Skocz do zawartości

Nadanie obiektowi imienia...


Roni

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie
 
Jestem tutaj nowy...od pewnego czasu interesuje mnie w jaki sposób nadać gwieździe imię (niekoniecznie swoje) z tego co się orientuje to jedynym, legalnym powiedzmy że urzędem lub też organem jest Międzynarodowa Unia Astronomiczna (International Astronomical Union, IAU) i to ona nadaje tak naprawdę autentyczny certyfikat. Z tego co się orientuję to żeby dany obiekt zyskał imię o które wnioskujemy musimy go najpierw sami znaleźć...
Domyślam się że niektórzy z Was dysponują sprzętem który w jakiś sposób ułatwiłby (przynajmniej w kwestii odnalezienia takiego obiektu) "drogę" do nadania własnej nazwy obiektowi. Czy ktoś z Was myślał już o tym na poważnie??
Jak dla mnie bardzo interesujący temat :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o nazwy gwiazd to w gwiazdozbiorze Delfina miał kiedyś miejsce mały "przekręt" ;) Cytuję z wiki: http://pl.wikipedia.org/wiki/Gwiazdozbi%C3%B3r_Delfina

 

"Alfa (?) i Beta (?) Dolphini mają niezwykłe nazwy: Sulocin i Rotanev. Czytane wspak ujawniają imię - Nicolaus Venator - w wolnym tłumaczeniu ? Mikołaj Myśliwy, co jest łacińską wersją imienia włoskiego astronoma Niccolo Cacciatorego (1780-1841). Był on asystentem Giuseppa Piazziego, dyrektora Obserwatorium w Palermo, na Sycylii. Cacciatore przeciwstawił się konwencji potajemnie nazywając dwie gwiazdy swoim imieniem i nazwiskiem w katalogu gwiazd Palermo z 1814 roku. Nikt wtedy nie spostrzegł jego wybiegu. Wykrył to dużo później brytyjski astronom Thomas Webb, kiedy nazwy gwiazd już się przyjęły."

  • Like 1

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy oglądałeś bajkę Gwiazda Kopernika. Tam jest pokazane jak ojciec mówi do młodego Mikołaja kiedyś i ty odkryjesz swoją gwiazdkę na niebie, więc każdy z nas ma taką gwiazdkę i każdy z nas odkryje ją w swoim czasie, kiedy przyjdzie na to nasz czas, czy oznaczona imieniem naszym nie, ale w Wszechświecie jest więcej gwiazd jak ludzi na Ziemi, więc nie ma się, co trudzić czy gwiazdy będą nosiły nasze imiona czy też nie, to tylko przysłowiowe wypisowe na kartce papieru przez ludzi, którzy są Astronomami, nic wiele nie wnosi, bo i tak naszej gwiazdy Twojej mojej i każdego z nas nikt nie odkryje ani nam nie zabierze. Taką gwiazdką jest chociaż by nasza Astronomia. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal 2010-2024