Skocz do zawartości

Pomoc przy wyborze teleskopu


kamilex5284

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich bardzo serdecznie.

Jestem na profilu matematyczno fizycznym i ostatnio zainteresowałem się obserwacja nieba.

Czy możecie mi doradzić lub nawet podesłać jakiś link takiego w miarę dobrego teleskopu do 250 zł

Taki zeby był dobry i zebym mogł cos przez niego zobaczyć :)

z gory dziękuje za pomoc

jak cos to prosze pisac na moj gg 31164322 lub poczte [email protected]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za tą cenę to tylko rynek wtórny. Tu jest ciekawa oferta. Zaproponuj coś temu koledze na PW !

http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?topic=456.0

Niestety nie znam sprzedającego !

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość wanderer

Możesz poczekać też na świąteczną promocję Lidla, można wtedy kupić Skyluxa 70/700, jest to dobry teleskop na początek, w każdym razie do Księżyca powinien starczyć. Koszt około 260zł za nowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli ten optisan sie nie nadaje mowcie szczerze

Tak, lepsza lornetka ;)

A i musisz wiedzieć że inne teleskopy są do planet a inne do mgławic :)

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w przeciwieństwie do Zdziśka nie jestem zwolennikiem polecania lornetek początkującym. Powód;

"młody" zawsze instynktownie dąży do wielkich powiększeń i szuka planet i Książęca. A lornetka o parametrach 10x50 (gdzie 10 oznacza powiększenie a 50 oznacza średnicę obiektywów w milimetrach)  nie zapewni mu tego poweru. Księżyc będzie niewiele różnić się od tego widzianego oczami. Zobaczy delikatną pajęczynkę kraterów. Szczegółów planety też nie zobaczy, taką lornetką np. pierścieni Saturna czy pasów na Jowisza. A nawet taki badziewny teleskop  114mm jak podlinkowałem wyżej pokaże znacznie więcej!

Moja rada jest taka: jedź na spotkanie obserwacyjne..pytanie skąd jesteś??? I popatrz przez sprzęty obserwacyjne kolegów :

- jak i co widać przez lornetkę

- jak i co widać przez mały teleskop np. refraktor 80mmm lub Newtona 144-150mm

- jak i co widać wreszcie w newtonie 200mm wzwyż !

za duża cena jak dla mnie

Ja nie jestem profesjonalista chciałem tylko czasem w wolnych chwilach spojrzec w gwiazdy, księzyc

Zobacz uważnie kolega z linka zszedł do 300zł i dopuszcza następne obniżki !

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w przeciwieństwie do Zdziśka nie jestem zwolennikiem polecania lornetek początkującym. Powód;

"młody" zawsze instynktownie dąży do wielkich powiększeń i szuka planet i Książęca. A lornetka o parametrach 10x50 (gdzie 10 oznacza powiększenie a 50 oznacza średnicę obiektywów w milimetrach)  nie zapewni mu tego poweru. Księżyc będzie niewiele różnić się od tego widzianego oczami. Zobaczy delikatną pajęczynkę kraterów. Szczegółów planety też nie zobaczy, taką lornetką np. pierścieni Saturna czy pasów na Jowisza. A nawet taki badziewny teleskop  114mm jak podlinkowałem wyżej pokaże znacznie więcej!

Moja rada jest taka: jedź na spotkanie obserwacyjne..pytanie skąd jesteś??? I popatrz przez sprzęty obserwacyjne kolegów :

- jak i co widać przez lornetkę

- jak i co widać przez mały teleskop np. refraktor 80mmm lub Newtona 144-150mm

- jak i co widać wreszcie w newtonie 200mm wzwyż !

Całkowita racja ten podlinkowany przez Roberta na pewno pokaże więcej, ale w twoim budżecie to tylko rynek wtórny.

Tak najpierw posłuchaj Roberta spotkanie ze sprzętem na żywo nie zastąpi 1000 odpowiedzi  na twoje pytanie.

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w przeciwieństwie do Zdziśka nie jestem zwolennikiem polecania lornetek początkującym. Powód;

"młody" zawsze instynktownie dąży do wielkich powiększeń (...)

Tak, to prawda.... ja nigdy nie zapomnę słów mojej dziewczyny (obecnie żony), gdy spojrzawszy pierwszy raz przez lunetkę Turist 3 zapytała: "a dlaczego ta gwiazda nadal jest taka malutka?"  :D

Natomiast gdy ja spojrzałem pierwszy raz w życiu przez 10 calowego newtona to byłem zdziwiony, że w okularze widzę tak mało gwiazd, przeciez przez lornetkę widziałem o wiele więcej! To dopiero był zawód  :P

Pozdrawiam

KK

Biuletyn PROXIMA 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze dodam małą uwagę: : Jeśli szukasz refraktora: czyli lunety to nie ma sensu schodzić poniżej średnicy obiektywu  70mm. Ten skylux z Lidla o którym pisał Wan wyżej jest absolutnym minimum. W przypadku Newtona średnica lustra zaczyna się od 114mm.  Poza tym jest wiele marek stricte "Allegrowych" np.  wszelkie Optisany, Opicony, Danubie, Sebeny i inne  badziewie-  to normalny syf i naciąganie klienta na plastik!

Kupno lunety o obiektywie np.  60mm i teleskopu zwierciadlanego o średnicy lustra  76mm to w przypadku tandetnego, budżetowego  wykonania - strzał w stopę. Co prawda niegdyś zdarzały się teleskopy zwierciadlane  mające mniej niż 10cm np. rosyjski Newton Tal Alcor,  produkowany w czasach komuny. Ale ten sprzęt charakteryzował się wysoką sprawnością optyczną spowodowaną dokładnością wykonania!

Za 300zł nie kupuj zatem nowego sprzętu- bo zaliczysz tandetę. Kup używkę w dobrym stanie ale na forum nie Allegro czy podejrznym sklepie.  Jeśli nie chcesz tego telepa z linku - najlepiej daj anons w dziale kupię. A jak ktoś się odezwie - napisz do nas w tym temacie co Ci zaproponował OK?

Podpowiemy Ci czy brać!

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokladnie pamietam kiedy sam stalem przed wyborem kupna teleskopu poraz pierwszy.

Z mojej strony zalecam cierpliwosc. Jesli zrobisz to szybko pod wplywem emocji bedziesz zalowal.

Ogolnie jestem tez zwolennikiem kupna lornetki, a potem teleskop. Sam przeszedlem taka ''szkole'' i teraz wiem,ze jest to rozsadne.

Tak czy owak - zalecam cierpliwosc.  :)

Lyra 102/1100 achro, WO Redcat 51 apo,  HEQ5 pro, Skywatcher Star Adventure, 8x42, Asiair

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak czy owak - zalecam cierpliwosc.  :)

Jeszcze się rozmyśli i kupi akwarium. Kup Kolego Tą 114 tutaj na naszej giełdzie. Kilka takich komunijnych teleskopów już ustawiałem i wiem, że ten  Polaris Meade pomimo wykonania w Azji jest dobrej jakości. Poza tym b.dobrze w nim spisują się plosle 6,10,20 mm oraz 9 lub 12,5 mm ortho, przy 9 mm ortho masz 100 razy i na dostępne teraz planetki całkowicie wystarczy. 6 mm ortho nie ostrzyło w tym wyciągu. Jeżeli go kupisz (a jest to już rozsądny zakup za ok. 300 zł) zakup plosle po 50-60 zł. To wystarczy na teraz. Uważaj (jeszcze go nie kupiłeś a już dostajesz uwagi eksploatacyjne) na śrubę (ustawienie wysokości ok. 53 stopnie) dokręć ją raz i nie ruszaj. Po zakończeniu obserwacji wykręcaj pręt przeciwwagi z ciężarkami, wówczas ustawienie wysokości się nie zmieni i nie będzie się wyrabiało gniazdo tej śruby (to najsłabszy punkt tego montażu). Na półeczce nie stawiaj nic ciężkiego (pęka przy zatrzaskach). Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal 2010-2024