Skocz do zawartości

Budowa chłodziarki do Canona


Destiny

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanko , czy ogniwo wraz ze wzrostem temperatury otoczenia jest mniej wydajne ?? 

Synta 8 , Montaż Celestron CG5GT ,Canon 40D, Canon 300D+kabelek do długich czasów + Laptop Lenovo , Canon SX20 IS , Tair 3S, Rosyjska lornetka  7x50 , Jupiter 21M ,Grzałki , Baader Genuine Ortho 5mm i parę kolorowych filtrów :)  

f684.jpg
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że tak, każde ogniwo peltiera ma swoją Tmax, w Twoim przypadku jest to 66oC przy 15 Voltach, jeśli masz 12v Tmax automatycznie spada, do tego dochodzi efektywność odprowadzenia ciepła z gorącej strony przez radiator. Jak matryca osiągnie przy tej temperaturze ok 13-15 st to jest super :P

TS, SW, S-Big, Canon, Nikon

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz zmieniłem zasilacz i w pokoju mam 24stopnie a w chłodziarce 16,9 Stopnia , a wcześniej miałem 19,stopnia a w chłodziarce 6,9 - 7 Stopni na 12v . A w tej  chwili radiator jest strasznie gorący ok 50 Stopni 

Synta 8 , Montaż Celestron CG5GT ,Canon 40D, Canon 300D+kabelek do długich czasów + Laptop Lenovo , Canon SX20 IS , Tair 3S, Rosyjska lornetka  7x50 , Jupiter 21M ,Grzałki , Baader Genuine Ortho 5mm i parę kolorowych filtrów :)  

f684.jpg
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety to by znaczyło, że masz za mały radiator od zewnątrz :( Jeśli on ma 50C, to pewnie ogniwo po ciepłej stronie ma 70C i po zimnej nie będzie miało mniej niż +10C. Wentylator na zewnątrz musi oddać całe ciepło pobrane z zasilacza plus ciepło wypompowywane z chłodziarki. Nie wiem czym teraz je zasilasz, ale jeśli to stabilizowane napięcie 12V, to ogniwo 12708 przy takim napięciu pobiera prąd 6A, czyli radiator musi oddać 72W mocy plus ciepło odprowadzane z chłodziarki. Nie wiem jakie masz parametry tego wentylatora który masz na zewnątrz, ale tak na oko może on mieć rezystancję termiczną pewnie koło 0.5 C/W, czyli przy oddawaniu 72W różnica temperatury między otoczeniem a gorącą stroną peltiera będzie wynosiła co najmniej 36C - to trochę dużo, dla tak mocnego ogniwa potrzebowałbyś lepszego wiatraczka, tak około 0.2C/W, np coś takiego http://www.komputronik.pl/product/109979/Sprzet_komputerowy_/Podzespoly/AAB_Cooling_Super_Silent_P2_PWM.html plus dobra pasta/taśma termoprzewodząca. Tak jak już Radek wcześniej pisał - najważniejsze to jak najbardziej schłodzić ciepłą stronę mocy :)

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety to by znaczyło, że masz za mały radiator od zewnątrz :( Jeśli on ma 50C, to pewnie ogniwo po ciepłej stronie ma 70C i po zimnej nie będzie miało mniej niż +10C. Wentylator na zewnątrz musi oddać całe ciepło pobrane z zasilacza plus ciepło wypompowywane z chłodziarki. Nie wiem czym teraz je zasilasz, ale jeśli to stabilizowane napięcie 12V, to ogniwo 12708 przy takim napięciu pobiera prąd 6A, czyli radiator musi oddać 72W mocy plus ciepło odprowadzane z chłodziarki. Nie wiem jakie masz parametry tego wentylatora który masz na zewnątrz, ale tak na oko może on mieć rezystancję termiczną pewnie koło 0.5 C/W, czyli przy oddawaniu 72W różnica temperatury między otoczeniem a gorącą stroną peltiera będzie wynosiła co najmniej 36C - to trochę dużo, dla tak mocnego ogniwa potrzebowałbyś lepszego wiatraczka, tak około 0.2C/W, np coś takiego http://www.komputronik.pl/product/109979/Sprzet_komputerowy_/Podzespoly/AAB_Cooling_Super_Silent_P2_PWM.html plus dobra pasta/taśma termoprzewodząca. Tak jak już Radek wcześniej pisał - najważniejsze to jak najbardziej schłodzić ciepłą stronę mocy :)

Tylko to mnie dziwi po zmianie zasilacza ze stabilizowanego na nie stabilizowany , wiatrak ma dziwne skoki pracy najpierw wszystko chodzi ok a po chwili zatrzymuje się a następnie rusza , raz zwalnia raz przyspiesza , przed zmianą czegoś takiego nie było , pracował płynie i co najważniejsze radiator nie był gorący .

Synta 8 , Montaż Celestron CG5GT ,Canon 40D, Canon 300D+kabelek do długich czasów + Laptop Lenovo , Canon SX20 IS , Tair 3S, Rosyjska lornetka  7x50 , Jupiter 21M ,Grzałki , Baader Genuine Ortho 5mm i parę kolorowych filtrów :)  

f684.jpg
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jolo dobrze pisze :)

dodam tylko że dobrym rozwiązaniem są radiatory dedykowane do procesorów komputerowych np takie:

http://www.awd-it.co.uk/noctua-nh-d14-dual-radiator-and-fan-quiet-cpu-cooler.html

ich zaletą jest to że mają skumulowaną powierzchnię odbierania ciepła - dobrze pasującą do ogniw, no i są zaprojektowane do odbierania dużej ilości ciepła.

Fakt, są duże i mogą dziwnie wyglądać, ale na zdjęciu galaktyki nie widać radiatora i szumów :)

Pamiętaj że to ogniwo nie jest idealne i część ciepła ze strony ciepłej, nadal jest przekazywana do zimnej, dlatego bardzo dobre odebranie ciepła po stronie ciepłej, jest kluczowe.

Jestem pewien że przy dobraniu odpowiedniego radiatora, zejdziesz do temp bliskiej lub mniejszej niż 0*


 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może ten niestabilizowany ma większe napięcie niż 12V, wtedy peltier pobiera większy prąd i bardziej się grzeje i więcej ciepła trzeba odprowadzić.

Niestabilizowany ma 12v , chyba nie obejdzie się bez nowego wiatraka .

Synta 8 , Montaż Celestron CG5GT ,Canon 40D, Canon 300D+kabelek do długich czasów + Laptop Lenovo , Canon SX20 IS , Tair 3S, Rosyjska lornetka  7x50 , Jupiter 21M ,Grzałki , Baader Genuine Ortho 5mm i parę kolorowych filtrów :)  

f684.jpg
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)