Skocz do zawartości

Kadrowanie


Elmarqo

Rekomendowane odpowiedzi

Ja chciałem wystąpić z wnioskiem racjonalizatorskim. Chodzi mi o kadrowanie DS-ów. Biorąc pod uwagę, że w zależności od obiektu, zabiera to trochę czasu, proponuję, żeby do standardowego opisu zdjęcia podawać współrzędne środka kadru w oparciu np. o Maxima i jego Pin Point. Myślę sobie, że taka informacja byłaby punktem wyjścia dla osób, którym kadr się podoba i chcieliby go powtórzyć lub coś w nim zmienić. Niebagatelnym powodem jest też oszczędność czasu.

  • Like 2

AZ-EQ6 GT, Quattro-200 CF, Atik 314L+, EFW2 9x1.25", ASI 120MM, Guider 50/180, SkyMaster 15x70

mareksliwinski.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest dobry pomysł, zwłaszcza w przypadku obiektów, które nie są oczywiste na pierwszy rzut oka.

Jak ktoś nie ma dostępu do PinPointa, to można korzystać z serwisu Astrometry.net (http://nova.astrometry.net/) - karta Upload.

Po wrzuceniu zdjęcia i poprawnym plate solvingu dostajemy dość szczegółowe informacje: http://nova.astrometry.net/user_images/435408#annotated

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żarty, żartami, ale Sprzęt, detektor i czasy powinny być obowiązkowe - no i choć króciutki opis obiektu 8)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że pomysł racjonalizatorski nie jest dobry, więc zamykam się w sobie :).

Pomysł nie jest zły, ale myślę że niewielu będzie się chciało takie rzeczy wyznaczać i pisać :( To są informacje, które samemu ze zdjęcia można wyciągnąć - co innego typ detektora, instrument czy montaż - tego nie widać. Środek kadru z dokładnością do sekund możesz sam wyznaczyć ładując fotkę do Maxima czy Astrometry.net . Możesz też w CdC znaleźć obiekt w katalogu, zrobić zbliżenie i załadować obraz DSS (do wyboru jest kilkanaście katalogów w Ustawienia -> Obrazy -> DSS RealSky).

Sama idea jest fajna - np w astrobin.com po dodaniu zdjęcia serwer sam wyznacza położenie kadru i nanosi na małą mapkę. Ale to się dzieje automatycznie, a prezentujących fotki trzeba jakoś by było zmotywować do tego :)

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz rozumiem skąd taki odzew, skoro są do dyspozycji narzędzia o których piszesz. Tak naprawdę to Twoja Trąba zmotywowała mnie do tego posta :). Nie mam tak dużej matrycy jak w Twoim Atiku, a Trąbę bym chciał ustrzelić. Oczywiście nie zmieści mi się w kadrze tyle mgławicy co u Ciebie, ale przy precyzyjnym wycelowaniu w Trąbę, może coś by z z tego wyszło. Od wczoraj zbieram materiał z CR33 i trochę czasu mi zajęło kadrowanie, więc na kanwie wczorajszych doświadczeń + Twojej Trąby padła propozycja. Tak naprawdę ta jesień jest dla mnie początkiem przygody z astrofotografią. Więc o doświadczeniu nie może być mowy. Dokładnie rok temu kupiłem sobie SW 130/900 do wizuala i myślałem, że na tym się skończy. Stało się jednak inaczej. Amatorsko zajmuję się "ziemską" fotografią więc ciągnęło wilka do lasu. W ciągu tego roku poskładałem sobie sprzęt, kupiłem software, postawiłem piera w ogródku i jak nigdy, zacząłem się interesować prognozami pogody, żeby móc wykorzystać jak najwięcej okazji do astrofotografii. Przede mną nauka obróbki w PS i Pix, więc tak do końca się nie zamknę; a tak poza wszystkim, bardzo mi odpowiada atmosfera na tym forum :).

  • Like 1

AZ-EQ6 GT, Quattro-200 CF, Atik 314L+, EFW2 9x1.25", ASI 120MM, Guider 50/180, SkyMaster 15x70

mareksliwinski.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal 2010-2024