Skocz do zawartości

Czas trwania nowiu


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć forumowiczom!

Na codzień nie jestem aktywnym obserwatorem nieba. Dlatego mam nadzieję tutaj znaleźć odpowiedź na bardzo ważne dla mnie pytanie: ile trwa nów Księżyca? W zasobach Internetu znalazłem informację, że w sensie kalendarzowym może to trwać do 3 dni. Znalazłem też informację, że w sensie astronomicznym będzie to ok. 130 minut. Mnie interesuje zaś, ile to trwa w sensie czysto wizualnym, tzn. po jakim czasie od momentu nastania nowiu ludzkie oko (bez żadnych przyrządów) jest w stanie ujrzeć nowy sierp Księżyca na niebie. Jakie są wasze osobiste doświadczenia w tym temacie?

Potrzebne mi to jest do ustalenia pewnych faktów z dziedziny historii / archeologii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie powiem, nie pamiętam... jest taka książka "Księżyc w kulturze i nauce Zachodu" (polecam) i jest tam rozdział poświęcony wypatrywaniu młodego sierpa przez astronomów bodajże muzułmańskich w średniowieczu, zdaje mi się jest tam odpowiedź na Twoje pytanie, ale nie mam teraz do niej dostępu :(

Celestron SkyMaster 15x70 + żuraw; dzida laserowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Duże znaczenie widoczności Księżyca tuż po nowiu ma również położenie ekliptyki względem horyzontu. Najlepsza widoczność młodego Księżyca przypada na miesiące wiosenne, wtedy sprzyjających warunkach można zobaczyć Księżyc o fazie 2/3%. Mi osobiście udało się dostrzec o fazie 5% (ok. dwa dni po nowiu). Nad ranem sytuacja powtarza się Lipcu, Sierpniu, Wrześniu. Do tego oczywiście potrzebny jest odpowiednio odsłonięty horyzont i bystre oko (lub lornetka) :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki wszystkim za odpowiedź.

 

Znalazłem jeszcze stronę muzułmańską (jak wiadomo, oni mają kalendarz księżycowy). Wynika z niej, że do zobaczenia sierpa "gołym okiem" potrzebne jest odchylenie 9 stopni, co Księżyc osiąga ok. 17 godzin po nowiu (gdy jest w perygeum) lub 23 godziny (gdy jest w apogeum). Rekord (choć nie zweryfikowany) to 15,4h.

Zob. http://www.moonsighting.com/faq_ms.html

Z całości wynika, że ludy starożytne zaczynały początek miesiąca dwa dni po nowiu, a nie jak można by sądzić, dzień po nowiu.

Teraz do całej układanki potrzebuję jeszcze info, jaki jest maksymalny czas między zachodem Słońca a zachodem Księżyca w nowiu i w dzień po nowiu. Innymi słowy: jak dużo czasu po zachodzie Słońca miał starożytny rolnik na sprawdzenie, czy pojawił się nowy sierp Księżyca czy nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)