Skocz do zawartości

Witam


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

2 miesiące temu zakupiłem sobie teleskop:

 

 

http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_35&products_id=1473&lunety=Teleskop_Sky-Watcher_MAK_102/1300_EQ-2_(BKMAK102EQ2)

 

I teraz mam pytanie.

Czy za taką cenę rzeczywiście można oglądać planety czy to wszystko to tylko jedna wielka mistyfikacja?

Może opowiem co za pomocą tego teleskopu obserwowałem.

Jowisz: ledwie dostrzegałem pasy na nim ponieważ świecił jasno. Kompletnie żadnych barw itp. (Używałem filtru)

Saturn: kompletnie nie dopatrzyłem się barw. Bardzo świecił. Widziałem jedynie jego pierścień ale też bez barw.

Mars: kiedy spojrzałem na tą planetę to nawet nie prowadziłem dalszych obserwacji bo przy tym powiększeniu niczego się nie dopatrzyłem.

Używałem okulary 7mm.

Ogólnie co mogę powiedzieć to słaba jakość obrazu. Jasne obiekty. Brak kolorów. I słabe powiększenie.

 

Kiedy patrzyłem w kosmos poszukując coś ciekawego bo to w końcu teleskop, nie dopatrzyłem się niczego oprócz gwiazd widzianych jak gołym okiem.

 

Jedynie jestem zadowolony z obserwacji księżyca. Ładne kratery itp. Obserwowałem zarówno w pełni jak i część.

 

Czy coś robiłem źle? 

Czy żeby obserwować planety trzeba zapłacić dopiero 3000zł minimum?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Mak jest jak najbardziej do planet. Kolory to niestety nie tej aperturze, musisz się zadowolić czarno/białym, nie wiń za to swojego teleskopu tylko oczy, które w ciemności nie widzą w kolorze ;) Jeśli chcesz zobaczyć coś więcej niż planety to Mak się raczej średnio do tego nadaje, to raczej ciemny teleskop, ale nie zniechęcaj się, ustaw jakiś cel z atlasu nieba bądź z jakiejś mapki kompa i pod ciemnym niebem możesz poszukać co jaśniejszych galaktyk. Aha, okular 7mm w maku to warunki muszą być rewelacyjne żeby dawał ostry obraz, raczej 9mm i 12mm będzie lepszym wyborem.

Pozdrawiam

R.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielka szkoda, że przed wydaniem pieniążków a i po ich wydaniu nie zapoznałeś się z bardzo pomocnym działem na naszym Forum http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/forum/82-uczymy-sie-nieba/

Szanowny Kolego do obserwacji należy się odpowiednio przygotować. Zaplanować sesję do możliwości teleskopu i posiadanych okularów, wybrać ciemną w miarę miejscówkę, wychłodzić teleskop - szczególnie Twój około 40 minut minimum potrzebuje i znać niebo, zaadoptować wzrok.

Na spokojnie popatrz - poczytaj podpięte (zielone) tematy i wtedy powtórz obserwacje :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielka szkoda, że przed wydaniem pieniążków a i po ich wydaniu nie zapoznałeś się z bardzo pomocnym działem na naszym Forum http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/forum/82-uczymy-sie-nieba/

Szanowny Kolego do obserwacji należy się odpowiednio przygotować. Zaplanować sesję do możliwości teleskopu i posiadanych okularów, wybrać ciemną w miarę miejscówkę, wychłodzić teleskop - szczególnie Twój około 40 minut minimum potrzebuje i znać niebo, zaadoptować wzrok.

Na spokojnie popatrz - poczytaj podpięte (zielone) tematy i wtedy powtórz obserwacje :)

Miejsce było ciemne. Teleskop chłodził się godzinę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może spróbuj astrofotografi planetarnej. Na początek z przerobioną kamerką internetową, np:

http://www.opennautics.com/tutorials/lifecam_studio_mod_correct

Ja zaczynałem swoją zabawę w astrofoto właśnie z taką kamerką i MAKiem 90, więc u ciebie wynik będzie lepszy z uwagi na większe lustro. Tu masz moją fotkę, którą zrobiłem z balkonu właśnie tym zestawem.

Capture 2012-12-29 01_03_09_castr.bmp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi o to żeby dostrzegać jakiekolwiek szczegóły na powierzchni planet zamiast jasno świecących plamek ;)

 

Czy synta 8" okazała by się lepsza?

Kolego zrób sobie symulację tym programem, mniej więcej zobaczysz - co zobaczysz ustawiając tryb real http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/3080-astrotabak/

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego zrób sobie symulację tym programem, mniej więcej zobaczysz - co zobaczysz ustawiając tryb real http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/3080-astrotabak/

Powiem szczerze że raczej średnio sprawdza się to w przypadku co do maka, aż byłem w szoku jak wielkie są przekłamania co do widoku Jowisza, zupełnie nie oddaje on choćby przybliżonego obrazu w okularze. :/ W tym przypadku bardziej może zniechęcić niż dopomóc.

Pozdrawiam

R.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wsuń całkowicie nóżki statywu i znajdź miejsce osłonięte od wiatru - ten montaż + statyw może nie tłumić mikro-drgań przy bardzo dużych powiększeniach (np 180x).

Ponadto wiem to od starych wyjadaczy planetarnych, że obserwowania planet trzeba (można) się "douczyć". Oni, na bazie doświadczenia, wyłapują oczami więcej.

"Kilka lat temu fizycy skonstruowali na podstawie tej teorii bardzo uproszczony model Wszechświata, z którego wynikało, że Wielki Wybuch był tak naprawdę Wielkim Odbiciem. Przed chwilą "zero", w której zaczął się nasz Wszechświat, istniał jakiś inny kosmos, który się kurczył. Kiedy jego gęstość i temperatura osiągnęły krytyczną wartość, losy świata się odwróciły" ERGO: Zawsze był jakiś kosmos :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem szczerze że raczej średnio sprawdza się to w przypadku co do maka, aż byłem w szoku jak wielkie są przekłamania co do widoku Jowisza, zupełnie nie oddaje on choćby przybliżonego obrazu w okularze.:/

Pozdrawiam

R.

A dobrze ustawiłeś parametry ??? Moim zdaniem nie, Jupiterka w Maczku z okularem 7mm (kitowym) zobaczysz mniej więcej tak jak pokazuje program. Chyba że oglądałeś go bardzo nisko i widoczność była do chrzanu bo to niestety w obserwacjach gdybyś poczytał wiedział byś, że jest BAAAARDZO ważne.

post-476-0-11416300-1414866888_thumb.jpg

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andrzej1986

 

Hmmmm... To trochę dziwne, bo ja posługując się zwykłym tanim refraktorem achro SW102/1000, jestem w stanie całkiem dużo detali planet wyłapać i nie mam zbytnio problemów z dostrzeżeniem barw. Kwestia jakiej intensywności barw oczekujesz. Z okularem 6mm i w powiększeniu 166x można takim sprzętem przy dobrej pogodzie bez kłopotu wyłapać pasy na Jowiszu (nawet widać ich pewną nieregularność), czy nawet WCP. Saturn pokazuje ładne pierścienie, a przy dobrych warunkach można wyłapać drobne zmiany intensywności barw na tarczy planety. Mars podczas opozycji (bo obserwacja Marsa poza czasem opozycji nie da żadnego detalu) pokazywał mi czapy polarne i mogłem bez kłopotu wyodrębnić wiele ciemniejszych obszarów na tarczy planety! W każdym z przypadków nie miałem problemu z kolorem. Każda z planet jest wyraźnie innej barwy.

Księżyc w takim sprzęcie to też bajka. Filtry polaryzacyjne, lub przynajmniej filtry neutralne szare (by przygasić blask) to obowiązek, żeby nie cierpieć tortur od oślepiającego blasku (zwłaszcza jak Księżyc jest bliżej pełni). Detal jaki można wyłuskać takim teleskopem jest naprawdę wspaniały.

 

Oczywiście refraktor 102/1000 ma nieco inną specyfikę od MAKa 102, ale sprzęt ten ma podobne ograniczenia. Apertura jest ta sama i możliwości w ukazywaniu detali są podobne.

Nie wiem czy to kwestia doświadczenia, czy kwestia nastawienia i cierpliwości, ale moje wrażenia z użytkowania takich małych teleskopów są zupełnie odmienne od Twoich.

Refraktor 102/1000 to koszt grubo poniżej 1000zł i używki można kupić za 450zł bez kłopotu. MAKi 102 podobnie. 

 

Podejrzewam, że to co może różnić moje obserwacje od Twoich to okulary, choć akurat mój 6mm to zwykły Sky-Watcher WA 66 6 mm 1,25'' za 140zł więc szału nie ma ;)

Kątówka GSO 2" też może mieć tu jakiś swój udział bo podejrzewam, że w MAKu masz zwykłe 1,25" z kitowego zestawu.

 

W każdym razie wydaje mi się, że zbyt szybko przekreślasz możliwości swojego MAKa :)

  • Like 3

Cassegrain 8" (w budowie)  //  SW 102/1000  //  DO Titanium 10x56  //  Oberwerk 20x80

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dobrze ustawiłeś parametry ??? Moim zdaniem nie, Jupiterka w Maczku z okularem 7mm zobaczysz mniej więcej tak jak pokazuje program. Chyba że oglądałeś go bardzo nisko i widoczność była do chrzanu bo to niestety w obserwacjach gdybyś poczytał wiedział byś, ze jest BAAAARDZO ważne

attachicon.gifJup.jpg

Jowisz był wysoko na niebie, a obok odpalony laptok :) moim zdaniem ustawienia programu na okular 9mm dawały mi taki mniej więcej obraz jak moja 17, więc różnica jest ogromna, ale to może tylko moje spostrzeżenia.

Pozdrawiam

R.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Andrzej1986

 

Hmmmm... To trochę dziwne, bo ja posługując się zwykłym tanim refraktorem achro SW102/1000, jestem w stanie całkiem dużo detali planet wyłapać i nie mam zbytnio problemów z dostrzeżeniem barw. Kwestia jakiej intensywności barw oczekujesz. Z okularem 6mm i w powiększeniu 166x można takim sprzętem przy dobrej pogodzie bez kłopotu wyłapać pasy na Jowiszu (nawet widać ich pewną nieregularność), czy nawet WCP. Saturn pokazuje ładne pierścienie, a przy dobrych warunkach można wyłapać drobne zmiany intensywności barw na tarczy planety. Mars podczas opozycji (bo obserwacja Marsa poza czasem opozycji nie da żadnego detalu) pokazywał mi czapy polarne i mogłem bez kłopotu wyodrębnić wiele ciemniejszych obszarów na tarczy planety! W każdym z przypadków nie miałem problemu z kolorem. Każda z planet jest wyraźnie innej barwy.

Księżyc w takim sprzęcie to też bajka. Filtry polaryzacyjne, lub przynajmniej filtry neutralne szare (by przygasić blask) to obowiązek, żeby nie cierpieć tortur od oślepiającego blasku (zwłaszcza jak Księżyc jest bliżej pełni). Detal jaki można wyłuskać takim teleskopem jest naprawdę wspaniały.

 

Oczywiście refraktor 102/1000 ma nieco inną specyfikę od MAKa 102, ale sprzęt ten ma podobne ograniczenia. Apertura jest ta sama i możliwości w ukazywaniu detali są podobne.

Nie wiem czy to kwestia doświadczenia, czy kwestia nastawienia i cierpliwości, ale moje wrażenia z użytkowania takich małych teleskopów są zupełnie odmienne od Twoich.

Refraktor 102/1000 to koszt grubo poniżej 1000zł i używki można kupić za 450zł bez kłopotu. MAKi 102 podobnie. 

 

Podejrzewam, że to co może różnić moje obserwacje od Twoich to okulary, choć akurat mój 6mm to zwykły Sky-Watcher WA 66 6 mm 1,25'' za 140zł więc szału nie ma ;)

Kątówka GSO 2" też może mieć tu jakiś swój udział bo podejrzewam, że w MAKu masz zwykłe 1,25" z kitowego zestawu.

 

W każdym razie wydaje mi się, że zbyt szybko przekreślasz możliwości swojego MAKa :)

 

 

 

 

 

 

 

Ja używam 7 cali Plossla https://deltaoptical.pl/okular-sky-watcher-swa-plossl-7-mm,d1204.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)