Skocz do zawartości

Synta R-70/900 EQ-1 kilka pytań.


Rekomendowane odpowiedzi

Jako że to mój pierwszy post, Witam wszystkich. Mam na imię Tomek Mieszkam w Szamotułach. Stoję właśnie przed trudną decyzją zakupu teleskopu i poproszę o potwierdzenie tego co udało mi sie u was wyczytać i ewentualnie o rady.

1. mieszkam w Szamotułach, ale obserwacje chcę dokonywać głównie nad wartą po za terenem zabudowanym. (oczywiście od czasu do czasu balkon) Jestem wędkarzem wiec latem na nockach pozostaje dużo wolnego czasu aby sobie poobserwować niebo. Do tego mam syna którego chce tez zainteresować czymś innym niż tylko FB. Przy zakupie teleskopu uwzględniam także moje drugie hobby, Strzelam z wiatrówki na 30 i 50 metrów wiec potrzebuje lunety do sprawdzania postępów na tarczy na takie właśnie odległości. Ale także obserwacje przyrody, mamy piękne orły u nas i nie daleko puszcza notecka mnóstwo innej zwierzyny. Dlatego interesuje mnie także aby szło dokonywać fotografii tkz. bezkrwawe łowy:)

2. Nie myślę o Newtonie bo brud pył itp, itd. Zwykła budowa teleskopu.

3. po za przyrodą preferuje księżyc i najbliższe planety, Jakieś mgławice bez szczegółów tylko tyle żeby zobaczyć że są, ewentualnie jakieś bieżące sprawy typu komety itp.

4. kwota nie przekraczalna 500zł

5. waham sie pomiędzy dwoma modelami:

http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_265&products_id=1311&osCsid=6fed67cdcc2726b16e87042bf82f58ba&lunety=Teleskop_Sky-Watcher_Synta_R-70/900_EQ-1

a

http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_265&products_id=1433&osCsid=6fed67cdcc2726b16e87042bf82f58ba&lunety=Teleskop_Sky-Watcher_Synta_R-80/900_EQ-2_ze_z%B3%B1czk%B1_45-90_stopni

ewentualnie 90/900, tu mnie cena ogranicza...

Dodatkowe pytania to. 

1. czy wybrany teleskop sprosta moim wymaganiom?

2. czy po za tym teleskopem z tej strony muszę na początek coś dokupić? czytałem że niezbędny jest choć jeden filtr, podał by mi ktoś jakiś uniwersalny albo taki który na początek mi wystarczy?

3. czy kupując taki teleskop jest on gotowy do pracy czy wymaga kolimacji czy czegoś tam?

4. czy na alledrogo warto szukać używanego, czy skupić się na waszej giełdzie?  

5. Wiem że 80 to lepiej jak 70 ale czy różnica jest aż tak duża przy obserwacji żeby dołożyć 150zł (dodam że sprzętu będziemy używać ze 6 razy w roku) no chyba że się wkręcimy... (ale wtedy nastawimy sie na raty i typowo astronomiczny) 

Oczywiście będę wdzięczny za ewentualne propozycje zakupu (linki itp), wiem z doświadczenia z wiatrówkami, że poprzez forum można w dobrej cenie kupić sprzęt zwykle zadbany z dodatkami, których nie ma w standardzie. 

Dodam tylko że czytałem trochę wasze forum i niektóre odpowiedzi jak dla mnie kompletnego laika były niezrozumiałe, więc poproszę o nie pisanie skrótów których nie zrozumiem. 

Oczywiście bardzo chętnie przyjmę do znajomych osoby które się interesują astrologią z okolic Poznania, na ewentualne wspólne wypady i porównania sprzętu, a także na wymianę cennych doświadczeń z zakresu programów do wyszukiwania gwiazd i pierwszych kroków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może nie mam największej wiedzy ( ;)) ale refraktory o których piszesz nie pozwolą na powalające powiększenia... Używam 130mm newtona i już szukam większego bo powiększenia i owszem fajne ale... Osobiście mam porównanie 70/900 refraktor (AZ) z moim 130/900 (EQ2) newtonem i pozostanę przy newtonie. Druga sprawa montaż azymutalny bez mikroruchów przy dużym powiększeniu będzie niewygodny... (to moja opinia).

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kapralu - troszkę mylisz wpływ apertury z wpływem na powiększenie (chyba, że coś źle zrozumiałem), no i montaże, które podlinkował wraz z refraktorami Kolega Pitbull33 są montażami paralaktycznymi i mają mikroruchy. ;)

Z jednym się zgadzam niech Kolega poczyta podlinkowany dział i jego pierwsze wątki http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/forum/17-pierwszy-teleskop/

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 90/900 i do tego co napisałeś będzie dobry na start. Dużo można za pomocą tego teleskopu zobaczyć tylko trzeba dobrze szukać ;) Co do filtrów polecam zwykły księżycowy bo czasami łysy dośc mocno świeci po oczach. W przypadku robienia zdjęć lustrzanką będziesz potrzebował pierścienia T2. Jeżeli wybierzesz opcję z montażem AZ3 to przy dużym powiększeniu w momencie regulacji ostrości wszystko się trzęsie jak galareta ale da się z tym żyć. Do obserwacji dziennej koniecznie nasadka kątowa 90 lub 45 stopni. Okulary te co dają w standardzie w zupełności wystarczą. Tutaj możesz zobaczyć kilka fotek jakie robiłem i czasem nadal robie z tego teleskopu.

  • Like 1

tlo9.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziękuję za pierwsze rady, 

co do Newtona to wyobrażasz sobie nim oglądanie w dzień ptaków? czy np sprawdzanie tarczy strzeleckiej? na alledrogo pojawił się ten:

http://allegro.pl/show_item.php?item=3939581750&msg=Obserwujesz+t%C4%99+ofert%C4%99.%3Cbr+%2F%3E%0ANie+przegap+jej+zako%C5%84czenia.+Ustaw+przypomnienie+w+zak%C5%82adce+%3Ci%3E%3Ca+href%3D%22%2Fmyaccount%2Fwatch.php%22%3ETrwaj%C4%85ce%3C%2Fa%3E%3C%2Fi%3E.&watched=1&msgtoken=2588db2f0d2284939d6df5b28ebc72fd553da4b654bb8a05ab6d91f2d6ed1ca0

myślę że może by wystarczył na moje potrzeby, ale jeszcze trochę czasu mam zaczekam na 80 lub 90

Bo rozumiem że dla takiej lunety odczytanie tarczy strzeleckiej z 50 metrów to nie problem? 

Co do kolegi kaprala jak nie wiesz to nie pomagaj bo "misiać" to mogę sam.

owszem czytałem początki i nie doczytałem o użytkowaniu tych teleskopów w dzień, może przeoczyłem, ale jeśli tak to poproszę o link.

Kolego Korek fajne zdjęcia i pomocny post:) Nasadka kontowa jest w komplecie. 90/900 to już kawał rury jeśli chodzi o transport wagę itp.

czy różnica pomiędzy 70 a 90 tką będzie taka ze w obydwu zobaczę podobnej wielkości obraz tylko mniej szczegółów w 70tce?  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta 90 jest lekka swobodnie ją przenosze razem z montażem z miejsca na miejsce. Jeśli chodzi o różnicę między 70 a 90 to w tej pierwszej obraz bedzie ciemniejszy i zobaczenie niektórych obiektów głebokiego nieba może byc trudniejsze bo szczegóły to i tu i tu będą podobne tylko jasność różna. I jeszcze jak byś chciał obserwować plamy na Słońcu to koniecznie folia Baadera, a oprawę do niej to można samemu z tektury zrobić.

tlo9.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Osobiście mam porównanie 70/900 refraktor (AZ) z moim 130/900 (EQ2) newtonem i pozostanę przy newtonie. Druga sprawa montaż azymutalny bez mikroruchów przy dużym powiększeniu będzie niewygodny... (to moja opinia).

Porównanie montaży z którymi miałem kontakt ;)

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

...Co do kolegi kaprala jak nie wiesz to nie pomagaj bo "misiać" to mogę sam...

 

Co to znaczy "misiać" ? Ja się tylko podzieliłem swoją opinią dot. teleskopów z którymi miałem styczność...

 

 

???

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

....owszem czytałem początki i nie doczytałem o użytkowaniu tych teleskopów w dzień, może przeoczyłem, ale jeśli tak to poproszę o link.

No jeśli chodzi o konstrukcje teleskopów to troszkę przeoczyłeś.

Wszystkie refraktory, MAKi, SCT nadają się do obserwacji dziennych, do podglądania ptaszków, wyników na tarczy strzelniczej, samolotów (apertura do 150mm) na sąsiadkach kończąc ;)

Jeśli Kolega chce mniej więcej ,,zobaczyć" różnice proponuje ten program http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/3080-astrotabak/?hl=astrotabak

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

....Kapralu - troszkę mylisz wpływ apertury z wpływem na powiększenie (chyba, że coś źle zrozumiałem)....

Sugerowałem się danymi z linków... 140X i 160X

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"misianie" inaczej mi się wydaje. Newton nie nadaje się do tego co potrzebuje, kiepsko robi za lunetę. przynajmniej jest taka informacja w opisach teleskopów, za to refraktory całkiem ok Napisałem wyraźnie że jak się wkręcę to kupię coś fajnego na raty, ale jak chcesz jechać na pierwsze ryby to nie kupujesz wędki za 1000zł bo jak Ci się nie spodoba to drogi badyl stojący w końcie Ci zostanie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziękuję za pierwsze rady, 

co do Newtona to wyobrażasz sobie nim oglądanie w dzień ptaków? czy np sprawdzanie tarczy strzeleckiej? na alledrogo pojawił się ten:

http://allegro.pl/show_item.php?item=3939581750&msg=Obserwujesz+t%C4%99+ofert%C4%99.%3Cbr+%2F%3E%0ANie+przegap+jej+zako%C5%84czenia.+Ustaw+przypomnienie+w+zak%C5%82adce+%3Ci%3E%3Ca+href%3D%22%2Fmyaccount%2Fwatch.php%22%3ETrwaj%C4%85ce%3C%2Fa%3E%3C%2Fi%3E.&watched=1&msgtoken=2588db2f0d2284939d6df5b28ebc72fd553da4b654bb8a05ab6d91f2d6ed1ca0

myślę że może by wystarczył na moje potrzeby, ale jeszcze trochę czasu mam zaczekam na 80 lub 90

Bo rozumiem że dla takiej lunety odczytanie tarczy strzeleckiej z 50 metrów to nie problem? 

Co do kolegi kaprala jak nie wiesz to nie pomagaj bo "misiać" to mogę sam.

owszem czytałem początki i nie doczytałem o użytkowaniu tych teleskopów w dzień, może przeoczyłem, ale jeśli tak to poproszę o link.

Kolego Korek fajne zdjęcia i pomocny post:) Nasadka kontowa jest w komplecie. 90/900 to już kawał rury jeśli chodzi o transport wagę itp.

czy różnica pomiędzy 70 a 90 tką będzie taka ze w obydwu zobaczę podobnej wielkości obraz tylko mniej szczegółów w 70tce?

Dla takiej lunety odczytanie tarczy to nie problem. Zarówno dla 70tki i 90tki.

 

90tka to kawał rury ale tej samej długości co 70tka. 90/900 i 70/900 mają tą samą ogniskową, czyli tubus będzie tej samej długości. A dwa centymetry w średnicy nie zrobi żadnej istotnej różnicy.

W obserwacjach dziennych na niedużych odległościach, których potrzebujesz, nie zauważysz żadnych znaczących różnic w ilości szczegółów (o ile w ogóle jakieś) pomiędzy 70 i 90. Natomiast w obserwacjach kosmosu ma to zdecydowanie większe znaczenie. Tam różnice będą zauważalne.

Newton do oglądania tarczy strzeleckiej wybitny nie będzie bo odwróci obraz góra-dół, prawo-lewo. No chyba, że Ci to nie przeszkadza.

Natomiast ten montaż EQ1 nawet do oglądania tarczy z 50m może być kłopotliwy, bo jest strasznie chybotliwy, i jak wiatr zawieje, to Ci tarcza będzie latać w polu widzenia :)

Edytowane przez wimmer
  • Like 1

SCT 5" 127/1250 NexStar SLT | WA66 6mm | X-Cel LX 9mm | GSO SV 15mm | SWAN 20mm | ES 68° 24mm | Sterling PL 30mm 57° (1,25" mod.) | barlow 2x | reduktor 0,5x | Baader Moon & SkyGlow | UHC-S i kolorowe | MS LifeCam HD-5000

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie podjąłem decyzje, jeśli przyjdzie mi kupić nowy kupię 70/900 oglądałem w tym programie i faktycznie różnice nie wielkie nawet pomiędzy 70 a 90/900 A jeśli się trafi na alledrogo okazja to skusze się na 80tkę lub 90tkę. Czy tu na giełdzie:) co do latania to strzelam z wiatrówki w bardzo osłoniętym miejscu z jednej wał z drugiej las, na śruty też wiatr mocno działa przy 50 metrach:) chyba że jeszcze mam szukać sprzęt w porównywalnej jakości i cenie innej firmy polecicie coś?

Jestem świadomy że to sprzęt amatorski, dlatego nie mam wielkich wymagań co do kosmosu, (już samo znalezienie saturna i zarysu pierścieni mnie zadowoli) a jak się znudzi czy nie będę używał to odsprzedam nie tracąc tak wiele. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

90tka to kawał rury ale tej samej długości co 70tka. 90/900 i 70/900 mają tą samą ogniskową, czyli tubus będzie tej samej długości. A dwa centymetry w średnicy nie zrobi żadnej istotnej różnicy.

W obserwacjach dziennych na niedużych odległościach, których potrzebujesz, nie zauważysz żadnych znaczących różnic w ilości szczegółów (o ile w ogóle jakieś) pomiędzy 70 i 90. Natomiast w obserwacjach kosmosu ma to zdecydowanie większe znaczenie. Tam różnice będą zauważalne.

Newton do oglądania tarczy strzeleckiej wybitny nie będzie bo odwróci obraz góra-dół, prawo-lewo. No chyba, że Ci to nie przeszkadza.

Natomiast ten montaż EQ1 nawet do oglądania tarczy z 50m może być kłopotliwy, bo jest strasznie chybotliwy, i jak wiatr zawieje, to Ci tarcza będzie latać w polu widzenia :)

''A dwa centymetry w średnicy nie zrobi żadnej istotnej różnicy.'' Oj zrobi, zrobi

"Roztacza się przede mną niezbadany ocean prawdy" - Sir Isaac Newton.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najsłabszym ogniwem będzie montaż. Jeśli już zdecydowałeś, że będzie to refraktor 70-90mm, to pomyśl o montażu AZ3, gdyż ma on już sensowną sztywność i stabilność.

Ja na Twoim miejscu zapolowałbym na używany 90/900 na AZ3 znacznie bardziej niż na 70/900 na AZ1 nawet z mapkami i filtrami gratis ;)

SCT 5" 127/1250 NexStar SLT | WA66 6mm | X-Cel LX 9mm | GSO SV 15mm | SWAN 20mm | ES 68° 24mm | Sterling PL 30mm 57° (1,25" mod.) | barlow 2x | reduktor 0,5x | Baader Moon & SkyGlow | UHC-S i kolorowe | MS LifeCam HD-5000

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

''A dwa centymetry w średnicy nie zrobi żadnej istotnej różnicy.'' Oj zrobi, zrobi

Chodziło mi o sprawę gabarytu / przenoszenia.

SCT 5" 127/1250 NexStar SLT | WA66 6mm | X-Cel LX 9mm | GSO SV 15mm | SWAN 20mm | ES 68° 24mm | Sterling PL 30mm 57° (1,25" mod.) | barlow 2x | reduktor 0,5x | Baader Moon & SkyGlow | UHC-S i kolorowe | MS LifeCam HD-5000

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten montaż AZ 3 kosztuje tyle ile teleskop z montażem. Chyba że trafi się używka w super cenie. Lornetka jest mobilna, ale saturna nie zobaczysz, a wiesz moja żona ma i tak niezłą cierpliwosć wędkarstwo, strzelectwo, kulturystyka, cygara i piłka nożna, te pomniejsze zainteresowania pominąłem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To i tak dobrze, że przy tylu zainteresowaniach masz czas dla rodziny ;). Ja zaraziłem żonę motocyklami i już się zrobiły kłopoty z czasem :D (choć jej motocykl sprzedałem bo jest już mocno ciężarna więc przez rok nie pośmiga :D ).

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No masz tam parę wymienionych Newtonków - Zakładka Obserwacje - Typ/Model - porównaj sobie  http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/3080-astrotabak/?hl=astrotabak

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

stwierdziłem że na początek kupię coś tanszego jak mi się spodoba to zainwestuję:) mam takie dwie propozycje 

Sky-Watcher SK707az2 (70/700) a Bresser Sirius 70/900

 

ten pierwszy :http://tablica.pl/oferta/teleskop-astronomiczny-sky-watcher-sk707az2-CID767-ID55cTF.html#eb7711e004

ten drugi:http://tablica.pl/oferta/teleskop-bresser-sirius-70-900-CID767-ID1ZFoh.html#a36d37c48b

czy też byście brali ten drugi? czy bresser jakościowo jest podobny do sky watchera?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

stwierdziłem że na początek kupię coś tanszego jak mi się spodoba to zainwestuję :) mam takie dwie propozycje 

Sky-Watcher SK707az2 (70/700) a Bresser Sirius 70/900

 

ten pierwszy :http://tablica.pl/oferta/teleskop-astronomiczny-sky-watcher-sk707az2-CID767-ID55cTF.html#eb7711e004

ten drugi:http://tablica.pl/oferta/teleskop-bresser-sirius-70-900-CID767-ID1ZFoh.html#a36d37c48b

czy też byście brali ten drugi? czy bresser jakościowo jest podobny do sky watchera?

Nie wiem czy Ci to pomoże w podjęciu decyzji, ale możesz sobie zerknąć na mój filmik prezentujący księżyc 

Sky watcher 70/700 AZ2 + telefon komórkowy :)

"Roztacza się przede mną niezbadany ocean prawdy" - Sir Isaac Newton.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jakbym miał wybierać spomiędzy tych dwóch wolałbym Sky Watchera :)

Przez 70/700 nie patrzyłem, ale przez 70/500 i owszem i jak na sprzęt w tej klasie cenowej było całkiem nieźle.

A do Bressera nie mam zaufania, miałem do czynienia z jednym tylko sprzętem tej firmy, ale to mi wystarczy by więcej marce nie zaufać ;)

A już na pewno gdy w grę wchodzi najtańszy segment jej wyrobów.

Refraktor SW ED 80/600 , montaż CG 4

Hyperion 8-24 mm zoom, Hyperion 24, 21, 17, 13, 10, 8, 5, 3.5 mm, Aspheric 31 mm, 36 mm, Hyperion zoom barlow 2,25x, ES dielectric 2"

Filtry Baader:  O III

Vortex Raptor 8,5x32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)