Skocz do zawartości

Wieczór z "Objects in the Heavens" - Wolarz


Rekomendowane odpowiedzi

29 kwietnia. Piękna pogoda, wolna chata, pełna lodówka i barek a ja pojechałem sobie w pole gwiazdy obserwować ;) Tym razem wziąłem sobie na cel gwiazdozbiór "w którym nic nie ma" a przynajmniej tak uważałem do tej pory. Na stanowisku byłem o 21.30 - było tak jasno, że rozstawiłem cały sprzęt oraz przewertowałem mapki bez użycia czerwonej latarki. Niezobowiązujące lukniecia na Jowisza i Marsa pozwoliły ustalić stan atmosfery i do dzieła.
Arcturus - gwiazda 113x jaśniejsza od Słońca, na niebie północnym zajmuje drugie miejsce pod względem jasności.
Delta - bardzo szeroki układ podwójny (105") bez problemu widoczny nawet w najmniejszych powiększeniach
Izar - ciasny układ dwóch gwiazd (2.8"). Rozdzielony na granicy możliwości sprzętu który mam (barlow 2,25x  + ortho 10mm). Drugi składnik nie widoczny jako gwiazda tylko jako pojaśnienie z jednej strony krążka Airy'ego. Kręciłem głową ustawiając oko z różnych stron żeby sprawdzić i rzeczywiście pojaśnienie nie zmieniało położenia więc uznaję za "widziałem" :)
Asellus Secundus - szeroka parka (38") bez problemu rozbita już przy powiększeniu 38x
Asellus Tertius - następny układ, tym razem nieco ciaśniejszy (13.4") - również widziałem obydwa składniki w małym powiększeniu LVW 13mm. Co więcej, razem z poprzednią parą widoczne razem w jednym polu 1.8*  i rozdzielone. Takie "epsilony" Wolarza ;)
Alkalurops - gwiazda potrójna, składniki odpowiednio 108" i 2". Jestem przekonany, że rozdzieliłem 2" i to łatwiej niż Izar. Dziwne. Być może brak doświadczenia w podwójnych sprawia takie wrażenia.
Xi - separacja 6.9" bez problemu widoczne dwie gwiazdki w ortho z barlowem
Pi - niedaleko poprzedniej, oddalone od siebie o 5.6". Dwa składniki niezbyt różniące się jasnością.
39 - ostatnia gwiazda podwójna (3") bez problemu rozdzielona za pomocą tandemu ortho i barlow
NGC 5248 - Caldwell 45, galaktyka spiralna z poprzeczką o jasności 10.2mag. Widoczna we wszystkich powiększeniach, najlepiej jednak w 38x. Jasny, dosyć spory owal bez cech charakterystycznych. No cóż, to tylko 4".
NGC 5466 - gromada kulista, jasność 9mag. Dosyć duża i bez problemu widoczna kasza gwiazd. Mieniły się tam i wyskakiwały z tła setki punkcików. To dlatego kocham kuliste :D
Było jeszcze kilka ciekawych obiektów, ale o tym gdzie indziej już napisałem...
Na sam koniec postanowiłem zajrzeć jeszcze do Saturna. Wisiał skubaniec w kosmosie ze swoimi pięknymi pierścieniami. Cudo.
Na północy pojawiły się pierwsze chyba w tym roku obłoki srebrzyste, jasna poświata nieba uświadomiła mi że oto właśnie zaczęły się białe noce. Zasięg w zenicie dochodzący ledwo do 6mag (a i to naciągane) łuna na północy o północy.
Ech... ciężkie jest życie północnika ale mam plan... podwójne 8)
 
Czystego nieba!

  • Like 7

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też miałem (mam) w bliskich planach wycieczkę po Wolarzu, chociaż z założenia nie miało być tak kompleksowo, jak to opisałeś. Głównym celem miała być NGC 5248, jedyna w tej konstelacji galaktyka w zasięgu moich lornetek.

Tyle, że wczoraj mi się odpadło. Jak zresztą wszystkim członkom naszej ekipy, z którymi byłem w kontakcie telefonicznym...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal 2010-2024