Skocz do zawartości

Wydajny filtr LP na mocno zanieczyszczone niebo


Pmaverick

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, jestem praktycznie w dniu zakupu filtra i chciałbym jeszcze zasięgnąć waszej opinii. Mieszkam w podwarszawskich łomiankach i zaświetlenie mam dość spore. Widmo tego zaświetlenia to praktycznie w 100% lampy sodowe wzdłuz trasy gdańskiej i okolicznych latarń. Łuna jest poprostu wszechobecna. Początkowo zastanawiałem się nad UHC-s lub bardziej radykalnie nad Halpha 35nm. Co do sprzętu to 10 minutowe klatki nie stanowią problemu, podobnie jak 15 i 20 minut. Do niedawna używalem Neodymka Moon & SkyGlow ale nie radził sobie z LP a prznajmniej nie tak jakbym sobie tego życzył o 10 minutowych ekspozycja przy ISO 200 i więcej nie było mowy. Jest jeszcze opcja UHC a więc bez przepuszczalnosci w pasmie Ha i jego okolicach co teoretycznie sprawia ze okolice LP bedzie jeszcze bardziej wyciete niz w przypadku UHC-s. Co byście wybrali? Tylko pls nie piszcie zebym pieniadze na filtr przeznaczyl na paliwo za miasto - wiem - nic nie zastapi czarnego nieba. Aha - filtr bedzie uywany tylko do astrofoto. Rejestrator to canon 40d mod a optyka to 80ED.

Z góry dzieki za pomoc.

NEQ6 SynScan, 80ED black diamond, FF 0,85, EOS40D, szukaczoguider + QHY5 MONO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chcesz robić zdjęcia w mieście (lub w pobliżu) to będziesz zadowolony tylko z klatek Ha (z tego co wiem je można robić nawet przez chmury).

Z całą resztą filtrów będziesz zapewne zawiedziony, miałem wszystkie rodzaje anty LP i jedyne klatki zadowalające wychodzą bez nich, poza miastem :) 

Podsumowując miasto nie jest do focenia, chyba że Ha. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz mocno "zasmiecone" miejskim swiatlem niebo to nawet nie mysl o filtrze LP - wywalisz kase w bloto. Ha to jedyne sensowne rozwiazanie. Poczytaj tez to:

 

http://www.cloudynights.com/topic/458137-understanding-idas-d1-p2-v4-heuibii-filters/

William Optics Zenithstar 73 III APO, Sky-Watcher Star Adventurer GTi, ZWO ASI1600MM Pro, ZWO EAF 5v, Filtry + kabelki

 

http://www.astrobin....s/FunkyKoval35/

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IDAS tragedia? Chyba jesteś jedyną osobą, która tak uważa ;). Na zagranicznych forach oraz na naszych krawjowych jest sporo pozytywnych opinii.

  • Like 2

SCT 11", Maksutov SW 4", Losmandy G11, EQ3-2, Point Grey Blackfly z IMX249, Canon EOS 5D mark II mod, Canon EOS 40D, Canon EOS 30D, C85/1.8 USM, Tamron SP 90/2.8, Tokina 28-70/2.8, Canon 70-200/2.8L, Canon 17-40 L, kupa filtrów i innych rzeczy. Tel 661 239 515.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Może kwestia czego się kto spodziewa po takim filtrze, ale np. JacekE go sobie chwali?

 

Napiszę tyle - bez IDASka miał bym wielka chałę fotografując coś w okresie letnim nad portem i tyle.

Wywaliłem bez już dawno ale z tego pojedynczego strzału w Panstarsika to była bez IDASka wzorcowa kaszana - 2 sodówki tuż pod waliły - widać prawy dolny róg.

Gdybym IDASka nie miał, jako takich pamiątek z balkonu też nie :)

Orion EON 80/500, Canon 350D mod. ISO 800, 100s. bez ustawiania na Polarna i bez guide na CGEM. Kwiecień 2013.

 

post-476-0-85353900-1415817308_thumb.jpg

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak można porównywać (mieszkając w mieście oczywiście, jak ja) zdjęcie zrobione z IDAS'em ze zdjęciem spoza miasta, bez żadnych filtrów redukujących.

Jak zaczynałem w tym hobby to liczyłem na cudne astrofoto z miasta (uległem marketingowi i co niektórym opiniom) a wyszła jedna wielka strata czasu. 

 

Nie mówię o osobach mieszkających poza miastem, niektórzy używają go nawet na wsi lecz nie zauważyłem póki co w tym większego sensu, gdyż wiadomo, że trochę sygnału zabierają ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bydgoszcz to nie Łomianki... W centrum wielkich miast nic nie pomoże po za fotografią wąskopasmową. Natomiast w Łomiankach nie powinno być już tak źle. Tak btw. Mieszkam w centrum Poznania i moje 2 minutowe klatki nie są takie czerwone jak twoja, a nie używam żadnego filtra Anty-LP. Warto przed rozpoczęciem fotografowania ustawić sobie temperaturę barwową w trypie K, mniej roboty potem :).

SCT 11", Maksutov SW 4", Losmandy G11, EQ3-2, Point Grey Blackfly z IMX249, Canon EOS 5D mark II mod, Canon EOS 40D, Canon EOS 30D, C85/1.8 USM, Tamron SP 90/2.8, Tokina 28-70/2.8, Canon 70-200/2.8L, Canon 17-40 L, kupa filtrów i innych rzeczy. Tel 661 239 515.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musiałbyś ocenić jasność tego tła nieba, albo zasięg - jakie gwiazdy widzisz gołym okiem. "Dość spore zaświetlenie" to trochę niedokładne określenie :) Jak nie widzisz gwiazd słabszych niż 3-3.5mag, to raczej jedynie narrowband ma sens. Ale modowaną lustrzanką też się da :)

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IDAS tragedia? Chyba jesteś jedyną osobą, która tak uważa ;). Na zagranicznych forach oraz na naszych krawjowych jest sporo pozytywnych opinii.

Powiem więcej, do dzisiaj nie spotkałem osoby, która by na Idasa narzekała, a już nazywanie go tragedią to bluźnierstwo
  • Like 2

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI290 MM Mini, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem gdzieś obrazek przy jakim zaświetleniu jaki filtr, i właśnie przy ok 3mag był narrowband, potem chyba jakieś UHC czy coś takiego a przy ok 5 mag IDAS. Bo IDAS mniej zmienia barwy, ale jest mniej selektywny czytaj szerszy - przynajmniej tak to rozumiem.

Nie sądzę, żebyś w Bydgoszczy miał 5 mag?

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla przykładu zdjęcie M53, 2 minuty klatka, 15 klatek. 

Robione rok temu 

 

Z IDAS'em, może mam wyjątkowo zaświetlone niebo w tej Bydgoszczy :D

Bo Idaski, jak zreszta wszystkie filty nie robia cudow... Jak masz mocne LP to taki filtr nic nie da - zreszta zdaje sie, ze sam producent o tym pisze. Dlatego tez, wiekszosc "miejskich" astrofotografow uzywa filtrow waskopasmowych.

William Optics Zenithstar 73 III APO, Sky-Watcher Star Adventurer GTi, ZWO ASI1600MM Pro, ZWO EAF 5v, Filtry + kabelki

 

http://www.astrobin....s/FunkyKoval35/

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo Idaski, jak zreszta wszystkie filty nie robia cudow...

Pewnie, że nie robią i nikt takowych od nich nie oczekuje, lecz zdecydowanie pomagają - omawiany np. tu IDAS  pozwala znacznie ,,polepszyć" fotografię w miasteczku takim jak jest np. moja Ustka. I zdania tego żadne teoretyzowanie nie zmieni - mam go i używam już czwarty rok :)

A jak nie wierzysz to jak zwiozę sprzęt do domu to mogę zrobić 5 minut na zachodzie nad portem z i bez to sobie porównasz - przypomnij mi około grudnia.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ja sie z tym zgadzam... tylko troche mnie dziwi opinia Allano.

AAA to przepraszam i też się dziwię :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem może należę do wymagających osob, ale dla mnie próbowanie ratowania astrofoto miast jest bezcelowe bo nigdy nikt nie zrobi takiej fotki z wszechobecną łuną i filtrem anty LP jak osoba z najzwyczajniej czystym niebem. Nie mówię oczywiście o Ha. Jak założyciel postu pisał o łomiankach to nie wiedzialem jaka tam jest sytuacja, lecz mówił o wszechobecnym zaświetleniu dlatego porównałem to do swojego miasta, a u mnie to jest całkowicie tragedią. Nie mówię że filtry nic nie dają, ale nie należy spodziewać się chociażby kwiatków z miast większych lub równych mojemu 300tyś :)

Może źle ubrałem to wtedy w słowa.

Nie chciałem tutaj nikogo prowokować jedynie wspominam swoje przejścia których staram się pozbyć innych, po to mamy fora aby sobie doradzać :)

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki wszystkim za zaangażowanie w dyskusję. IDAS nie wchodzi w grę ponieważ to koszt 700zł + a wydajność w celach ALP porównywalna o ile nie słabsza jak w przypadku UHC-s. IDAS jest super bo balansowanie kolorów jest łatwe potem. Mi bardziej zależy póki co na zdjęciach BW. Ha to mój drugi typ ale mocno wygasza galaktyki. UHC-s nie pomaga w wydobyciu detalu z galaktyk ale też ich specjalnie nie niszczy. Wybór padł na UHC-s. Przetestuje i zobaczę czy zostane przy nim czy zainwestuję w Ha np 35nm a UHC-s zostałby to zbierania RGB do materiału Ha - chyba ma to sens :)

NEQ6 SynScan, 80ED black diamond, FF 0,85, EOS40D, szukaczoguider + QHY5 MONO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)