Skocz do zawartości

Tuning Celestrona Omni XLT 150 do astrofoto!


ignisdei

Rekomendowane odpowiedzi

Teleskop Celestron Omni XLT 150 mógłby być świetną alternatywa dla Newtona SW 150/750 do astro-foto.... a nie jest? Dlaczego???

Celestron nie pomyślał lub celowo jego właściciel SW  nie wprowadził do seryjnej produkcji tych teleskopów z  wyciągami  2?. Montują niestety standardowy R&P, który tak naprawdę ma mizerne zastosowanie i w wizualu i foto!. Na domiar złego dziura na tuleję wyciągu ma średnice mniejszą niż 2? . Tuba ma optykę myślę lepszą od SW - przynajmniej tak podają na stronie "Delty" 

 

http://deltaoptical.pl/teleskopy/teleskop-celestron-omni-xlt-150,d924.html

 

Wykorzystanie optyki asferycznej w połączeniu z ręczną figuryzacją zwierciadeł sprawia że teleskopy te praktycznie pozbawione są aberracji sferycznej. Co więcej, optyka tych instrumentów obserwacyjnych pokryta została powłokami przeciwodblaskowymi StarBright XLT za sprawą których straty ilości światła na powierzchniach optycznych są minimalne.

 

Tak się składa że wziąłem taką tubę rozliczeniu!

 

Na marginesie dodam, że Krzychu z Delty Gdańsk odradzał mi ten tuning, lepiej przecież sprzedać tą tubę a kupić SW z wyciągiem 2" Patrząc logicznie można był by tak zrobić!

 

Poza tym cena takiej tuby po odjęciu montażu eq3-2 za 750zł oscylowała by pewnie w granicach 1200- 1300zł zważywszy pewnie na optykę StarBright XLT!

 

Ale nie cierpię łatwizny a teleskopy nie traktuję jako towar!!!! Poza tym tekst powyżej zdecydował , że zainwestowałem w  tuning tego sprzętu

 

1)  Wyciąg tandetny R&P, teoretycznie można  by  nań (choć po partyzancku) umieścić  Canona na  zamontowanym chałturniczo bagnecie ( wykorzystując gwint na końcu wyciągu) trzeba skręcić niestety wtedy taki wyciąg maksymalnie do środka tuby a co za tym idzie tuleja włazi w aperturę i przysłania światło przed matrycą !  Zakupiłem więc na giełdzie najtańszy wyciąg okularowy (Newtona) Sky-Watcher Crayford 1,25'' / 2'' (koszt nowego)  niecałe 300zł

 

 

Teleskop ma prócz optyki świetne wyczernienie -myśle wynika to  zlepszej kontroli jakościowej Celestrona!

 

2)      Uznałem że nie ma sensu bawić się mikrofocusera ..bo jak pisał Jacek w astrofoto ma średnie zastosowanie mój Canon z life-view też daje rade   ;)

 

post-3-0-20774600-1382191824_thumb.jpg

 

3)      Zleciłem ślusarzowi wycięcie szerokiego otworu na oprawę tulei wyciągu

 

post-3-0-31530100-1382191949_thumb.jpg

 

 

 

4)  Zleciłem też wyszlifowanie środkowego pierścienia tulei wyciągu, który nie wiedzieć czemu nie jest kompatybilny z standardem 2? , starczyły kilka sekund  na  tokarce by wyciąg ostrzył z Canonem, bez tych wrednych i upierdliwych przejściówek 2? i  by nie wchodził w apreturę! Z oryginalnymi przejściówkami SW tuba by nie wyostrzyła z Canonem. Wszystkie zaś okulary np. Swan 40mm, ES 14mm czy UWA 22mm, ED 8mm ostrzą z oryginalnymi redukcjami 2" i 1,25" SW

 

 

post-3-0-95559200-1382191938_thumb.jpg

 

post-3-0-08973200-1382191836_thumb.jpg

 

 

             5) Stuningowany Celestron otrzymał też szukacz  o aperturze 9x50  zamiast tandetnego 6x30 oryginału...

 

 

post-3-0-00541200-1382191926_thumb.jpg

 

 

 

 

 

Wczoraj miał pierwsze światło fotograficzne. Księżyc w pełni zestakowany z 30 fotek Canona

 

post-3-0-80838100-1382191811_thumb.jpg

  • Like 3

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kawał dobrej roboty i... fociarz nam doszedł - Ale będzie tłok w konkursie Henia 8)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nom trzeba by było jakiś Heq5 dokupić... więc Jacku chyba nie w tej edycji  konkursu ;)  No może pod koniec :) Ale warto mieć tubę  z dobrą optyką w zanadrzu! ;)

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ignisdei - Jaki masz wymiary lusterka wtórnego w tym newtonie Celestrona? Na zdjęciu wydaje się znacznie mniejsze niż w moim SW 150/750 => może winietować w astrofoato i z długoogniskowymi okularami. W moim newtonie SW lustro wtórne ma 51mm (na węższej krawędzi).

Newton SW 150/750, Refraktor SW 100/500, AZ4 + extension tube
SkyMaster 15x70, SkyMaster 12x60

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ignisdei - Jaki masz wymiary lusterka wtórnego w tym newtonie Celestrona? Na zdjęciu wydaje się znacznie mniejsze niż w moim SW 150/750 => może winietować w astrofoato i z długoogniskowymi okularami. W moim newtonie SW lustro wtórne ma 51mm (na węższej krawędzi).

Jest odrobione mniejsze bo w najszerszym miejscu ma 47mm więc to tylko  tylko 4mm  różnicy -  ale całe szczęście nie winietuje (przynajmniej nie zauważyłem) 

sp. W kolimatorze optycznym widać wszystkie klamry lustra głównego w Swanie 40mm nie dostrzegam pociemnienia obrzeży!

Popraw mnie jeśli jestem w błędzie( w astrofoto jestem cienki) jeśli lusterko wtórne jest kilka mm mniejsze a nie występuje winietacja to oznacza, że ma lepsza sprawność bo nie ma tak wielkiej obstrukcji centralnej!

 

 

Robiłem testy po instalacji wyciągu  m.in  na winietę  bez prowadzania tu masz pełen kadr 30s z Canona bez kropa- ja nie dostrzegam winiety!

 

 

post-3-0-83288200-1382259920_thumb.jpg

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest odrobione mniejsze bo w najszerszym miejscu ma 47mm więc to tylko  tylko 4mm  różnicy -  ale całe szczęście nie winietuje (przynajmniej nie zauważyłem) 

sp. W kolimatorze optycznym widać wszystkie klamry lustra głównego w Swanie 40mm nie dostrzegam pociemnienia obrzeży!

Ok, dzięki za informację, zastanawiam się nad zmianą mojego lusterka wtórnego na mniejsze i twój post utwierdza mnie w przekonaniu że to dobra droga :)

Myślę właśnie o lusterku 46mm do tego newtona 150/750 bo astrofoto mnie nie interesuje i lusterko 51mm nie jest mi potrzebne a tylko zwiększa obstrukcję i pogarsza kontrast. Te tuby 150/750 robią w dwóch wersjach - do astrofoto mają fabrycznie większe lustra wtórne i mikrofokuser..

Newton SW 150/750, Refraktor SW 100/500, AZ4 + extension tube
SkyMaster 15x70, SkyMaster 12x60

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)