Skocz do zawartości

Na początek stoi słup


Rekomendowane odpowiedzi

Witojcie :)

 

Chcąc zaoszczędzić czas ( ustawienie statywu i polarnej to ok. 30min) i energię ( idzie zima), postanowiłem ułatwić sobie życie i .........jak wiadomo jedynym rozwiązaniem jest postawienie słupa i zamontowanie top-piera.

Okazja przytrafiła się przy stawianiu ogrodzenia na działce. Zamówiłem odpowiedni betonowy słup który został wkopany/wbetonowany 120 cm w grunt razem ze stopą o średnicy 60cm. Na sąsiednim forum zamówiłem u astroamatora i złotej rączki o nicku "MikołajSabat"   top-pier. I tak stałem się posiadaczem świetnie wykonanego z aluminium top-piera do mojego HEQ-a - Mikołaj jeszcze raz dzięki :))

Teraz została decyzja czy stawiać budkę i ewentualnie jaką, czy coś drewnianego , pasującego klimatem do Borów Tucholskich, czy kupić "plastik" od Jacka Pały, ale ten dylemat pozostawiam sobie do wiosny przyszłego roku.

post-1563-0-31861400-1384103435_thumb.jp

post-1563-0-16834800-1384103436_thumb.jp

post-1563-0-99499600-1384103436_thumb.jp

post-1563-0-78684900-1384103437_thumb.jp

post-1563-0-88068700-1384103438_thumb.jp

  • Like 5

SW 12" Flex GoTo / Star Adventurer / Nikon D5300 
Moje fotki: www.astrobin.com/users/Elay/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbychu - no piękny słupek 8)

Zamów u Jacka kopułkę w kolorze niebieskim z wymalowaną  wielką św. Małgorzatą i nikt się z władz nie doczepi ;)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Jacku :) , widziałem co prawda ładniejsze , ale chyba nie o to chodzi , tu liczy się sztywność itd.

W moim Starostwie złożyłem stosowne dokumenty , więc z władzą jestem poukładany :) , na postawienie budki mam 2 lata.

 

Alien za słup, stopę i montaż ustrojstwa w glebie zapłaciłem 150 zł. Słup jest gęsto zbrojony i wylany z mocnego betonu. Top-Pier do mojego HEQ5 jest trochę mniejszy od potrzebnego Tobie topa do EQ6. Tak czy inaczej wyszło zdecydowanie taniej niż u np. Mitka, najlepiej jak spytasz Mikołaja o koszty. Oczywiście wykonawcy wysłałem stosowny rysunek techniczny.

SW 12" Flex GoTo / Star Adventurer / Nikon D5300 
Moje fotki: www.astrobin.com/users/Elay/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

hej Zbigniew,

 

A słuchaj, nie bardzo widać - jak jest zakotwiona dolna blacha w słupie? I kto Wam zrobił ten stoposłup? No i Wy teraz macie HEQ-5 prawda? podesłałbyś ten rysun top piera? Mi się nie chce rysować :) To sobie zamówie i też takie cudo w końcu posatwię :)

Rest In Space,

Maquu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej :)

 

Dolny talerz jest przykręcony na szpilkę 12mm ( kołek chemiczny). Teraz jak mam już ustawiony Top-pier na polarną, planuję nawiercić i przykręcić jeszcze jeden kołek stabilizujący w azymucie ( dla pewności ).

Słup zamówiłem w Mroczy , bo było najbliżej działki , ale w Bydzi zamówisz bez problemu. O zbrojeniu nie będę Ci biadolił , ja jako konstruktor kadłuba okrętowego ( emerytowany B) )  sobie poradziłem to ty łykniesz na śpiku  :D

Rysuneczek masz na PW

SW 12" Flex GoTo / Star Adventurer / Nikon D5300 
Moje fotki: www.astrobin.com/users/Elay/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące później...

Zapomniałem dodać fotki jak się prezentuje i funkcjonuje słup z zamontowanym setupem, więc nadrabiam zaległości :)

Jak do tej pory z powodów pogodowych i czasowych odbyła się tylko jedna sesja, analiza guidu i zdjęć nie wykazała problemów :)

 

Generalnie polecam, czas przygotowań do focenia skraca się o połowę i dodatkowo focenie w zenicie jest bezproblemowe ( nie uderzamy kamerą/wyciągiem w nogi statywu ).

 

 

post-1563-0-96008200-1394890065_thumb.jp

post-1563-0-59601300-1394890430_thumb.jp

post-1563-0-29361300-1394890512_thumb.jp

post-1563-0-02010800-1394890514_thumb.jp

  • Like 3

SW 12" Flex GoTo / Star Adventurer / Nikon D5300 
Moje fotki: www.astrobin.com/users/Elay/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

he he ..... na całe szczęście chyba jestem jedynym Miśkiem w Borach :) :)

 

ale ostatnio jak fociliśmy z Alanem w okolicy działki było słychać prawdziwe wilki !!

 

P.S.

 

Zrobienie deski zajęło mi godzinkę ..... musiałem sobie przypomnieć z podstawówki wypalanie liter w drewnie :D

SW 12" Flex GoTo / Star Adventurer / Nikon D5300 
Moje fotki: www.astrobin.com/users/Elay/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)