduktora ogniskowej 1/2.

Tego w sieci nie wyczytałem a jest.

Odrośnik z maty pod akwarium + rzepy (ostatni element zestawu, w produkcji), którego masa jest pomijalna.

Malowanie wnętrza czarnym, matowym sprayem + ścieg krawcowej dla wzmocnienia.

Pomijalną masę mają też termometr elektroniczny, Bluetooth do sterowania, zwinięte kable czy hub USB.

Zmieściłem się w 10 kilogramach.

Całość  udało mi się wyważyć po przedłużeniu ramienia przeciwwagi z jednym odważnikiem 5 kilogramów.

Wiedzę wnosi w temacie wyważenia i obciążenia filmik nr 3.

Widziałem zdjęcia sąsiadów z Czech, oni się nie boją na tym montażu ani 12" newtona ani 1,5 m ogniskowej.

I to do fotografii a nie wizuala.

O lekkim przesunięciu środka ciężkości dla dobrego prowadzenia wiedzę ma Statek, zrozumiałem ale nie zapamiętałem, poprosiłbym o komentarz.

ciemnego nieba, pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Da się ...

witam,

dzisiaj mam taki oto problem:

czy da się (czy ktoś próbował) powiesić pełną tubę synty 8" dob na montażu klasy EQ6 ?

Pomysł taki mnie napadł ze względu na chęć przeskoczenia z synty na coś ze śledzeniem co pozwoliłoby zacząć zabawę z astro foto.

za cene 8" newtona na HEQ5 mogę mieć montaż EQ6 na którym powisiałbym 8" synte a z czasem zamienił na coś bardziej odpowiedniego.

Jeśli taki manewr jest możliwy co musiałbym jeszcze dokupić ?

pytanie po co?

Tuba jest specjalnie wykonana z cienkiego arkusza blachy. Taka jest specjalność tej konstrukcji. Tuby do montaży paralaktycznych są nie tylko mocniejsze, ale i droższe co skalania do przerobienia Synty-Dobson na montaż niemiecki.

Gięcie tuby ma ogromne znaczenie nie tylko dla obserwacji ale szczególnie dla fotografii nieba. Nawet ułamki milimetra grają rolę. Kiedy całość dokonuje obrotu wokół osi wtedy dochodzi do zmieniających się w czasie odkształceń, których nie sposób skompensować.

Oczywiście próbować można, a nawet trzeba, bo to daje nam nową wiedzę. Tylko, że to kosztuje. Np. same wręgi i ich montaż to kilkaset złotych. Pytanie czy warto?

No i jeszcze mam taka dygresję. Parę lat temu widziałem takie łoże od artyleryjskiego dalmierza. Kiedyś było to zamontowane na okręcie i pracowało na obrotowej wieżyczce. JA to widziałem juz bez dalmierza, ale był on na tyle duży, że jego łoże wykonane w kształcie rynny doskonale przenosiło obciążenia. Coś takiego by się może nadało, ale to i tak tylko montaż azymutalny.

A może po prostu zamontować do Dobsona napęd z prowadzeniem?

Sekcja Astronomiczna Szkoła Talentów Żagański Pałac Kultury
Jana Pawła II 7 - 68-100 Żagań
MEADE 6", Dobson 10", ED100 i takie tam szkiełka

astronom_jacek.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chciałem powieść tubę od synty na EQ6 bo na dzień dzisiejszy nie mam na tyle wolnej kasy żeby kupić jednocześnie montaż i tubę. po przeanalizowaniu wszystkich komentarzy (dzięki) zdecydowałem się sprzedać syntę i kupić HEQ5 z tubą 250mm (do wizuala) a zabawa z foto będzie musiała poczekać na przypływ gotówki niezbędnej do zakupienia niedużego APO i kamerki. Jeszcze raz dzięki za wszystkie komentarze (nawet te odrobinę złośliwe  ;D ;D)

HEQ5 SynScan, SW10", BST 15mm, UHC-S,  TMB 6 mm planetary II

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tej planowanej Synty 250 i HEQ5 spokojnie podłączysz Canona i zrobisz piękną fotografię nieba.

Sekcja Astronomiczna Szkoła Talentów Żagański Pałac Kultury
Jana Pawła II 7 - 68-100 Żagań
MEADE 6", Dobson 10", ED100 i takie tam szkiełka

astronom_jacek.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)