Skocz do zawartości

200/100+EQ5 GoTo SynScan PRO VS Synta Dob 8" goto


piotrn

Rekomendowane odpowiedzi

Na EQ5 przy takiej tubie będzie miał takie wibracje że hohoho a montaż Dobsona  jest bardzo stabilny i przy tym modelu masz go-to więc obiekt będzie utrzymywany w okularze  ;)

Synta 8 , Montaż Celestron CG5GT ,Canon 40D, Canon 300D+kabelek do długich czasów + Laptop Lenovo , Canon SX20 IS , Tair 3S, Rosyjska lornetka  7x50 , Jupiter 21M ,Grzałki , Baader Genuine Ortho 5mm i parę kolorowych filtrów :)  

f684.jpg
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobson 10" goto 4150 zł 8" z goto nie całe 4000, eq5 goto z tubą 8" f5 4000 zł wybór z mojej strony był by prosty 10" ale nie mam 4k na boku.

Jak bym miał kupił bym 12 cali i platforme.

Meade LB 12"
Lornetka DO 10x50+ statyw foto made in germany,,
Scopos 30mm ,Meade SWA S5000 16mm,  ES 8.8mm , Ortho 10mm, Bino TS
Antares ALP 1,25" Bader SC 1,25" 
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

piotrn to nie lepiej ci kupić używany montaż HEQ5 lub Eq6 na giełdzie i dokupić tubę 200/1000 a potem jak będziesz chciał spróbować sił w astrofotografii to będziesz miał gotowy sprzęt   ;)

Synta 8 , Montaż Celestron CG5GT ,Canon 40D, Canon 300D+kabelek do długich czasów + Laptop Lenovo , Canon SX20 IS , Tair 3S, Rosyjska lornetka  7x50 , Jupiter 21M ,Grzałki , Baader Genuine Ortho 5mm i parę kolorowych filtrów :)  

f684.jpg
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Go-to zabija pasję ;)

W sumie może racja (to samo z nawigacja w samochodszie wg niektórych) ale jak skacze i szukam obiektów to tylko na nie zerkam a chciałbym (mając bardzo ograniczony czas - dzieci) więcej czasu spędzić przed okularem jak przed szukaczem.

Znam niebo bo samodzielnie zlokalizowałem wszystkie emki, kilkanaście planetoid, komety, wiele NGC.

 

Chciałbym po prostu po aligacji za pomocą goto jechać w pole widzenia okularu np. 32 mm gdzie jest np. jakaś planetoida i zlokalizować ją wg dokładnej mapki nie tracąc cennych minut na szukanie po niebie. To samo z gwiazdami zmiennymi, kometami i innymi. Chciałbym (mam okular mikrometryczny) pomierzyć separację gwiazd podwójnych  które znajdzie mi goto.

Mając autotrak w dobsonie mogę obserwować wygodnie planety czy też  obserwować zakrycia gwiazd przez księżyc (widziałem kilka), lub pomierzyć mikrometrem kratery na Księżycu. Jestem astroamatorem starej daty wychowanym na wydawnictwach PTMA i teleskop 8" pozwala na wiele różnych obserwacji - nie gonię wyłącznie za Dsami i lustrami 14" bo są zbyt ciężkie. Znam wielu, którzy zamieniają 12" na coś mobilnego bo po pracy po prostu nie chciało im się wynosić teleskopu.

 

Chcę do maksa wykorzystać Syntę 8".

Mam nadzieję ze goto nie zabie mojej pasji :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.teleskopy.pl/Teleskop-Sky-Watcher-Synta-N-254/1200-DOBSON-10--GOTO-teleskopy-1911.html

10" goto masa elementow nie przekracza 30kg więc ds się przestawić a osobno spokojnie przenieść dalej. Cena porównywalna do 8" goto. Wielkość też. A pokaże troszkę więcej niż 8.

Meade LB 12"
Lornetka DO 10x50+ statyw foto made in germany,,
Scopos 30mm ,Meade SWA S5000 16mm,  ES 8.8mm , Ortho 10mm, Bino TS
Antares ALP 1,25" Bader SC 1,25" 
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.teleskopy.pl/Teleskop-Sky-Watcher-Synta-N-254/1200-DOBSON-10--GOTO-teleskopy-1911.html

10" goto masa elementow nie przekracza 30kg więc ds się przestawić a osobno spokojnie przenieść dalej. Cena porównywalna do 8" goto. Wielkość też. A pokaże troszkę więcej niż 8.

Z tym, że ja mam Syntę 8" więc mnie by to kosztowało około 2400 z rabatem z Astronomii

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co wg was lepsze WYŁĄCZNIE DO WIZUALA!!!:

Synta 200/1000 na montażu EQ5 GoTo SynScan PRO

czy

Synta Dob 8" z goto?

Swego czasu posiadałem SW 200/1000 na HEQ5 Pro SynScan, kupiony w komplecie z montażem, na którym to własnie mi zależało. Poszedłem jednak ścieżką astrofotografii, na razie "na potrzeby rodzinne" i wymieniłem w/w rurę na refraktor.

Jednak do wizuala na tym montażu nie było źle, drgań nie było, poza dniami gdzie mocniej wiało. Natomiast pojawiła się inna przypadłość: w zależności od orientacji obiektu okular albo wypadał ku dołowi (stawiałem wówczas leżak pod teleskopem), albo tak się odwrócił, że musiałem przystawić drabinkę. Jeżeli wyłącznie do wizuala to polecam montaż azymutalny.

  • Like 1

pozdrawiam Radek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal 2010-2024