Skocz do zawartości

Poszerzenie efektu Dopplera o zmianę natężenia światła zima/lato


Maciej Marosz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Nazywam się Maciej mam 33 lata ( około 1 rok temu ) przeprowadziłem pewien ciekawy test 

powtórzyłem Michelsona Morleya ale w wersji jasności  sygnału 

 

W momencie gdy robiłem test nie byłem świadomy przyczyn wyniku ( błędnie myślałem o dodawaniu prędkości ziemi do prędkości światła ) . Do dziś w 100 % nie jestem pewien prawdy i odpowiedzi dlaczego w moim teście potrafię czytać west , east 

 

 

zanim pokażę to co testowałem przytoczę poniżej fakty służące interpretacji tego co robiłem 

 

Aberracja Astronomiczna ( poniżej animacja pokazuje że obserwator widzi obiekt tak jakby był w swoim aparentnym punkcie - miejscu z którego wysłano sygnał ) 

 

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/6/6d/Aberrationlighttimebeaming.gif

 

Jak wygąda sygnał światła ?

 

islMeter.jpg

 

 

 

Dwa powyższe fakty  i układ słoneczny ??? poniżej pokazuję mapę prędkości układu słonecznego 

 

333.jpg

 

 

 

 przetestowałem poniższą idee 

 

źródło światła porusza się razem z ziemią - ekran również  ekran poczuje natężenie wynikające 

z aparentnej pozycji żarówki latarki !!!  podobnie będzie ze słońcem i ziemią dochodzi fakt że raz ziemia ucieka od światła ( zima )  a raz leci mu na przeciw ( lato )

 

 

 

CIMG2579.JPG

 

 

222.JPG

 

 

Mój pierwzy test w domu 

 

maroszAD.JPG

 

 

 

Pierwszy test 
 
pierwsze zdjęcia   West East analiza Jasności 

 

 

Istnieje również alternatywne wytłumaczenie rezultatów mojego testu 

eksperymenty przeprowadzałem w powietrzu  a rok później również w wodzie 

 

medium posiada prędkość która powoduje anizotropowe zjawisko fotoemisji 

 

medium ----> 30km/s  <<<<światło 

 

światło >>> medium ------> 30km/s 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powyższe zjawisko nazywam  zmianą  natężenia  w zależności od prędkości 

 

 

sensor ----> V1    ------- dystans ------  źródło ----->V2

 

Jeżeli V1 = V2  sensor ( obserwator ) nie zarejestruje zmiany koloru jednak będzie w stanie oszacować zmianę natężenia sygnału 

 

 

 

camera1 --------R------- żarówka --------R------- camera 2 ---------> 30 km/s 

 

camera 1 zrobi jaśniejsze zdjęcie a camera 2 ciemniejsze   mimo iż żarówka emituje światło izotropowo !!!

 

przyczyną innego natężenia światła na matrycach będzie  prędkość 

 

 

camera1 --------R------- żarówka --------R------- camera 2 ---------> C/2

 

wzrost prędkości układu odniesienia w którym stoją kamery i źródło zaowocuje jeszcze większą różnicą jasności zdjęć

 

nastawiałem aparat również na kierunku 220 km/s ( miałem proporcjonalną różnicę w  porównaniu do 30 km/s )

 

 

Powyżej opisane zjawisko może posłużyć do rozwiązania bardzo starego problemu

 

Jestem w rakiecie a rakieta nie ma okien ( paliwo się skończyło ) nie przyspieszam i nie zwalniam !!!

 

compass.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powyższymi postami chciałbym dotrzeć do astronomów 

którzy są w stanie pomóc mi  przygotować profesjonalny artykuł

 

trzeba poinformować świat o tym że możemy robić to co dla książek jest niemożliwe 

 

Michelson Morley - Marosz wersja DYSKRETNA ( zero jedynkowa )

 

 

 

wersja prostopadła  

 

111.JPG

 

światło w czasie T pokonało drogę "a" jaki dystans przemierzy  w czasie T rakieta powiedzą nam sensory światła zamontowane na przeciwnej ścianie rakiety 

 

Energia lasera skupi się na jednym punkcie lub rozłoży na wielu 

 co oznacza mój test dla teorii Pana Einsteina 

 

e1.JPG

 

 

 

Jedne z najciekawszych zastosowań  zjawiska o którym pisze to :

 

Nawigacja satelitarna nowej generacji 

 

gps2.JPG

 

 

Nowatorski system pomiaru prędkości samolotów i innych obiektów latających  ( żarówka źródło EM fali ) jak i sensor 

znajdują się wewnątrz pojazdów ( nie potrzebujemy okien !!!) 

 

wwwwwwwwwwwww.JPG

 

 

Poniżej pokazuję profesjonalne zdjęcie z mikroskopu - atom wodoru 

 

mikroskop w laboratorium widzi elipsę przyczyną jest prędkość i lokalizacja mikroskopu 

 

Atom+pictures.JPG

 

 

 

Aparentny dystans ma wpływ  na siły grawitacyjne między masami

 

 

m-------------------------M --------------> 30km/s

 

M-------------------------m---------------> 30 km/s 

 

masa m <<<M 

 

masa M nie czuje tej samej siły przyciągania ponieważ rejestruje aparentną pozucję dużej masy M 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasna cholera - nic nie rozumiem i mam nadzieję, że nas nie obrażasz ??? ;)

Na razie wiem, że nic nie wiem, po kilkukrotnym przeczytaniu i ,,powertowaniu" podstawowych pojęć w Wiki.

Postaram się coś na ten temat poszerzyć a do tej pory - ,,ale o co Panu chodzi..." :-[

PS. NP i Historii mi się zachciało uczyć.

PS 2. A czy ten ,,test Michelsona Morleya" dało by się tak bardziej ... jak w pierwszej klasie .... o co, do czego ???

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>>> A czy ten ,,test Michelsona Morleya" dało by się tak bardziej ... jak w pierwszej klasie .... o co, do czego

 

 

Ja to doświadczenie Michelsona Morleya tak rozumiem:

 

Doświadczenie to pokazało coś całkowicie sprzecznego z ludzką intuicją

i "naturalnym" rozumieniem zjawiska prędkości.

 

Nie wiedziano, w która stronę naprawdę leci Układ Słoneczny i Ziemia więc zbadano naraz dwa prostopadłe kierunki.

Prostopadłe składowe prędkości Ziemi -  to było sprytne.

 

Gdyby prędkość światła  była "obiektywna/konkretna w intuicyjny sposób"

to musiałaby się albo dodać albo odjąć od prędkości Ziemi.

 

Tymczasem zarówno w sytuacji A jak i B wyszło na to, że jest taka sama. Zaskoczenie ogromne.

 

To jest naprawdę niezwykłe i dziś. W pewnym sensie "nadal magia".

Dlatego Teoria Względności Einsteina była trudna do wymyślenia

bo przełamywała zapewne i jego ówczesne przekonania.

 

Pozdrawiam

post-1068-0-10325400-1382952997_thumb.jp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm czy autorowi chodzi o to, że światło w ośrodku nieruchomym ma do pokonania inną drogę niż w ośrodku o takich samych warunkach, ale ruchomym, co przekłada się na ilość zarejestrowanej przez odbiornik jasności? I na tę jasność wpływ ma również kierunek i prędkość ośrodka?

ET5ri5l.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam ale nie mogłem się powstrzymać. >:D

 

Jacek 4U

 

Ty mądralo - to weź to ,,łopatologicznie" wyjaśnij - czekam z utęsknieniem ::)

I jak to mogę wykorzystać w astro - fotografii :D

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To chyba o to chodzi: http://pl.wikipedia.org/wiki/Relatywistyczny_efekt_Dopplera#Obserwowana_jasno.C5.9B.C4.87_.C5.BAr.C3.B3d.C5.82a

 

"Ruch źródła promieniowania elektromagnetycznego wpływa nie tylko na obserwowaną częstość sygnałów z niego pochodzących, ale także na jego obserwowaną jasność."

ET5ri5l.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty mądralo - to weź to ,,łopatologicznie" wyjaśnij - czekam z utęsknieniem ::)

I jak to mogę wykorzystać w astro - fotografii :D

Oj za ciężki temat jak na mój mały móżdżek, zresztą do mnie to trzeba by dotrzeć przez rozmowę. Gdyby kolega np wyłożył ten temat na takiej prelekcji jak w Zatomiu to chyba by dotarło. A tu, kilka słów, kilka obrazków i filmiki jeszcze na dodatek englisz. A ja kiepsko engliszuję.

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wogóle nie rozumiem o co chodzi :P ale czy w pewnym chociaż stopniu o to, o czym w rozmowie powiedział mi kiedyś pewien uczony (Mikołaj powinien go pamiętać (Astrobot )) Otóż, jesli równolegle będą lecieć dwa fotony, to na chłopska logikę, wydawałoby się że jeśli foton A spojrzy na foton B, to powinien go widzieć bardzo ładnie (tak jak samochody na autostradzie). Sek w tym, że foton B będzie go wyprzedzał o prędkość światła która jest stała!!! Czyli z perspektywy obserwatora który np wystrzelil z lasera te dwa fotony, jego prędkość powinna wynosić dwie prędkości światła. Ale nie, bo prędkość światła jest stała. Przeczy to logice, i tak psuje głowę że jeśli się nad tym zastanowić to ciężko potem usnąć :)

Wysłane z mojego LG-P710 przy użyciu Tapatalka

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lub prostszy przykład. Przy torach stoi człowiek z laserem. W chwili gdy mija go pociąg, facet "strzela" laserkiem równolegle do torów. Z perspektywy człowieka z laserem prędkość fotonu wynosi równo prędkość światła (przyjmijmy 300.000 km/s). Na chłopski rozum z perspektywy maszynisty foton powinien poruszać się z prędkością światła minus prędkość pociągu (bo jedzie w tym samym kierunku. Było by dodać gdyby jechać w przeciwną stronę). Ale nie!! Z perspektywy maszynisty foton ma tą samą prędkość co z perspektywy mężczyzny z laserkiem. Mózg zlasowany? :) Bo mój się gotuje :P

  • Like 1

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filip, a lekcje to Ty na jutro odrobiłeś ??? ???

Z przegrzanym rozumem ciężko ;)

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Na chłopski rozum z perspektywy maszynisty foton powinien poruszać się z prędkością światła minus prędkość pociągu (bo jedzie w tym samym kierunku. Było by dodać gdyby jechać w przeciwną stronę)...

Logiczne C:-) ^-^

 

 

 

... Ale nie!! Z perspektywy maszynisty foton ma tą samą prędkość co z perspektywy mężczyzny z laserkiem. Mózg zlasowany? :) Bo mój się gotuje :P

 

Nielogiczne :blink: O:-)

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o teorię autora wątku to sposób opisu, detale rysunków (też na filmie) jak i narzędzia eksperymentu oraz ostateczne wnioski

(wynalazek na miarę odkrycia Einsteina; rewolucja w nauce) "podpowiadają" mi, że nie warto tego analizować. 

Prawdopodobieństwo, że autor "trafił " w nową prawdę oceniam na (dajmy na to) jedną centenzylionową.

Co istotne. Taki eksperyment, jak zademonstrowano, niejednokrotnie sam by się już dokonał w różnych przypadkach testowania urządzeń fotometrycznych. Zresztą prędkość Drogi Mlecznej jest względnie mała wobec c.

 

Co do postów kolejnych forumowiczów tutaj to jak najbardziej podobają mi się - bo sam mam podobne odczucia.

Światło (i mechanika kwantowa) mają swoje niezwykle anty-intuicyjne konkluzje.

 

Zdziwienie, i trudność zaakceptowania stałej prędkości światła wcale mnie nie dziwi.

Teoria Względności wymagała bardzo błyskotliwego i zaawansowanego pomyślenia.

Uważa się, że gdyby nie Einstein to mogłaby zostać odkryta może nawet dopiero w dobie satelitów (z racji dziwnych zachowań zegarów na nich).

To nie jest moja opinia tylko przeczytane w Świat Nauki w 2005 roku z okazji 100 lecia TW.

Oznacza to, że tacy wybitni uczeni nie rodzą się zbyt często, wiec, w tym kontekście chyba początek tego postu staje się jeszcze bardziej czytelny. ;)

 

Co więcej ponoć(tak czytałem) prawdziwie wybitni naukowcy znani są tego, że potrafią przedstawić, w dość prostym języku,

zrozumiałym dla wielu ludzi, istotę swoich odkryć. A my co tam mamy na górze? 8)

 

Pozdrawiam

p.s.

Takie badanie i "wynalazak" (pokazny w kopalni) warto może skonfrontować z innej co prawda natury planowanymi badaniami

- fal grawitacyjnych w kosmosie. Do ich badania przewiduje się użycie kilku statków kosmicznych

umieszczonych daleko od siebie w kosmosie. Na stoliku nie da się, za małe odległości ;)

p.s.2.

A jeszcze coś bardziej na luzie. Na wyniki eksperymentów może mieć wpływ wiele rzeczy.

Nawet to w jakim kierunku jest okno w pokoju (choćby i zasłonięte "grubą" kotarą).

 

Moim zdaniem. Ale może coś tu nie tak wywnioskowałem? Temat fajny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)