Skocz do zawartości

Dusza moja umęczona


Rekomendowane odpowiedzi

W sobotę zebrała się nasza silna grupa pod gwiazdami. Regułą było, że JacekErbel był w połowie sesji, gdy ja dopiero zaczynałem focić. Ale tym razem coś się zmieniło. Mój setup pracował przecudnie, a to na naszego Gospodarza spadły wszystkie możliwe plagi egipskie (poza ciemnością bo Łysy dawał od południa). Szybko się rozstawiłem, wyrównanie na gwiazdki raz-dwa-trzy i sukces. Muniuś z jednej strony, rozglądam się co łapiemy i wybór pada na Duszę. Mgławicę postanowiłem robić w HaRGB, a w zasadzie w RGB w ilości dopuszczalnej w mojej ocenie, a potem ile wlezie Ha. Mały problem z kadrowaniem: aby coś zobaczyć musiałem naświetlać 10min, zmiana kadru i sprawdzenie kolejne 10min. Na wyjazdowych sesjach każda minuta cenna, szkoda czasu na takie jałowe strzelanie. Wyścig zbrojeń trwał, miał to być długi materiał i szło naprawdę nieźle. W życiu nie widziałem takiego płaskiego wykresu na PHD. Machnąłem ręką na klatki kalibracyjne i poszedłem na ilość Ha. W polu wszystko zapowiadało się świetnie 

 

 

 

no i trochę się pomyliłem

 

Przy obróbce wyszło szydło z worka. O ile RGB wyglądało przyzwoicie (przykładowa klatka R 10min):

 

post-2739-0-18510900-1412612847_thumb.jp

 

to gdy zobaczyłem stack Ha to się załamałem  >:(

 

post-2739-0-26086300-1412612865_thumb.jp

 

Mocno zemścił się brak darka. Przydałby się choć taki jeden, malutki. Siedzieliśmy do 2 nad ranem, nie mogłem wyrzucić takiego materiału. Chwila na bluzganie i szukamy ratunku. Pewnie bardziej doświadczeni znajdą lepszy sposób, ja wybrałem w Ps punktowy pędzel korygujący i przez 2 dni kreseczka, po kreseczce zasuwałem po zdjęciu. Wyszło coś takiego:

 

post-2739-0-40948200-1412612839_thumb.jp

 

za samo to przyznaję sobie dyplom Master of Processing  >:D

 

obróbka i wariacja kolorystyczna doprowadziła mnie do wyniku

 

post-2739-0-53188700-1412612909_thumb.jp

 

może kiedyś wrócę to tego tematu, póki co muszę odpocząć

 

czasy [min]: Ha 10*10 R 4*10 G 5*6 B 5*6

 

Pytania:

1. czy te kreski po stackowaniu to faktycznie hot piksele? Robiąc darki pewnie zostałyby odjęte od klatek?

2. Pomijając jakość, gwiazdki są w tym samym miejscu (na pierwszy rzut oka). Skoro z hot pikseli robi się kreska tzn. kadr jednak trochę się przesuwa na tle gwiazd?

3. Czy poza darkiem jest inna metoda na ratunek?      sam nie wiem czy chcę znać odpowiedź na to pytanie

 

Wnioski

Pamiętajcie dziatki róbcie klatki kalibracyjne

 

 

 

 

 

  • Like 9

pozdrawiam Radek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaką metodą składałeś zdjęcia (stackowałeś)? Te kreski to są pewnie hot piksele, których algorytm stackujący nie usunął. A kreski dlatego, że pewnie guider się lekko gnie wraz ze zmianą położenia zestawu. Myślę że po zastosowaniu alogorytmu który odrzuci błędne piksele kreseczki znikną.

Jest też wiele programowych sposobów usuwania hot pikseli w zależności od programu którego używasz. 

Co do pociemnienia to gdyby to była lustrzanka to bym stawiał na cień lusterka :)  A tak to ciężko mi powiedzieć, flat powinien rozwiązać sprawę. Warto sprawdzić czy na innych filtrach poza Ha też jest takie pociemnienie.

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

..........

Mocno zemścił się brak darka. Przydałby się choć taki jeden, malutki.

A co za problem dorobić sobie jak mawiają starożytni Rosjanie skolko ugodno - temperaturke podawałem na głos co jakiś czas :D

Niedawno robiłem na zatomowe focenie :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaką metodą składałeś zdjęcia (stackowałeś)? Te kreski to są pewnie hot piksele, których algorytm stackujący nie usunął. A kreski dlatego, że pewnie guider się lekko gnie wraz ze zmianą położenia zestawu. Myślę że po zastosowaniu alogorytmu który odrzuci błędne piksele kreseczki znikną.

Jest też wiele programowych sposobów usuwania hot pikseli w zależności od programu którego używasz. 

Co do pociemnienia to gdyby to była lustrzanka to bym stawiał na cień lusterka :)  A tak to ciężko mi powiedzieć, flat powinien rozwiązać sprawę. Warto sprawdzić czy na innych filtrach poza Ha też jest takie pociemnienie.

stackowanie w Nebulosity, postępuję tak:
1. łączę poszczególne klatki danego kanału w jedno zdjęcie opcją align and combine, np. klatki R stackuję w jedną klatkę z opcją translation+rotation+scale
2. wyrównuję zestackowane wcześniej klatki dla poszczególnych kanałów z zapisem do osobnych plików metodą j.w. tr+rot+sc
3. otrzymuję wyrównane klatki dla R, G, B, L, Ha itp
4. dalsza obróbka w Ps (łączenie kanałów RGB, osobno L lub Ha, kadrowanie na końcu)

pozdrawiam Radek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)