Skocz do zawartości

Problem proszę o radę...


Rekomendowane odpowiedzi

witam posiadam maka127/1500 oraz aparat alfe 77 zakupiłem złączkę projekcyjna wkładam do niej okulary i do aparatu widzę tylko księżyc kieruje na saturna i nic nie widzę .okulary 10 20 12 mm tylko z okularem 25mm coś widać nie wiem w czym problem posiadam tez soczewkę x3 saturna tez nie widać...proszę o radę
dziękuje pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mak 127/1500 światło-siła f/12

Bardzo ?ciemny? teleskop

Robisz projekcję okularową lustrzanką Sony bez obiektywu czy z obiektywem?

Jaki to adapter ? Możliwe przyczyny

1. Jeśli focisz w projekcji afokalnej obiektyw + okular to musisz dobierać okulary zbliżone średnica szkła. Obiektyw ma sporą średnicę a okularek (myślę Plossla lub Kellnera) małą o polu własnym okularu nie wspomnę. Fizycznie nie trafiasz w zogniskowany punkt za okularem.

2) Mak jako konstrukcja to bardzo małe pole, wręcz mikroskopijne..jak pisze Tranox możesz nie trafić w obiekt z okularem 10mm w Powerze 150x przy źrenicy wyjściowej (tej plamce o której pisałem) o średnicy 0.83 mm-bo taka będzie! Po za tym taka źrenica wyjściowa będzie wymagała ustawienia sporego czasu w manualu oraz ISO.poza tym masz cień LW...który przysłania Ci centrum ..wymagana jest więc określona odległość od siebie układów optycznych...oraz konieczne jest równe osiowe patrzenie...

Czy nie robisz przypadkiem automatem???

Powiedz mi! Dlaczego? Nie zdejmujesz obiektywu w lustrzance , nie kupisz adaptera bagnetowego i tulejki i nie zaczniesz focić w ognisku z Barlowem np. ?

  • Like 1

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mak 127/1500 światło-siła f/12

Bardzo ?ciemny? teleskop

Robisz projekcję okularową lustrzanką Sony bez obiektywu czy z obiektywem?

Jaki to adapter ? Możliwe przyczyny

1. Jeśli focisz w projekcji afokalnej obiektyw + okular to musisz dobierać okulary zbliżone średnica szkła. Obiektyw ma sporą średnicę a okularek (myślę Plossla lub Kellnera) małą o polu własnym okularu nie wspomnę. Fizycznie nie trafiasz w zogniskowany punkt za okularem.

2) Mak jako konstrukcja to bardzo małe pole, wręcz mikroskopijne..jak pisze Tranox możesz nie trafić w obiekt z okularem 10mm w Powerze 150x przy źrenicy wyjściowej (tej plamce o której pisałem) o średnicy 0.83 mm-bo taka będzie! Po za tym taka źrenica wyjściowa będzie wymagała ustawienia sporego czasu w manualu.

Czy nie robisz przypadkiem automatem???

Powiedz mi! Dlaczego? Nie zdejmujesz obiektywu w lustrzance , nie kupisz adaptera bagnetowego i tulejki i nie zaczniesz focić w ognisku z Barlowem np. ?

witam dziękuje bardzo za odpowiedz focę w manualu bez obiektywu tylko złączka projekcyjna i okular w oklularu 25 mm bez problemu 20 mm winietuje bardzo a 10 mm nic nie widać (chodzi mi o saturna)

posiadam soczewke 3 razy ale w niej nie widzę saturna księżyc owszem ale mam jakis dziwny swietlik pośrodku kadru z ta soczewka x3

natomiast słoneczko w oklularze  12 mm nawet całkiem całkiem.

przepraszam za pytania ale początkuje w tym temacie

dziękuję za pomoc pozdrawiam

 

ps złaączka Złączka projekcyjna okularowa GSO 1,25" / T2 (M42x0,75)

soczewka Soczewka Barlowa Bresser 3x / 1,25" achromatyczna

okularki kitowe..

post-1498-0-46996300-1404900365_thumb.jp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie znam się na foceniu ale jak napchasz tyle szkła na drodze obrazu: okular - kitowy zwany także do kitu, barlowa 3x itd. to degradacja obrazu jest masakryczna i nie liczyłbym na obraz ostry jak żyleta czy też w ogóle na ostry 

witam zakładam okular albo soczewkę  osobno  nigdy razem zresztą nie wiem czy się da hehe pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)