Skocz do zawartości

Określanie wagi klatek dla integracji - PIX


Rekomendowane odpowiedzi

Od pewnego czasu siedzę i przyglądam się bliżej procesowi "SubFrame Selector". Przeglądam w tym zakresie internet i materiały Adama Block'a.  W różnych filmach na YT i na różnych blogach często powielane są wzory, w których ostatni człon to jakaś liczba (najczęściej 50), która jak rozumiem ma dopełnić wagę do 100%. przykład poniżej:

(15*(1-(FWHM-FWHMMin)/(FWHMMax-FWHMMin)) + 15*(1-(Eccentricity-EccentricityMin)/(EccentricityMax-EccentricityMin))
 + 20*(SNRWeight-SNRWeightMin)/(SNRWeightMax-SNRWeightMin))+50

Rozumiem konstrukcję polegającą na  procentowym udziale kluczowych parametrów, tu: 15% FWHM + 15%Eccentricity + 20% SNR i całość dopełniona jest do 100% właśnie liczbą 50. Jednak czemu parametry są bilansowane tylko to 50% i uzupełniane do 100% stałą "50"? Skąd taki procentowy podział ???

------------------------------------------

W moim materiale uznałem, że kluczowe parametry to FWHM, Ilość zarejestrowanych gwiazd (Stars) i Szum (Noise). Wynik powiększyłem o minimalną wartość (0.1) aby klatki najgorsze nie otrzymały wagi "0" (te najgorsze usunąłem już wcześniej więc chcę aby wszystkie zostały odpowiednio "zważone"). Napisałem następujący wzór bilansujący się do 100% w przedziale wagowym 0.1 - 1.1:

Zrzutekranu2023-06-9o19_37_49.thumb.png.ca583e6694273b059f1108728b3216b5.png

Czy w tym wzorze jest jakaś wada? Błąd???

 

 

Edytowane przez rafalt73

TSAPO 140/910 +QHY268M + QHYCFW3 & William Optics Guidestar 61 APO + ASI178MM

iOptron CEM70EC-NUC,  Astronomic 36mm: CLSCCD ,RGB, Ha, OIII, SII, pro planet IR742

https://moje-nocne-niebo.pl   

YouTube - Moje Nocne Niebo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te 50 ma to samo zadanie co Twoje 0.1. To taki offset do wagi klatek, że nawet jeśli klatka będzie super słaba, to jej waga będzie właśnie 50. A super dobra będzie miała wagę 100.

Z tego co pamiętam (ale nie dam sobie ręki odciąć), to to nie chodzi o procenty, waga jest względna i potem normalizowana. 3 klatki z wagami 30, 40 i 50 dadzą taki sam stack jak te same klatki z wagami 3, 4 i 5. 

Jeśli chodzi o Twój wzór, to

image.png.c5fb80e84fe2c1d0a40a0c29aae755c8.png

zależy co się ukrywa pod zmienną NOISE. Jeśli np szum tła, to klatki bardziej zaszumione będą miały większą wagę, a raczej nie o to chodzi. 

Warto też w subframe selector zaznaczyć nieco mniejszy Region of interest, żeby obraz z peryferii klatki nie był brany pod uwagę. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie tego do końca nie jestem pewny - zresztą wspominał o tym w swoim materiale Adam Block - czy dodając większą cyfrę zmniejszamy rozdzielczość pomiaru ? Nie wiem czy "rozdzielczość" to dobre słowo ale dodając 0.1 otrzymuję przedział od 0.1 do 1.1 a dodając 50 otrzymam przedział 50.1 do 51.1. W drugim przypadku wagi nieznacznie się od siebie różnią - ułamek całości. W pierwszym przypadku rozróżnienie jest znaczące !!!

Edytowane przez rafalt73

TSAPO 140/910 +QHY268M + QHYCFW3 & William Optics Guidestar 61 APO + ASI178MM

iOptron CEM70EC-NUC,  Astronomic 36mm: CLSCCD ,RGB, Ha, OIII, SII, pro planet IR742

https://moje-nocne-niebo.pl   

YouTube - Moje Nocne Niebo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, jolo napisał:

...

Jeśli chodzi o Twój wzór, to

image.png.c5fb80e84fe2c1d0a40a0c29aae755c8.png

zależy co się ukrywa pod zmienną NOISE. Jeśli np szum tła, to klatki bardziej zaszumione będą miały większą wagę, a raczej nie o to chodzi. 

...

Z początku też tak myślałem, ale skoro jest 1-"Noise" to raczej premiowane są klatki o niskim szumie (podobnie jak parametr 1-"FWHM")

  • Like 1

TSAPO 140/910 +QHY268M + QHYCFW3 & William Optics Guidestar 61 APO + ASI178MM

iOptron CEM70EC-NUC,  Astronomic 36mm: CLSCCD ,RGB, Ha, OIII, SII, pro planet IR742

https://moje-nocne-niebo.pl   

YouTube - Moje Nocne Niebo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, masz rację - zapomniałem o tej jedynce. Ale nie jestem pewny czy SNR nie jest lepszym parametrem do oceny szumu w klatce, niż samo NOISE.

Co do tych członów w "ważeniu" klatek, to jest to suma części stałej i zmiennej.

Im większa część stała, tym zmiany w SNR czy FWHM klatki mają mniejszy wpływ na wagę klatki w stacku. W Twoim przypadku przedziału 0.1-1.1 najgorsze klatki będą praktycznie eliminowane ze stacka. Przy drugiej skrajności 50.1-51.1 wszystkie klatki będą miały praktycznie taką samą wagę. W pierwszym podlinkowanym wyrażeniu najgorsze klatki będą wciąż brane do stacka z połową wagi najlepszych - takie dość optymalne rozwiązanie. Choć na pewno to zależy mocno od materiału - jakie parametry jak się zmieniają. 

Kiedyś robiłem jakieś zapasy z tymi wyrażeniami i dość szybko mi przeszło. Domyślny PSF Signal Weight w module ImageIntegration nie odstawał na minus od żadnego mojego wymyślonego algorytmu, a często raczej wyraźnie na plus. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, jolo napisał:

Tak, masz rację - zapomniałem o tej jedynce. Ale nie jestem pewny czy SNR nie jest lepszym parametrem do oceny szumu w klatce, niż samo NOISE.

Co do tych członów w "ważeniu" klatek, to jest to suma części stałej i zmiennej.

Im większa część stała, tym zmiany w SNR czy FWHM klatki mają mniejszy wpływ na wagę klatki w stacku. W Twoim przypadku przedziału 0.1-1.1 najgorsze klatki będą praktycznie eliminowane ze stacka. Przy drugiej skrajności 50.1-51.1 wszystkie klatki będą miały praktycznie taką samą wagę. W pierwszym podlinkowanym wyrażeniu najgorsze klatki będą wciąż brane do stacka z połową wagi najlepszych - takie dość optymalne rozwiązanie. Choć na pewno to zależy mocno od materiału - jakie parametry jak się zmieniają. 

Kiedyś robiłem jakieś zapasy z tymi wyrażeniami i dość szybko mi przeszło. Domyślny PSF Signal Weight w module ImageIntegration nie odstawał na minus od żadnego mojego wymyślonego algorytmu, a często raczej wyraźnie na plus. 

Tak, SNR to dość standardowy parametr oceny jakości zdjęcia .... jednak 🙃 poniższy przykład pokazuje że ... może nie do końca. Zdjęcie ma najwyższą ocenę SNR ale de facto nie równi się od pozostałych prawie niczym poza bardzo jasnym śladem (albo ISS albo samolot bo inne satelity są blade na tym tle). Więc może nie zawsze SNR jest najlepszym wyznacznikiem ?

Zrzutekranu2023-06-9o21_09_55.thumb.png.f926d947756025c915db779018d838b1.png

Zrzutekranu2023-06-9o21_10_22.thumb.png.899fce5a3c155de4b06295dc3191f047.png

TSAPO 140/910 +QHY268M + QHYCFW3 & William Optics Guidestar 61 APO + ASI178MM

iOptron CEM70EC-NUC,  Astronomic 36mm: CLSCCD ,RGB, Ha, OIII, SII, pro planet IR742

https://moje-nocne-niebo.pl   

YouTube - Moje Nocne Niebo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@jolo jeszcze w uzupełnieniu - patrzę na wagi i żadna z nich nie zbliża się nawet to zera. Myślę więc że żadna nie jest eliminowana albo znacząco pomniejszana w stacku ... sam już nie wiem

Linia przerywana to "WAGA"

Zrzutekranu2023-06-9o21_17_33.thumb.png.57d96a06ccd117204fcfe2b9b38dbe18.png

 

TSAPO 140/910 +QHY268M + QHYCFW3 & William Optics Guidestar 61 APO + ASI178MM

iOptron CEM70EC-NUC,  Astronomic 36mm: CLSCCD ,RGB, Ha, OIII, SII, pro planet IR742

https://moje-nocne-niebo.pl   

YouTube - Moje Nocne Niebo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, ale to nie jest dobry przykład, bo przy stackowaniu algorytm wywali ten ślad do kosza, a reszta danych zostanie.

Warto też pamiętać, że "ważenie" klatek to jest kompromis. Jeśli materiał jest zebrany w trakcie dobrej sesji ze stabilnymi warunkami, to wagi będą praktycznie takie same. A jeśli np na 1/3 klatek uciekła ostrość, albo na połowie klatek pojaśniało tło (cirrusik, mgła, lampa sąsiada), to będziemy się męczyli z wagą klatek tylko po to, żeby mieć albo mniejsze gwiazdki i gorszy SNR, albo na odwrót. Paradoksalnie, jeśli przywiążemy zbyt dużą "wagę" do zmiennych, to otrzymany stack będzie gorszy, bo słabsze, ale wciąż dobre klatki będą miały mały udział w stacku. 

Tak że ten tego, rozumiem jak to działa, ale wg mnie nie ma o co kruszyć kopii z tymi algorytmami. 

3 minuty temu, rafalt73 napisał:

@jolo jeszcze w uzupełnieniu - patrzę na wagi i żadna z nich nie zbliża się nawet to zera. Myślę więc że żadna nie jest eliminowana albo znacząco pomniejszana w stacku ... sam już nie wiem

Bo żeby w Twoim równaniu waga osiągnęła minimum (czyli 0.1), to ta sama klatka musiałaby mieć jednocześnie największy szum, największe FWHM i najmniej gwiazd. 

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak czytam i się zastanawiam czy to jeszcze hobby, przyjemność czy czysta nauka - wiem że czysta nauka może być przyjemnością, ale my nie naukowcy XZY=+n..L"

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)