Skocz do zawartości

Budowa chłodziarki do Canona


Destiny

Rekomendowane odpowiedzi

Napisz mi proszę jaki masz ten materiał termoprzewodzacy, bo chyba sobie hypermod zrobię, tylko muszę wymyślić sposób mocowania radiatora.

 

EDIT

Teraz przeczytałem dlaczego się pytałaś o lodówkę czy aparat, pisząc byłem trochę zasypany :P

 

EDIT 2

 

Gdzie można upchnąć w Canonie desiccant ? Bo troszeczkę mi wilgoci na matrycy osiadło po otwarciu puszki.

 

Wysłane z mojego XT910 przy użyciu Tapatalka

TS, SW, S-Big, Canon, Nikon

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Desiccant - http://www.pochlaniaczwilgoci.com.pl/pochlaniacze-wilgoci.html

 

Materiał termoprzewodliwy - http://www.gotronik.pl/tasmy-termoprzewodzace-c-14_132.html

 

Dziwne że nie udaje się schłodzić tak dobrze... Bo np jeśli byś włożył aparat do prawdziwej lodówki/zamrażarki to pewnie byś uzyskał temperaturę bliską zera lub niżej. Myślę że masz za mało aluminium w środku i za słabą izolację.... Jeśli wszystko byłoby dobrze zaprojektowane to powinieneś w środku lodówki mieć bardzo podobną temp jak np robisz testy samym Peltierem, gdzie można uzyskać minusowe temp bez problemu. Ja bym zamiast wew radiatora dał obólnie aluminiową obudowę i ona by robiła za radiator chłodzący, ewentualnie mały mały wentylator, tylko dla mieszania powietrza. Dopiero taką lodówkę zaizolować na 2-3cm i wsadzić w druga obudowę - tak ja bym budował.

 

Obudowa / ratiatorowa :) - np http://www.tme.eu/pl/details/hm-1550h/obudowy-uniwersalne/hammond/1550h/#


 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozebrałem radiatory w skrzynce i okazało się że radiator z gorącej strony się zsuną ( jest zaciśnięty drutem a nie przykręcony) i tylko 2/3 płytki odprowadzało ciepło, trzeba będzie więc testy jeszcze raz puścić.

Co do tej taśmy termoprzewodzącej to jak bardzo jest ona wytrzymała i na ile sztywna, jak włożę ją na matrycę i wystawię na zewnątrz to czy przy zamykaniu obudowy nie uszkodzi się, i jak przytwierdzę ją do peltiera to czy zostanie na miejscu ?

Pochłaniacze mam, chodziło mi raczej o miejsce gdzie je upchnąć w moim 1100D ?

 

Zaczynam testy jeszcze raz :P

 

Rafał

TS, SW, S-Big, Canon, Nikon

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taśmę będziesz mógł modelować - docinać, wyginać i lekko docisnąć - nie złamie się. jednak nie zamkniesz obudowy - będziesz musiał wyprowadzić ją przez tą klapkę przy gniazdach. 

Ja bym unikał montowania takich pochłaniaczy w środku aparatu, nie wiem jaką wersję pochłaniacza Ty masz, ale niektóre z nich, pochłaniają wilgoć i oddają ja w formie "wody" wody która nie wysycha łatwo, a na dodatek może powodować rdzewieniem i osadzanie się "szadzi" - paskudztwo. Lepiej zrobić tak lodówkę z dużą bezwładnością termiczną, tak że jak wyłączysz chłodzenie, to nie będzie się szroniło, przynajmniej nie powinno.


 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Test prawie zakończony, mogę już z całą pewnością stwierdzić że lekka "szparka" w aparacie wpływa na szybsze chłodzenie, po 2,5 godzinie uzyskałem taki sam wynik jak poprzednio przy chłodzeniu  3 godziny, przekłamania też mogą wynikać z różnicy temperatur testowych nocy ostatnio było ok 10 st dziś ponad 15 ( uwzględniając to matryca powinna osiągnąć ok 10-13 st po 2 godzinach chłodzenia). Różnica jest jednak na tyle niewielka że można odpuścić sobie rozszczelnienie aparatu i wystawić sprzęt godzinę wcześniej, będzie to miało znaczenie jedynie w przypadku późnego powrotu z pracy :P

 

Pozdrawiam Rafał

TS, SW, S-Big, Canon, Nikon

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam . 

Wczoraj wreszcie dotarło do mnie ogniwo wraz z pastą  :D A dzisiaj na warsztatach szkolnym miałem dostęp do wyrzynarki stołowej więc wyciąłem z poliwęglanu (grubość 1cm) ścianki na chłodziarkę .  Jutro mam nadzieję że uda mi się to złożyć do kupy , jutro już będą zdjęcia z budowy  ;)

Ps. Która strona ogniwa oddaje zimno a jaka ciepło , chwilowo nie mam dostępu do zasilacza żeby to sprawdzić  .

 

https://www.dropbox.com/s/6k15t4mbhafdnu9/IMG_2420.JPG

 

https://www.dropbox.com/s/bjewehm0vqesrin/IMG_2422.JPG?m=

 

Musilem wrzucić zdjęcia przez dropboxa , bo wyskakuje mi ciągle błąd  IO

  • Like 1

Synta 8 , Montaż Celestron CG5GT ,Canon 40D, Canon 300D+kabelek do długich czasów + Laptop Lenovo , Canon SX20 IS , Tair 3S, Rosyjska lornetka  7x50 , Jupiter 21M ,Grzałki , Baader Genuine Ortho 5mm i parę kolorowych filtrów :)  

f684.jpg
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to proszę:

 

attachicon.gifIMG_2420.JPG

 

attachicon.gifIMG_2422.JPG

Dzięki Szymon .

Synta 8 , Montaż Celestron CG5GT ,Canon 40D, Canon 300D+kabelek do długich czasów + Laptop Lenovo , Canon SX20 IS , Tair 3S, Rosyjska lornetka  7x50 , Jupiter 21M ,Grzałki , Baader Genuine Ortho 5mm i parę kolorowych filtrów :)  

f684.jpg
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj wreszcie ruszyłem pełną parą :D  No to po kolei z poliwęglanu wyciąłem boczną ściankę  do chłodziarki w której najpierw wywierciłem otwory żeby  móc wyciąć prostokąt w którym umieszczę radiator.

 

post-1409-0-75527800-1400318471_thumb.jp

 

W otwory po wiertle umieściłem nóż od wyrzynarki , dzięki której wyciem w miarę  równy prostokąt 

 

post-1409-0-48763700-1400318600_thumb.jp

 

post-1409-0-60933200-1400318638_thumb.jp

 

Następnie umieściłem radiator z wentylatorem w otworze , i przyklejałem go  bardzo małą ilością kleju na gorącą , nadmiar usunąłem ;)

 

post-1409-0-95038100-1400318841_thumb.jp

 

Potem nadszedł czas na nawiercenie otworów w radiatorze , zostały one nawiercone wiertłem 4 a następnie nagwintowane gwintownikiem M5 

 

post-1409-0-98629100-1400318986_thumb.jp

 

post-1409-0-25002300-1400319000_thumb.jp

 

A tak wygląda to po skręceniu do kupy .

 

post-1409-0-47333400-1400319061_thumb.jp

 

post-1409-0-04761900-1400319073_thumb.jp

 

A na sam koniec pomalowałem wszystkie elementy chłodziarki na czerwono .  

 

post-1409-0-43104000-1400319166_thumb.jp

 

Dzisiaj jeszcze postaram się wyciąć otwór na obiektyw , i wszystko skręcić a jutro mam nadzieję to przetestować  ;)

  • Like 3

Synta 8 , Montaż Celestron CG5GT ,Canon 40D, Canon 300D+kabelek do długich czasów + Laptop Lenovo , Canon SX20 IS , Tair 3S, Rosyjska lornetka  7x50 , Jupiter 21M ,Grzałki , Baader Genuine Ortho 5mm i parę kolorowych filtrów :)  

f684.jpg
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogniwa Peltiera są na tyle ciekawie fajne, że możesz zamontować jak chcesz :) jeśli okaże się że źle zamontowałeś, wtedy zmieniasz polaryzacje zasilania - czerwony - minus, czarny plus - i będzie OK.

Pamiętaj żeby bardzo dobrze wyizolować stronę ciepłą od zimnej i żeby dodać w środku dodatkowo więcej amelinium lub miedzi :) bezwładność termiczna jest istotna. 

Ja mam zakupione już ogniwo :) teraz szukam obudowy aluminiowej.


 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam zakupione już ogniwo :) teraz szukam obudowy aluminiowej.

Radku - tu są setki - tylko nie patrz na fotki tylko na wymiary - często fotki są mylące ::) :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I pamiętaj, że ogniwo musi bardzo dobrze przylegać do radiatora. Nie zapomnij o paście termo-przewodzącej.

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I pamiętaj, że ogniwo musi bardzo dobrze przylegać do radiatora. Nie zapomnij o paście termo-przewodzącej.

Wydaje mi się - miałem porównanie osobiste, że taśma termo jest lepsza od pasty jednak. Na pastę trzeba uważać może się rozpłynąć a większość zawiera srebro i możemy mieć problem ,,zwarciowy" - dobry przewodnik. Można dostać na Allegro za psie pieniążki wszelkie grubości, długości i szerokości - można ja przycinać docinać i jest plastyczna, no i wymiana na nowa bezproblemowa :)   https://www.google.pl/search?q=ta%C5%9Bma+termoprzewodz%C4%85ca&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=gk13U5nePK_y7Aaj0IHAAg&ved=0CDcQsAQ&biw=1280&bih=676

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się - miałem porównanie osobiste, że taśma termo jest lepsza od pasty jednak. Na pastę trzeba uważać może się rozpłynąć a większość zawiera srebro i możemy mieć problem ,,zwarciowy" - dobry przewodnik. Można dostać na Allegro za psie pieniążki wszelkie grubości, długości i szerokości - można ja przycinać docinać i jest plastyczna, no i wymiana na nowa bezproblemowa :)   https://www.google.pl/search?q=ta%C5%9Bma+termoprzewodz%C4%85ca&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=gk13U5nePK_y7Aaj0IHAAg&ved=0CDcQsAQ&biw=1280&bih=676

A widzisz, nie wiedziałem o takim wynalazku. Może faktycznie lepsze niż pasta. :o

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taśmy są wygodniejsze w używaniu, ale warto zwrócić uwagę na współczynnik przewodzenia ciepła. Najtańsze taśmy mają współczynnik 1W/mK, im jest on większy tym lepiej (najlepsze jakie widziałem mają 6-7W/mK).

Są również pasty termoprzewodzące bez srebra (np białe, ceramiczne).

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Najtańsze taśmy mają współczynnik 1W/mK, im jest on większy tym lepiej (najlepsze jakie widziałem mają 6-7W/mK).

No dokładnie jak z pastami :)

Jednak taśmy są moim zdaniem wygodniejsze w użyciu.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko złączyłem do kupy i odpalam , przez chwile chodziły wiatraki a potem wszystko zgasło . Dodam że gdy odłączyłem ogniwo to zasilacz ruszył bez problemu . Czy problem może leżeć po stronie zasilacza który na 12v ma 10A ?

Synta 8 , Montaż Celestron CG5GT ,Canon 40D, Canon 300D+kabelek do długich czasów + Laptop Lenovo , Canon SX20 IS , Tair 3S, Rosyjska lornetka  7x50 , Jupiter 21M ,Grzałki , Baader Genuine Ortho 5mm i parę kolorowych filtrów :)  

f684.jpg
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

. Czy problem może leżeć po stronie zasilacza który na 12v ma 10A ?

Zdecydowanie - weź z 15 A

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie - weź z 15 A

Dzięki , jutro poszukam zasilacza o takich parametrach  ;)

Synta 8 , Montaż Celestron CG5GT ,Canon 40D, Canon 300D+kabelek do długich czasów + Laptop Lenovo , Canon SX20 IS , Tair 3S, Rosyjska lornetka  7x50 , Jupiter 21M ,Grzałki , Baader Genuine Ortho 5mm i parę kolorowych filtrów :)  

f684.jpg
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup na allegro zasilacz xbox 360 230W 16A, u mnie działa bez problemów

Jak nie znajdę to prawdopodobnie będę zmuszony go kupić  :)

Synta 8 , Montaż Celestron CG5GT ,Canon 40D, Canon 300D+kabelek do długich czasów + Laptop Lenovo , Canon SX20 IS , Tair 3S, Rosyjska lornetka  7x50 , Jupiter 21M ,Grzałki , Baader Genuine Ortho 5mm i parę kolorowych filtrów :)  

f684.jpg
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko złączyłem do kupy i odpalam , przez chwile chodziły wiatraki a potem wszystko zgasło . Dodam że gdy odłączyłem ogniwo to zasilacz ruszył bez problemu . Czy problem może leżeć po stronie zasilacza który na 12v ma 10A ?

Nie sądzę. O ile dobrze pamiętam ogniwo potrzebuje 5/6A

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie sądzę. O ile dobrze pamiętam ogniwo potrzebuje 5/6A

Ogniwo potrzebuje (tak podają na stronie GOTRONIC) MAX 8A PRZY 15,7 V , Jutro pokombinuje , może ruszy  ;)

Synta 8 , Montaż Celestron CG5GT ,Canon 40D, Canon 300D+kabelek do długich czasów + Laptop Lenovo , Canon SX20 IS , Tair 3S, Rosyjska lornetka  7x50 , Jupiter 21M ,Grzałki , Baader Genuine Ortho 5mm i parę kolorowych filtrów :)  

f684.jpg
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem zasilacz tylko czy ogniwo może być zasilane napięciem niestabilizowanym ? 

Synta 8 , Montaż Celestron CG5GT ,Canon 40D, Canon 300D+kabelek do długich czasów + Laptop Lenovo , Canon SX20 IS , Tair 3S, Rosyjska lornetka  7x50 , Jupiter 21M ,Grzałki , Baader Genuine Ortho 5mm i parę kolorowych filtrów :)  

f684.jpg
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozebrałem zasilacz od komputera i wymieniłem kable na grubsze i o dziwo wszystko ruszyło za pierwszym razem . Po czasie ok 5-10 min wewnątrz chłodziarki z izolacją była temperatura 7,4 stopnia i nadal spada  ;)  na tą chwilę w chłodziarce jest 7,1 stopnia .

 

post-1409-0-39229600-1400408821_thumb.jp

  • Like 1

Synta 8 , Montaż Celestron CG5GT ,Canon 40D, Canon 300D+kabelek do długich czasów + Laptop Lenovo , Canon SX20 IS , Tair 3S, Rosyjska lornetka  7x50 , Jupiter 21M ,Grzałki , Baader Genuine Ortho 5mm i parę kolorowych filtrów :)  

f684.jpg
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Destiny, a wyłącz wentylator - ten po stronie zimnej, zrób podobny test.

Radku musisz trochę poczekać , bo mój zasilacz pracuje  na granicy mocy i teraz się nie włączy  :-\  A ile prądu bierze ogniwo podczas rozruchu ?

 

EDIT: ruszył 

W ciągu 3-4min z wyłączonym wiatrakiem  temperatura spadła z 19.6 stopnia  do 15,3 i wciąż spada .

Synta 8 , Montaż Celestron CG5GT ,Canon 40D, Canon 300D+kabelek do długich czasów + Laptop Lenovo , Canon SX20 IS , Tair 3S, Rosyjska lornetka  7x50 , Jupiter 21M ,Grzałki , Baader Genuine Ortho 5mm i parę kolorowych filtrów :)  

f684.jpg
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszła odp na PW

A tutaj, nie ma znaczenia rozruch czy dalsza praca, ogniwo działa liniowo - przynajmniej tak powinno :)

Masz amperomierz ? wepnij w szereg i sprawdzaj ile wyciąga Amperów. Mam ogniwo 12706 w tygodniu przetestuje na zasilaczu z ograniczeniem prądowym - sprawdzę ile ciągnie przy 12V.


 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)