Skocz do zawartości

Ekstremalne wykorzystanie EQ 3-2


mcmaker

Rekomendowane odpowiedzi

Jako że szykuje mi się fotografia planetarna z ogniskową prawie 3 m, to pomyślałem że raczej trudno będzie mi utrzymać obiekt w polu widzenia i raczej będzie to katorga niż przyjemność, więc wpadłem na pomysł ażeby tubus mojego ATM teleskopu posadzić na EQ 3-2.

Tuba ma 130 cm długości, 25 cm średnicy (lustro ma tylko 18 cm) i waży w granicach 7 kg. Największą moją obawą jest to, że silnik krokowy nie wyrobi i postanowi pójść z dymem czy coś w tym stylu.

Jak myślicie, eksperymentować?

AR 102/1350 , ATM: BinoNewton 150/750, 130/650 UL Truss, 70/700, 70/280

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dobrze wyważysz i ustawisz na polarną wg mnie będzie ok - jak powiesisz na nim tubę to możesz sprawdzić jaki jest opór na pokrętle mikroruchów. Możesz też sprawdzić luz w przekładniach ślimakowych - żeby nie był za duży ani za ciasny. No i po regulacji musisz zrobić pokrętłem obrót 360 stopni wokół regulowanej osi bo często ślimacznica jest niecentryczna i po jednej stronie jest większy luz, a po przeciwnej może się zatrzeć. 

Miałem dwa takie montaże - na jedym wieszałem refraktor 120mm i newtona 150mm z próbami astrofoto :) Na drugim do wizuala Soligora MT800.

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro tak to elegancko, zobaczymy jak to wszystko będzie działać jak jutro postawie bydlaka na montażu :D 

Wiadomo, że do takiej fotografii planetarnej nie potrzebuję idealnego prowadzenia, byleby planeta trzymała się w polu widzenia matrycy a to czy lata od krawędzi do krawędzi jest już mniej ważne :P

AR 102/1350 , ATM: BinoNewton 150/750, 130/650 UL Truss, 70/700, 70/280

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako że szykuje mi się fotografia planetarna z ogniskową prawie 3 m, to pomyślałem że raczej trudno będzie mi utrzymać obiekt w polu widzenia i raczej będzie to katorga niż przyjemność, więc wpadłem na pomysł ażeby tubus mojego ATM teleskopu posadzić na EQ 3-2.

Tuba ma 130 cm długości, 25 cm średnicy (lustro ma tylko 18 cm) i waży w granicach 7 kg. Największą moją obawą jest to, że silnik krokowy nie wyrobi i postanowi pójść z dymem czy coś w tym stylu.

Jak myślicie, eksperymentować?

Ogniskowa 3000 to jeszcze nie najgorzej mój telep ma 3500 nominalnie . Gdy  podłączę Barlow x2 wtedy ogniskowa jest  7000 ale i tak na neq6 obiekt stabilnie widać w kadrze . Oś R.A musisz dobrze wyważyć bo w zasadzie ona gra pierwsze skrzypce. Pamiętaj żeby wyważyć z pełnym oprzyrządowaniem .

http://puu.sh/ar7Lj/3e788532b6.jpg

SW 300/1500  ASI120MM , ASI178MM  NEQ6

 

sygnatura.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobaczymy jak wyjdzie przy ogniskowej 3 m na EQ 3-2, jak będzie dobrze to może i pociągnę więcej ;)

Masz tutaj widok  Planety w kadrze 752x480 przy ogniskowej 3500 oraz tutaj przy Barlow x2 czyli ogniskowa 7000 . YouTube przycięło nominalna rozdzielczość przez co jakość plików nie robi szału ale proporcje kadru do wielkości Planety są zachowane.

  • Like 1

http://puu.sh/ar7Lj/3e788532b6.jpg

SW 300/1500  ASI120MM , ASI178MM  NEQ6

 

sygnatura.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo to okleina karbonowa :P Tyle że już dosyć poturbowana a lampa błyskowa podwaja widoczność wszystkich wad. 

 

Mam nadzieję że nie zarżnę tego montażu :D Wszystko jest wyważone i gładko chodzi, ale kto wie...

AR 102/1350 , ATM: BinoNewton 150/750, 130/650 UL Truss, 70/700, 70/280

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)