Skocz do zawartości

Tani mikrofocus....


kapral

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym się pochwalić.... Całość kosztowała mnie ok 30zł + jakieś 40min czasu...

Przekładnia planetarna z "radzieckiego demobilu" o przełożeniu 36/1 (allegro), opaska 160-180mm (potocznie "szela"), kawałek blaszki -  tu trochę trudniej bo mi się udało dużą otwornicą otwór centralny zrobić (32mm) ale wystarczy ponawiercać po okręgu. Szablon zrobiłem z kartonika i odrysowałem na blaszce. Trzeba było dospawać jeszcze blaszkę w wygiętym prostokącie ale można to pominąć i wyciąć blaszkę z "nóżkami" (wystarczą dwie - rys) i zagiąć pod kątem prostym. Najtrudniejsze to połączyć przekładnie z oryginalnym pokrętłem. Ja poprosiłem tokarza z naprzeciwka o krążek z Alu. Średnica minimalnie mniejsza od pokrętła. Przewierciłem wiertłem 2mm które pękło w środku :D robiąc jednocześnie za sworzeń już na stałe. Polecam patent ze względu na przełożenie 36/1. Sprawdzałem na Jowiszu (180X) kilka dni temu (wtorek chyba) i rewelacja (zamontowane było prowizorycznie - dopiero dziś zrobiłem konkretne mocowanie). Zapinam fotki i rys.

post-2832-0-47674200-1385311724_thumb.jp

post-2832-0-66076900-1385311747_thumb.jp

post-2832-0-91169900-1385311768_thumb.jp

post-2832-0-91974100-1385311781.jpg

  • Like 5

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no, pełen szacun za takie rozwiązania. Wskazane ażeby wszystkimi takimi nowatorskimi rozwiązaniami dzielił się na forum z innymi użytkownikami.

 

pzdr

Szymon

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brakuje tyllko silnika krokowego i sterowania :)

Newton: Celstron Omni XLT 150 / 750

Montaż:  ATM Paralaktyczny
Lornety: Lidleta  :)
Okulary: SP 25mm, 10mm, 6.3mm, Barlow Astrola 2" .
Filtry: Moon 1,25''.

CCD: Canon 60D
Obiektywy: Zenitar-M 1,7/50, Jupiter-9 2/85, Jupiter-37A 3,5/135,Jupiter 21M 4/200, Tair -3S 4,5/300

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No takie "coś" właśnie chciałbym zamontować - krokowiec jest tu zbędny :) .  Motofocus jest o tyle lepszy od zamieszczonego tu rozwiązania, że nie wprowadza drgań na montaż -> a przecież o to właśnie chodzi, czyż nie? ;)

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Plan wygląda tak, żeby uciąć te dwie wypustki na osi przekładni, wywiercić otwór w osi, nagwintować, wkręcić szpilkę i przykręcić przekładnię w miejsce oryginalnej gałki od wyciągu :)

Jestem zaskoczony jak ta przekładnia gładko chodzi :D Crayford może się schować :D

 

post-296-0-59210300-1386942153_thumb.jpg

AR 102/1350 , ATM: BinoNewton 150/750, 130/650 UL Truss, 70/700, 70/280

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Montowałem kiedyś taką przekładnie w refraktorku 80/400 ale nie byłem w pełni z efektu zadowolony, wyciąg zębatkowy nigdy nie pracuje idealnie równo i ciężko było ustawić to tak by pracowało idealnie z różnej wagi okularami i pod różnymi kątami. Mikroruchy czasami lubiły stanąć i nie obracać osi mimo pokręcania. Trochę mnie to irytowało więc ostatecznie zdemontowałem. Tak bez podłączenia ta przekładnia gładko chodzi, natomiast po zamocowaniu różnie to bywa, nie wiem też na ile zależy to od konkretnej sztuki, w końcu to demobil, stan bywa różny ;)

Refraktor SW ED 80/600 , montaż CG 4

Hyperion 8-24 mm zoom, Hyperion 24, 21, 17, 13, 10, 8, 5, 3.5 mm, Aspheric 31 mm, 36 mm, Hyperion zoom barlow 2,25x, ES dielectric 2"

Filtry Baader:  O III

Vortex Raptor 8,5x32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli pozwolisz to doradzę. Nie odcinaj nic. nie wiem jaki gwint masz w pokrętle od teleskopu ale lepiej będzie zwykłą śrugkę (z łbem sześciokątnym będzie chyba najlepsza) zeszlifować tak żeby weszła w tą szczelinę mocowania planetarki i delikatnie nawiercić żeby można było ścisnąć ją w uchwycie właśnie tym oryginalnym planetarki... za chwilę dołączę artystyczną (wykonaną w paint) grafikę :D

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli pozwolisz to doradzę. Nie odcinaj nic. nie wiem jaki gwint masz w pokrętle od teleskopu ale lepiej będzie zwykłą śrugkę (z łbem sześciokątnym będzie chyba najlepsza) zeszlifować tak żeby weszła w tą szczelinę mocowania planetarki i delikatnie nawiercić żeby można było ścisnąć ją w uchwycie właśnie tym oryginalnym planetarki... za chwilę dołączę artystyczną (wykonaną w paint) grafikę :D

 

Wiem o co Ci chodzi, ale nie zrobię tak, bo takie mocowanie będzie zbyt słabe i niestabilne ;)

 

 

Montowałem kiedyś taką przekładnie w refraktorku 80/400 ale nie byłem w pełni z efektu zadowolony, wyciąg zębatkowy nigdy nie pracuje idealnie równo i ciężko było ustawić to tak by pracowało idealnie z różnej wagi okularami i pod różnymi kątami. Mikroruchy czasami lubiły stanąć i nie obracać osi mimo pokręcania. Trochę mnie to irytowało więc ostatecznie zdemontowałem. Tak bez podłączenia ta przekładnia gładko chodzi, natomiast po zamocowaniu różnie to bywa, nie wiem też na ile zależy to od konkretnej sztuki, w końcu to demobil, stan bywa różny ;)

 

A co do zatrzymywania przekładni, to raczej jest to niemożliwe, testowałem ;) Może miałeś nastrojke?

AR 102/1350 , ATM: BinoNewton 150/750, 130/650 UL Truss, 70/700, 70/280

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie wiem o czym mówisz, jednak tak jak już wcześniej pisałem, takie połączenie o grubości 2,5 może 3 mm będzie za słabe. Poza tym, nie zamierzam ani sprzedawać tej przekładni, ani jej żałować jak coś pójdzie nie tak, kosztowała całe 15 zł  ;D

AR 102/1350 , ATM: BinoNewton 150/750, 130/650 UL Truss, 70/700, 70/280

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To była taka sama przekładnia jak ta na zdjęciach w pierwszym poście tego tematu, może po prostu mój egzemplarz miał jakieś problemy? Ogólnie to działało to dobrze ale gdy np włożyłem ciężki okular w wyciąg co powodowało większe opory to lubiło czasem stanąć. Oczywiscie można było popuścić srubkę imbusową, wtedy wyciąg chodził lżej, ale i luzy się pojawiały, co przy dużym ciężarze kątówki i okularu np. Scopos powodowało przekoszenie. Poza tym w tym małym refraktorku aż tak bardzo te mikroruchy niezbędne nie były, pobawiłem się tym trochę, porównałem do zastosowania zwykłej zamontowanej dzwigienki na pokrętle i doszedłem do wniosku że jednak zdejmę. Choć oczywiście inna sztuka przekładni, w innym wyciągu może działać zupełnie dobrze i fajnie, czego oczywiście życzę :)

Refraktor SW ED 80/600 , montaż CG 4

Hyperion 8-24 mm zoom, Hyperion 24, 21, 17, 13, 10, 8, 5, 3.5 mm, Aspheric 31 mm, 36 mm, Hyperion zoom barlow 2,25x, ES dielectric 2"

Filtry Baader:  O III

Vortex Raptor 8,5x32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mcmaker ... powinieneś pomyśleć o połączeniu które by niwelowało brak osiowości - lub zamontować planetarkę do tuby dopiero po połączeniu z pokrętłem wyciągu... pamiętaj o tym żeby nie było później niespodzianek w rodzaju wytartych zębów na wyciągu ;)

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)