Skocz do zawartości

Jaka druga lornetka?


xxiirr

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

Posiadam nikona 10x56 i zastanawiam się jakie parametry powinna mieć druga lornetka. Czy Fujinon 16x70 to byłby dobry towarzysz, czy może zbyt mała różnica i powinienem myśleć o czymś większym jak chociażby 20x80 np. Vixen, ale nie wiem czy lornetki z obiektywami 80mm, nie będące produktem topowych firm, nie są czasem realnie bliższe markowej 70-tce? No i czy różnica w powerze między 10ką a 16ką to już ma sens, czy dopiero 20 i więcej?

Podsumowując: o jakiej lornetce na statyw mam myśleć, aby był to sensowny towarzysz dla mojego nikona, aby się rozsądnie uzupełniały.

 

Od razu nadmieniam, że na chwilę obecną interesują mnie tylko lornetki. W teleskopy i refraktory nie mam puki co zamiaru wchodzić.

 

Robert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opcje są różne - Polaris dobrze radzi, 15x70 lub 16x70 będzie bardzo dobrym wyborem, ale i można pójść w stronę 20x80 czy 22x85. Niestety na naszym rynku brakuje sensownej 20x80 - czyli takiej, która by kosztowała w granicach 1000-1500 i wykorzystywała w pełni swoje obiektywy. Przychodzi mi do głowy jedynie Vixen Giant Ark 20x80, choć specjalnie jej siostra (16x80) mnie nie zachwyciła. Z większych sprzętów prędzej polecałbym np. TS Marine 22x85, choć to już kawał ciężkiego kloca. Inna sprawa, że jest to fenomenalny sprzęt.

Ogólnie - to już jest dość indywidualna sprawa, czy ktoś uzna 15x70 za lepsze dopełnienie mniejszej lornetki, czy od razu pójdzie w "osiemdziesiątki".

 

Na twoim miejscu, wstrzymałbym się teraz z dalszymi zakupami sprzętowymi i skupiłbym się na tym, co masz - na sąsiednim forum zadałeś pytanie o obiekty na niebie godne polecenia, więc zakładam, że poznawanie nieba dopiero przed Tobą. Jeśli szukasz dobrych inwestycji, polecam dobry atlas nieba - Pocket Sky Atlas lub darmowy do wydrukowania:

http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/2510-atlas-nieba-dla-poczatkuj%C4%85cych/

Daleko mu do ideału, ale pozwala na odnalezienie wielu jaśniejszych obiektów. Tabele z boku pomogą dokonać selekcji celów na daną sesję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za porady. Powinienem spojrzeć przez Fujinona na czyste nocne niebo, jeśli mnie zachwyci jak wielu to chyba na niego się skuszę. Muszę namierzyć jakiś zlocik to tam nie dość, że może przez 16x70 luknę to i inne lornetki poznam. Mapki ściągnąłem - także i za to dziękuję :). Nad atlasem sie zastanawiam, czy warto skoro mam na razie te wydrukowane. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)