Skocz do zawartości

Royal Astro R-63: japoński leń patentowany - renowacja [TELESKOPY KLASYCZNE]


lulu

Rekomendowane odpowiedzi

R-63 to mniejszy brat modelu R-74, choć metrykę ma podobną. 60/700 mm (f/11.7). Jest on wyjątkowy z dwóch powodów. Po pierwsze jest niezwykle rzadki ? mam informacje o jeszcze 2 innych egzemplarzach. Jeden z nich pojawił się w w 2013 roku Holandii, drugi został pokazany na forum CN w 2011 r. i znajdował się wówczas w USA, przy czym sygnowany był marką ?Adams?. Teraz udało mi się wytropić i sprowadzić kolejny egzemplarz od kolekcjonera z Niemiec.

R-63 został wprowadzony do oferty prawdopodobnie w początkach lat 60-tych. Pojawia się w ówczesnym katalogu RAO, gdzie opisany jest jako ?poręczny teleskop dla amatorów i początkujących? z opatentowaną konstrukcją. Patent na niezwykle prosty montaż paralaktyczny to druga cecha czyniąca ten model wyjątkowym. Jego autorem jest pan Tadashige Ichihara ? inżynier pracujący w tamtym czasie w Astro Optical Industries Co., Ltd.

A dlaczego leń?
Idea polega na wyeliminowaniu mikroruchów ? montaż pozbawiony jest przekładni ślimakowych i sprzęgieł! Został zaprojektowany tak, że po odpowiednim wyważeniu utrzymuje stabilnie pozycję tubusa, zapewniając jednocześnie bardzo płynne ruchy, pozwalające precyzyjnie ustawić obiekt w polu widzenia. Wystarczy zatem jedna ręka i ruch tubusem, aby ostatecznie ustawić go precyzyjnie w pozycji obserwacyjnej. Niemożliwe? A jednak ? to działa!

Na blogu zaprezentowałem z detalami cały proces renowacji dość zniszczonego egzemplarza. Wysiłek był wart włożenia, ponieważ w przeciwieństwie do ogólnego stanu instrumentu, obiektyw był świetnie zachowany i jak na tego producenta przystało - daje świetne obrazy. Zapraszam zainteresowanych szczegółami:

https://astrostrona.pl/na-ziemi/graciarnia/astrosor/royal-astro-r-63-japonski-len-patentowany/

https://astrostrona.pl/na-ziemi/graciarnia/astrosor/royal-astro-r-63-renowacja-wyciagu-okularowego/

https://astrostrona.pl/bez-kategorii/royal-astro-r-63-lakierowanie-tubusu-teleskopu/

https://astrostrona.pl/na-ziemi/graciarnia/astrosor/royal-astro-r-63-final-renowacji-statyw-i-montaz/

 

20210909_202404.jpg

20210909_202409.jpg

20210911_004515(0).jpg

20210911_131945(0).jpg

20210911_144742(0).jpg

20210918_203130.jpg

20210914_111642.jpg

20210923_020215.jpg

20210925_173004(0).jpg

20210925_173044(0).jpg

20210925_172914.jpg

Edytowane przez lulu
  • Like 8

pozdrowienia Łukasz   

BANER-BEZPROFILU.png.b4d0d25772f1ea42928d85737417bc2c.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, rzeczywiście trochę zaniedbałem raportowanie postępów w pracach, bo ugrzązłem pod koniec roku w robocie przy nowym interfejsie dla Astromaniaka. Zacząłem ją we wrześniu. Niestety nie umiem potem rozstać się z takimi zabaweczkami. Zdarzyło mi się sprzedać refraktor Vixena czy maczka Eschenbacha - ale to były instrumenty w świetnym stanie, których poza przeczyszczeniem nie musiałem poddawać żadnej renowacji. Jako takie, nie do końca mnie cieszyły ?Mówię niestety - bo jednak są to sprzęty zżerające strasznie miejsce w domu, co mocno ogranicza kolejne projekty.

pozdrowienia Łukasz   

BANER-BEZPROFILU.png.b4d0d25772f1ea42928d85737417bc2c.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na szczęście skośne nogi statywów pozwalają ustawiać teleskopy "na zakładkę" i spiętrzać je w dość gęste stada, upychane po różnych kątach domu. No ale wszystko ma swoje granice niestety ?

pozdrowienia Łukasz   

BANER-BEZPROFILU.png.b4d0d25772f1ea42928d85737417bc2c.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)