Skocz do zawartości

Hibernacja i parkowanie montażu


piotrn

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym prosić użytkowników montaży z goto - o odpowiedź jak u was spisuje się funkcja hibernacji czy też parkowania. Chodzi mi o to czy, mając dany montaż w obserwatorium, możecie ustawić goto jednej nocy a kolejnej korzystać z zadowalającą dokładnością z tych ustawień. Głównie chodzi mi o montaże do wizualna klasy eq5, ale też eq3-2 lub odpowiedniki np. Celestrony cg5.
Pytam dlatego, że chcę ustalić ile czasu upłynie od wejścia do obserwatorium do gotowości montażu do szukania obiektów. Przyznam, że gdyby montaż wymagał alignacji (ustawiania na 2 lub 3 gwiazdy)przed każdą sesją to chyba nie będę myślał o montażu z goto.

Dzięki za odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakładam że montaż sterujesz (albo będziesz sterował) z komputera przez interfejs EQMOD - na zrzucie ekranu poniżej zaznaczyłem jak możesz znaleźć listę punktów dla których montaż jest zalignowany. Na dole są też opcje zapisu punktów przy parkowaniu montażu. U mnie (co prawda nie mam obserwatorium, ale czasami zostawiam montaż na pierze na kilka dni) nie było problemu, po zaparkowaniu montażu na koniec sesji przy rozpoczęciu kolejnej wcześniejsze punkty się ładowały i o ile montaż nie był przestawiony w międzyczasie trafiał w obiekty.

Edytor punktów jest bardzo pomocny - można za jego pomocą usuwać stare, nieaktualne punkty, albo te, o których wiemy że są błędne, a przy okazji nie tracić całej alignacji.

post-1260-0-38641400-1404065443_thumb.jp

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim przypadku tak, choć brak zadaszenia z kolei powoduje inne komplikacje - jak się psuje pogoda to odczepiam teleskop i zostawiam tylko montaż zakutany w worek, a jak ma padać przez kilka dni to montaż też chowam i alignacja się traci. Ale w przypadku astrofoto alignment robi się bardzo szybko i nie jest to największym problem - pier postawiłem głównie po to, żeby zachować ustawienie na biegun.

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie - ja tez mam pier, ale nie mam jeszcze budki. Biję się z myślami czy kupić eq5  z goto czy zostać z moim widlakiem Meade na klinie paralaktycznym z napędem ale bez goto. Goto jednak się przydaje bo czasu na szukanie obiektów nie mam wiele.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- Otwarcie dachu

- podłączenie laptopa

- włączenie sprzętu

- alignacja

- ustawienie ostrości

- ustawienie kadru

- kalibracja guidera

... i focimy.

 

jeżeli nie ma innych komplikacji jest to 15-20 minut roboty.

 

pzdr

Szymon

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)