Skocz do zawartości
polaris

Obserwacje w Jeziorach Wielkich i Zwoli

Rekomendowane odpowiedzi

Ja niestety jednak nie przyjadę, od rana jeszcze myślałem że dam radę ale jakieś mocniejsze przeziębienie mnie męczy coraz bardziej z godziny na godzinę. Coś nie mam szczęścia do wykorzystania świetnej pogody w okolicy tego nowiu, jak nie praca czy wyjazd to teraz jakieś choróbsko :/

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Dziś pogoda ma się skisić, a potem będzie już duży Księżyc. Pozostaje czekać do następnego nowiu.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Ja nauczony doświadczeniem z pewnymi 2ma nockami październikowymi odpuszczam przy takim wietrze, Marcin pewnie pamiętasz o które chodzi ;)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Dopiero wróciłem z pracy.  Nie dostałem jeszcze lusterka do kątówki (z napylania) Niestety bez niej nie ma ostrych obrazów  ;)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Nocka była wspaniała. Skupiłem się na zachodniej części Lwa i uzupełniłem mój spis galaktyk o niemal 40 sztuk :) Relacja ukaże się na AN. Szkoda, że rozsądek nakazywał zmycie się w miarę wcześnie bo padłoby jeszcze z 10 kolejnych.

Dymsza walczył ze sprzętem. Obiecał, że opisze :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Może nie tyle ze sprzętem co jego brakiem :). A dokładnie brakiem kątówki. która poszła do napylenia i słuch o niej zagiął  :) 

Natomiast pogoda bardzo ładna, i wreszcie w miarę ciepło !

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

No nieźle, prawie 40 obiektów  :).

Co do parki galaktyk 3226/3227 oraz grupy Hickson 44(3185/3187/3190/3193) to moje ulubione obiekty w Lwie i są położone w dość łatwych miejscach. Zawsze gdy zaczynam obserwacje w Lwie choć na krótko staram się na nie spojrzeć i nacieszyć oko  :).  Koło parki 3226/3227 leży jeszcze NGC3222 (12.8/13) nieujęta w atlasie Takiego, którą lustro 8" powinno jeszcze pokazać.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Mój faworyt tych okolic to jeszcze NGC 2903, piękna!! Moim zdaniem lepiej prezentuję się niż co niektóre Mki w Lwie.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

2903 jest na liście :)

Co do dodatkowych obiektów to racja. Już rzut oka w NSOG pokazuje, że wiele można przeoczyć bez dobrego atlasu. Niestety, Taki już nie starcza, a StarGuide jest niepełny.

Czyżby Uranometria?...

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Jak by nie było, NGC2903 jest jedną z najjaśniejszych galaktyk spośród tych nie ujętych w katalogu Messiera. Polecam również przez lornetkę - jedna z najłatwiejszych galaktyk do wyłapania, nawet przez stosunkowo małe szkiełka.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

2903 jest na liście :)

Co do dodatkowych obiektów to racja. Już rzut oka w NSOG pokazuje, że wiele można przeoczyć bez dobrego atlasu. Niestety, Taki już nie starcza, a StarGuide jest niepełny.

Czyżby Uranometria?...

Ja w końcu wydrukowałem sobie celem testów mapki okolic Lew, Mały Lew, Warkocz, Panna z Tristara B, gwiazdy 11 mag, ds'y 14,5 mag ( jest np Pal 4 zaznaczony ), powinien być akurat pod 12". Wstyd się przyznać ale nie miałem czasu od 3 tyg sprawdzić mapki ale dużo czytelniej jest po wydrukowaniu niż się domyślałem z widoku na ekranie, dam znać po testach jak poszło.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta