Skocz do zawartości

ustawienie flattenera, backfocus ccd, teoretycznie proste dodawanie, praktycznie wielki problem


sferoida

Rekomendowane odpowiedzi

No dobra, kilka prób i testów nie przyniosło rezultatów i już naprawdę nie wiem gdzie szukać błędu, może pomożecie w mojej sprawie. Chodzi o obliczenie właściwej odległości kamery od flattenera. Dotychczasowe zdjęcia mają pojechane gwiazdki w rogach w kierunku od środka na zewnątrz kadru, przykład (1 * 5 min L):

 

post-2739-0-88597800-1393181084_thumb.pn

 

tuba: WO Megrez 90 http://www.williamoptics.com/telescopes/megrez90_spec.php

mój flattener http://www.williamoptics.com/accessories/flattener4_spec.php obsługuje w sposób płynny odległość soczewka-matryca CCD (termin ze specyfikacji) w zakresie 66-86mm
 
ja policzyłem to w sposób następujący:
- odległość od czoła flattenera do czoła soczewki zmierzona suwmiarką = 20mm (tylko czy liczy się od czoła soczewki czy od środka???)
- koło filtrowe + złączka T2 (też pomierzone)= 25mm
- backfocus kamery Atik 383L+ (ze specyfikacji kamery)= 17mm
 
suma wynosi 62 mm czyli do zakresu flattenera brakuje 4-24mm
 
przedłużka T2 L=15mm generalnie mieści się gdzieś w środku tej wartości, po założeniu nie mogę wyostrzyć, powinienem wyciąg schować wgłąb tuby
od Takiego jednego :)  pożyczyłem przedłużkę T2 L=7mm powoduje tylko mniejsze wysunięcie wyciągu, nie rozwiązuje sprawy gwiazdek w rogach, aczkolwiek mogę obraz wyostrzyć
na dzień dzisiejszy wywaliłem przedłużki i robię zestawem: flattener-koło-ccd
 
Gdzie jest błąd w moim rozumowaniu? Co powinienem przetestować? Na co zwrócić uwagę? Czy jest jakiś prosty wzór na policzenie tej wartości? Dlaczego ten superflattener, który ma możliwość płynnej regulacji w pewnym zakresie nie zniweluje tych błędów?
 
Ogłaszam przetarg nieograniczony na dobre rady i pomysły, pomóżcie proszę bo walczę tak już od jesieni
 
Radek

pozdrawiam Radek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg http://www.williamoptics.com/accessories/flattener4_spec.php zalecana odległość dla Twojego refraktora to 77.3mm (M90 to chyba Megrez 90 :) )Wg http://www.williamoptics.com/accessories/images/FLAT4_Layout.jpg odległość soczewki od gwintu flattenera to 14-34mm. W Twoim zestawie kamera z kołem (minus 1mm na filtr) daje w sumie 41.5mm backfocus, czyli dołożyć musisz do soczewki 77.3 - 41.5 = 35.8mm. Czyli przy maksymalnym wysuwie flattenera braknie około 1.8mm do rekomendowanej odległości. Przy T2 15mm powinieneś ustawić wysuw flatenera maksymalny minus 13.2mm. Tyle teorii, w praktyce nigdy nie ustawiałem tego w refraktorze :D

 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak zinterpretować ten rysunek ???

Też troszkę jestem zamieszany (z dwoma flattenerkami - TV i TS sobie poradziłem) z tą cholera nic nie działa - wszelkie wyliczania dają ciała >:(

Od czego tu wymierzyć te dla Megreza 90 - 77.3mm do sensora kamerki ???

post-476-0-72529900-1393184158_thumb.jpg

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba jednak tak, czyli coś podobnie jak w TV się mierzy - od soczewki.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

początkowo też liczyłem podobnie:

backfocus ccd + koło ze zlączką + przedłużka: 17mm+25mm+15mm=57

czyli do zalecanej 77.3 brakuje 20.3 mm

mieści się to w przedziale obsługiwanym przez flattener 14.1-34.8

powinienem według tych wyliczeń ustawić flattener na wartość ok. 72

tyle tylko, że to nie działa - nie mogę wyostrzyć obrazu w ogóle

 

chyba zacznę od początku testy

na razie dziękuję za rysunek - przekrój flattenera oraz odnalezienie rekomendowanej odległości, jakoś tego nie dostrzegłem

 

może inne pomysły? a może problem jest gdzie indziej? 

pozdrawiam Radek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To że nie możesz wyostrzyć może oznaczać że niestety wyciąg refraktora ma za mały backfocus na przykład :(  Jeśli bez przedłużek możesz wyostrzyć, ale są gwiazdki rozjechane w rogach, a z przedłużką nie możesz wyostrzyć to może być właśnie za mały backfocus wyciągu.

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To że nie możesz wyostrzyć może oznaczać że niestety wyciąg refraktora ma za mały backfocus na przykład :(  Jeśli bez przedłużek możesz wyostrzyć, ale są gwiazdki rozjechane w rogach, a z przedłużką nie możesz wyostrzyć to może być właśnie za mały backfocus wyciągu.

Co to znaczy "za mały backfocus wyciągu"? Jedno i drugie jest WO, wg mnie powinno pasować, coś takiego się zdarza?

 

może flattenerka nie wsadzać do końca?

pozdrawiam Radek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może flattenerka nie wsadzać do końca?

Nie ,,umiejscowiony" prawidłowo to zaczną się problemy z osiowością

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się borykałem z podobnym problemem, ale w zupełnie innym sprzęcie - rekomendowany backfocus był niewłaściwy i musiałem go zmienić o kilka milimetrów z 55 mm na 46-7 mm. Napisz może do WO, może oni znają jakieś rozwiązanie.

Rafał

TS, SW, S-Big, Canon, Nikon

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

parę testów z ostatniego wieczora

potwierdziło się, że zestaw flattener-zlączka 15mm-koło filtrowe-ccd Atik 383L+ nie zadziałał, brak możliwości wyostrzenia

 

zestaw flattener-koło filtrowe-ccd Atik 383L+ odniósł następujące efekty (klatki kanału L czas 10s Plejady):

 

ustawienie flattenera na 66 czyli 14.1mm (koło+ccd daje 42mm) odległość (soczewka-ccd) D=56,1 mm:

post-2739-0-93642200-1393319253_thumb.pn

 

ustawienie flattenera na 76 czyli 24.1mm (koło+ccd daje 42mm) odległość (soczewka-ccd) D=66,1 mm:

post-2739-0-81913400-1393319385_thumb.pn

 
ustawienie flattenera na 78 czyli 26.2mm (koło+ccd daje 42mm) odległość (soczewka-ccd) D=68,2 mm:
post-2739-0-83277800-1393319511_thumb.pn
 

ustawienie flattenera na 86 czyli 34.8mm (koło+ccd daje 42mm) odległość (soczewka-ccd) D=76,8 mm:

post-2739-0-74680800-1393319655_thumb.pn

 

wg mojej oceny najlepszy efekt otrzymałem w ostatnim przypadku (flattener na 86), do rekomendowanej odległości brakuje mi jednak ok. 1 mm  >:(

po wypożyczeniu złączki 5-7 mm przeprowadzę kolejne testy

pozdrawiam Radek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wg mojej oceny najlepszy efekt otrzymałem w ostatnim przypadku (flattener na 86), do rekomendowanej odległości brakuje mi jednak ok. 1 mm  >:(

po wypożyczeniu złączki 5-7 mm przeprowadzę kolejne testy

Dokładnie - to jest ,,najlepsze" ustawienie. Nie przejmuj się, że brakuje ok. 1mm. Mówiłem Ci tak jak pisał mi Jacek Bobowik - to wychodzi różnie +- 1 - 2 mm - odchyłki od specyfikacji podawanej na stronie sprzętu.

Ja akurat trafiłem idealnie w swoim - było napisane 101 i jest 101mm. U Ciebie może być troszkę inaczej - jesteś Bardzo blisko - złączki do dyspozycji, choć być może trzeba będzie jakąś chudzinę zamówić ale to już drobiazg :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)