Skocz do zawartości

NGC5033 - Psy Gończe


Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki Tomek, z tym kolorem to mi zabiłeś ćwieka, bo jak teraz patrzę to faktycznie widzę jakieś zielone zafarby ale w żółtych gwiazdach, a nie w niebieskich... może to wina monitora, mam co prawda matrycę IPS ale to budżetowy model. Co do pasów to nie wiem - nie stosuję ditheringu i jak wyciągnę mocno to widać je też na surowym stacku, więc to wina składania materiału, muszę na to zwrócić uwagę na przyszłość.

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te pasy to nie wina składania tylko jest to szum kalibracyjny, który znajduje się we wszystkich klatkach kalibracyjnych i jest przenoszony na lighty w czasie stackowania. Jeśli lighty nie są względem siebie lekko poprzesuwane, to szum ten będzie się dodawał. Nie da się go usunąć (trzeba by złożyć nieskończoną ilość klatek kalibracyjnych, bo w każdej skończonej liczbie zaszumionych klatek będzie jakiś szum), ale można uśrednić, właśnie przez stosowanie dithering. Jak klatki są poprzesuwane, to szum trafia zawsze na różne piksele i w procesie stackowania zostaje uśredniony. 

 

Trochę wiecej o tym: 

http://www.astro.uni-bonn.de/~mischa/dithering.html

http://pixinsight.com/forum/index.php?topic=5583.0

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie widzę tego niestety :(  Tzn widzę na astrolapku, ale on ma przepaloną matrycę i nie da się na nim dobrze gammy ustawić. Widocznie ten jest źle skalibrowany w drugą stronę, sprawdzę wieczorem.

PS - to było do postu Aliena.

 

@TomekG - o widzisz, a ja myślałem że dithering jest doskonałym panaceum na hot piksele jedynie, nie myślałem nigdy o jego wpływie na kalibrację. Trzeba będzie spróbować, bo z tym materiałem już nic nie zrobię, mogę go poskładać ewentualnie na próbę bez darków a hot piksele usunąć programowo.

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Po wymianie kabla do monitora w końcu chyba zacząłem widzieć to co inni i wymęczyłem ostateczną wersję na konkurs :) Natrzaskałem sporo biasów, darków już nie używam w ogóle i tło się znacznie poprawiło - przynajmniej tak mi się wydaje. 

Na razie koniec z tym kadrem, jeszcze sporo rzeczy w kolejce :)

post-1260-0-78584600-1405973276_thumb.jp

  • Like 3

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

........... i tylko hot i cold piksele usuwam.

Czym ????? Jak ????? jeśli nie tajemnica ??? Skrypty w kombajnie Pix ?????

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, to zwykły proces. Kalibrację w Pixie robię tylko master biasem i master flatem (ale też składanymi w Pixie - w necie jest kilka przepisów jak to zrobić). Potem w Pixie Process -> Image calibration -> Cosmetic correction. Dodaję klatki skalibrowane wcześniej biasem i flatem i następnie są trzy tryby pracy: Auto detect sam wyszukuje zimne i gorące piksele, Defect list zadziała jak mamy listę złych pikseli, a ja używam Use Master Dark z master darkiem złożonym z kilku klatek dark. Włączam (enable) zarówno Hot pixels jak i Cold pixels, wybieram klatkę master dark i suwakiem Qty wybieram ilość pikseli do usunięcia - dla hot zazwyczaj 4000-8000 w zależności od czasu naświetlania tak, że obliczony parametr Sigma (poniżej suwaka Qty) zawiera się w przedziale pomiędzy 2.5 i 3. Dla cold wpisuję 50-100 pikseli, tych rzadko kiedy mam dużo. Potem process i gotowe.

To zadziała jeśli nasza klatka master dark po kalibracji master biasem jest w miarę jednorodna i zawiera jedynie hot piksele.

  • Like 2

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal 2010-2024