Skocz do zawartości

Nic nie widać


Tajulek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Piszę w tym dziale, bo nie znalazłem odpowiedniejszego. A więc: ostatnio (po prawie 1,5-rocznej przerwie) wróciłem do astronomii z moim Refraktorkiem 70/700 marki Bresser na montażu (proszę się nie śmiać) EQ-Sky. Wychodzę na balkon, kieruję telep (z szukaczem z dwoma śrubkami i wykałaczką zamiast trzeciej) na Łabędzia. Plan: Zobaczyć Mgławicę Motyl. No to kieruję na Sadr i w dół. Schodzę coraz bardziej w dół i... Nic. Jeszcze raz. Patrzę- dosyć gęsto rozmieszczone gwiazdy, to pewnie to. Patrzę w Stellarium- nie to nie to. Nie, czekaj, przecież lunety odwracają obraz. Okej mniejsza z tym. Ale dlaczego nie widać pyłu/pyłu międzygwiazdowego (nie wiem, jak to się nazywa)? To przez kitową kątówkę, kitowe okulary Kellnera (poszłyby wszystkie trzy na aukcji za 25 zł), czy światło siłę f10? Czy to może wina braku filtru mgławicowego?

 

 

Oczekuję dużej ilości wypowiedzi i odpowiedzi.  :)

 

PS: Wiem, że zapewne każdy z wymienionych powodów ma jakiś wpływ na problem, jaki one wszystkie powodują, lecz chciałbym wiedzieć, ile minimum musiałbym wydać kasy na to, abym zaczął widzieć mgławice.  :)

Pozdrawiam, Tajulek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IC 1318 b to gromada gwiazd i rozświetlające ją kosmyki słabej mgły. Potrzeba dobrego nieba i lustra ok 8-12" oraz filtra mgławicowego

ps. a pisząc w stopce 15 tyś wiocha k. Poznania co masz na myśli? :))

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie obiekt dla Ciebie i Twoje niebo!

Poszukaj prostych obiektów np. M 27  nad Strzałą , M11 w  Tarczy pod Orłem .. to są obiekty na Twoje niebo!

Sam nie pamiętam czy wadziłem IC 1318 b pod swoim domem a mam zasięg ok 5 -5,5 mag ..U Ciebie wszystko wyłącza Poznań!

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, dzięki. No, ale chciałbym mieć lepszy sprzęt- kupować coś, np. ze dwa SuperPlossle, czy zbierać na np. Syntę 6", czy też innego Newtonka na azymucie? Byłbym także ogromnie wdzięczny, jeśli byś napisał obiekty, które mógłbym zobaczyć tą zimą przez mój telep.  :)

 

 

PS: Co myślisz o tej miejscówce? KLIK Pierwsze pole:  52.70273006313489  Drugie pole: 17.269193530082703

Pozdrawiam, Tajulek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, dzięki. No, ale chciałbym mieć lepszy sprzęt- kupować coś, np. ze dwa SuperPlossle, czy zbierać na np. Syntę 6", czy też innego Newtonka na azymucie? Byłbym także ogromnie wdzięczny, jeśli byś napisał obiekty, które mógłbym zobaczyć tą zimą przez mój telep.  :)

 

 

Z soczewką 70mm nie poszalejesz sobie w obserwacjach Deesów. Tutaj podstawą jest duże lustro (minimum 8") i ciemne niebo.

Na zimowym niebie ciekawe i proste obiekty do obserwacji to np.: M42/M43 w Orionie; M36, M37, M38 w Woźnicy; M35 w Bliźniętach; gromady otwarte w Jednorożcu, Rufie i Byku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem teleskop 60/700 i powiem, że M13 wyglądała lepiej w lornetce 10x50 niż w nim. Zadowolony byłem z Księżyca, Jowisza oraz Saturna. Co do teleskopu... Jest to sprawa indywidualna. 6,8 a może 10 cali, każdy da Ci dużo radości, a czym wyżej tym tej radości, chyba więcej;) Pozdro:) Dawid

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem teleskop 60/700 i powiem, że M13 wyglądała lepiej w lornetce 10x50 niż w nim. Zadowolony byłem z Księżyca, Jowisza oraz Saturna.

No bo to f10 - ,,ciemny" i dlatego Muniuś i planety ,,wypadały" w nim korzystniej  8) 

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pokazuj języka - to jeszcze ,ciemniejszy" i tym samym wszelkie DSO możesz sobie odpuścić.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)