Skocz do zawartości

Prosze o pomoc


bakumaku

Rekomendowane odpowiedzi

Jestem tutaj bardzo świerzy czytam forum i zaczynam sie bardziej paletac z tym problemem ;

mianowicie szukam dobrego telepa . Wszyscy polecaja synte ale jak czytam dalej wasze opisy kazdy z was posiada inny sprzet.

wiec co z ta synta ?dobra tylko na poczatek nie lapie. :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybor sprzetu to  nie przypadkowa sprawa. Wplywa na niego wiele czynnikow - finanse, miejsce obserwacji, srodki transportu, nasze potrzeby, upodobania itp. Dlatego ludzie maja rozne sprzeta. Synta to genialny teleskop, ale nie zadowoli wszystkich :)

Lyra 102/1100 achro, WO Redcat 51 apo,  HEQ5 pro, Skywatcher Star Adventure, 8x42, Asiair

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak ja piszę Marvaz a ja uściślę -

Gdzie mieszkasz;  dom, blok, które piętro, masz balkon -jesli tak to jaki duży, mały, taras ogród?

wieś, miasto 10-50tyś , powyżej a może metropolia centrum czy przedmieścia?

Jesteś silny, czy raczej nie przeniesiesz teleskopu 20kilogramowego..? Masz samochód czy raczej obserwacja w miejscu zamieszkania ?

Odpowiedz na te pytania a znajdziemy coś idealnego dla Ciebie?

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

okej fajnie ze jest zainteresowanie tym dla wielu blachym problemem. mieszkam w miejscu oddalonym (jeszcze bo wies rosnie) od zabudowan przy samym lesie. mam duzy ogród . chcialbym obserwowac ogólnie całe niebo czyli wszystkie obiekty. na sprzet moge przeznaczyc okolo4 tysków ,ale chciałbym tego nie przekraczac no wiecie ze wszystkimi filtrami itd.

Jeżeli jednak to by było troche przymało poczekam i uzbieram wiecej .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie widze innej rady jak Synta 8'' na dobsie. Do tego dokupisz jakies 3 dobrej jakosci okulary i jazda. To sprzet uniwersalny. Wymiata na planetach ma tez spory zasieg wiec sporo Dsow mozna zaliczyc. Wierz mi znam ten temat z autopsji :)

Lyra 102/1100 achro, WO Redcat 51 apo,  HEQ5 pro, Skywatcher Star Adventure, 8x42, Asiair

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja zadam jeszcze jedno pytanie...

Czy już wiesz, że to jest to? Obserwowałeś już? Przez co?

Bo też chciałbym podać swoje typowanie :)

Jeżeli jesteś przekonany, że to jest to, ja proponuję zakup pełnej Synty 12" !!! (około 3200zł).

Po pierwsze mieszkasz w zaciemnionym miejscu i nie będziesz musiał się przemieszczać z nim.

Po drugie napisałeś, że możesz dozbierać, więc okulary, filtry możesz dokupić z czasem.

A dysponujesz 4kzł, więc coś oprócz telepa jeszcze kupisz :)

A to już nie będzie taki wydatek jak zakup teleskopu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wieś i ogród stwarza tu możliwości użycia lustra nawet 12" A Twój budżet tylko to potwierdza  :) Masz do wyboru kilka teleskopów. Pamiętaj jednak ze taka syna 12" naprawdę sporo waży to ponad 30kg. Mieszkając na wiosce na pewno brał bym Newtona 12" w mieście taki telep się tylko marnuje. Ale pod wiejskim  niebem z zasięgiem ok. 6 magnitudo pokaże zęby!

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fascynuje sie ta tematyka od bardzo dawna. Czytam ,ogladam zbieram informacje . Mialem okazje pare razy obejrzec niebo ale u kolegi.

Problem jak u" przecietnego Kowalskiego " finanse gdyz to polska a nie elegancja francja. Wyjechałem za praca i moge spełnic swoje marzenia z dziecinstwa :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bede w opozycji :). Koledzy maja racje mowiac o sporych mozliowosciach 12'', ale uwazam, ze polecanie tak duzego telepa poczatkujacej osobie jest lekkim przegieciem. 8'' spelni swoje zadanie nad wyraz dobrze. Dla niego zadna roznica 8 czy 12. I tak nie jest w temacie zeby te roznice widziec. A co jesli zmieni zdanie po kilku sesjach i stwierdzi, ze to jednak nie to? 8 cali rozpali '' namietnosc'' :). Jak lykniesz temat przyjdzier czas na wieksze.

A teraz pytam kto z panow doradcow zaczynal od 12''?

Lyra 102/1100 achro, WO Redcat 51 apo,  HEQ5 pro, Skywatcher Star Adventure, 8x42, Asiair

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tu zaczynają się schody...

Do zestawu masz dołączone 2 okulary: 10 i 25mm. Powiem szczerze, że na pewien czas ci wystarczą.

Po tym czasie będziesz wiedział, w którą stronę pójść.

Dla takiego teleskopu należy stosować okulary trochę lepszej jakości (ze względu na jego światłosiłę).

Powiedzmy około 400zł na okular, okulary 2-4szt, jeden filtr i to tyle.

Jaki okular, jaki filtr to najlepiej sobie zobaczyć podczas jakiegoś zlotu lub spotkania.

Każdy z nas ma inne typy, nie gorsze, nie lepsze, inne :) Więc najlepiej samemu porównać i potem kupić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Newton  12" w mieście nie pokaże zbyt wiele więcej niż 8". Czerwone, wszechogarniające skażenie skutecznie wycina słabe obiekty. Duże lustro jest stworzone na wieś. Gdzie nie ma LP ograniczającego obserwacje delikatnych mgiełek. Stopień zaawansowania nie ma tu zbyt wiele do rzeczy. To prosty Dobson czyli rura na skrzynce. Czy jest to 8" czy 12" ta sam konstrukcja -prosta jak budowa cepa-tyle ze większa i cięższa.  Jeśli Kolega jest zdeterminowany by wydać te 4 kawałki na teleskop znaczy nie jest to sezonowy wybryk..niech więc  to będzie taki sprzęt, który  pozwoli mu wykorzystać posiadane warunki obserwacyjne, jakich nie ma wielu z nas w tym ja.  ::)

Co do dodatków. Na pewno okular 2" przeglądowy 33-40mm do szukania. Oraz filtr mgławicowy  np. UHC.

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do dodatków. Na pewno okular 2" przeglądowy 33-40mm do szukania. Oraz okular mgławicowy  np. UHC.

Poprawię bo Robert chyba się przejęzyczył - chodzi o filtr mgławicowy.

A co do okularu przeglądowego to maksymalnie 26-30mm. To moje zdanie, ale tu już wchodzimy w niuanse.

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poprawię bo Robert chyba się przejęzyczył - chodzi o filtr mgławicowy.

A co do okularu przeglądowego to maksymalnie 26-30mm. To moje zdanie, ale tu już wchodzimy w niuanse.

Dzięki już poprawiam!

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisałem... Zacznij od teleskopu, potem sam zobaczysz co dokupić.

Każdemu z nas podpasowało coś innego. Każdy z nas ma inne "oczy" i preferencje związane z komfortem obserwacji.

Co do ogniskowych: nie powielaj błędu większości początkujących, zacznij od okularu przeglądowego 30mm.

Ja też przez ogromny przypadek zaczynałem od 31mm i to było najlepsze rozwiązanie z możliwych!!!

Choć miałem chęć widzieć coś w dużym powiekszenieniu, ale chęć to nie możliwości... Najpierw musisz poznać niebo.. :)

Dla każdej ogniskowej istnieje wiele rozwiązań, których rozpiętość cenowa potrafi doprowadzić do zakłopotania.

Dobrym, tanim rozwiązaniem jest np. Scopos 30mm. Osobiście go nie mam, ale obserwowałem kilkukrotnie i daje rade.

Filtry sobie odpuść na początek, bo musisz najpierw nauczyć się nieba bez filtrów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal 2010-2024