Skocz do zawartości

Za grube adaptery M42-EOS?


Rekomendowane odpowiedzi

Mam dwa Canony, dwie różne i kupione w różnych miejscach adaptery M42-EOS i dwa obiektywy M42. Robiłem różne kombinacje między nimi i zawsze mam problem z ustawieniem na nieskończoność. Za każdym razem ciupek brakuje. Są jakieś cieńsze adaptery? Dać przetoczyć moje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to trochę dziwne, bo jednak adaptery powinny trzymać backfocus w ryzach i nie powinno być takich problemów. Nie spotkałem się z czymś takim jeszcze. 

Inna sprawa to taka, że z takich szkieł w pełni otwartych nie da się mieć punktowych gwiazdek - trzeba będzie przymykać do f/4 a może nawet ciut więcej.

To zdjęcie to z maską bahtinowa? Spróbuj na jakiejś jasnej gwieździe wyostrzyć z użyciem Live View i maksymalnym powiększeniem jak się da na ekranie włączyć. Będziesz widział jak gwiazdka się kurczy i osiąga minimalny rozmiar. 

 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, jolo napisał:

Inna sprawa to taka, że z takich szkieł w pełni otwartych nie da się mieć punktowych gwiazdek - trzeba będzie przymykać do f/4 a może nawet ciut więcej.

To zdjęcie to z maską bahtinowa? Spróbuj na jakiejś jasnej gwieździe wyostrzyć z użyciem Live View i maksymalnym powiększeniem jak się da na ekranie włączyć. Będziesz widział jak gwiazdka się kurczy i osiąga minimalny rozmiar.

Tak, rozumiem, że trzeba przymykać, tylko rozumiem, że ciut więcej to powiedzmy 5.6 lub coś pomiędzy 4 a 5.6. Tylko ustawienie ostrości jako takie jest nazwijmy "niezależne" od lekkiego przymknięcia. (Pomijam wpływ głębi ostrości.)

Tak, to zdjęcie z maską, które zrobiłem w celu zobrazowania problemu.

Robiłem jak piszesz na LiveView i maksymalnym powiększeniu. Widać jak środkowa kreska idzie w centrum gwiazdy iiii... jeszcze ciutek a by było ok, ale zabrakło pierścienia ostrości na obiektywie. Szkoda, że nie zrobiłem komórką zdjęcia ekraniku LiveView, bo tam lepiej wiać niż na zdjęciu z aparatu. To w sumie są jasne gwiazdy, bo to pas Oriona.

Edytowane przez amatorastro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz juz odpowiedz od @MateuszW w sprawie grubości adaptera na astropolis taki 1-1.5mm będzie pasował. Kiedyś jak se przypominam też przez to przechodziłem. 

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli potrzebna ci złączka 1mm i powinno być git. Jak masz możliwość przetoczyć o 0.5mm to śmiało w zasadzie o tyle ci brakuje do ostrości. Mam taką  1.5mm z potwierdzeniem ostrości i z obiektywem Jupiter-21M 4/200 miałem ostrość na styk. Z innymi obiektywami może być troszkę różnicy.

https://astronomiaamatorska.blogspot.com/2013/07/fotografia-obiektywem-jupiter-21m-4200.html

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, Alien napisał:

Masz juz odpowiedz od @MateuszW w sprawie grubości adaptera na astropolis taki 1-1.5mm będzie pasował. Kiedyś jak se przypominam też przez to przechodziłem. 

Mateusz podał link do adaptera M42-Sony, a slim do EOS nie widzę nawet na Aliexpress.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1.46mm jest dokładnie różnicy pomiędzy backfocusem Canona i M42 (44.00mm ma Canon, 45.46mm ma M42). 

Jak nie ostrzy na nieskończoność to jest wadliwy bo jest za gruby i trzeba reklamować (jak się da i warto). 

31 minut temu, amatorastro napisał:

Mateusz podał link do adaptera M42-Sony, a slim do EOS nie widzę nawet na Aliexpress.

Sony A ma backfocus 44.50mm więc adapter na M42 musi mieć 0.96mm albo mniej - będzie cieńszy od wersji na EOS, ale nie dlatego że jest slim, tylko dlatego że to inny bagnet i inna specyfikacja. 

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)