Skocz do zawartości

Pomocy ;)


Tomcio

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Kupiłem wczoraj Sky Watcher  130×900  pierwszy mój kontakt z  astronomią  wycelowalem w Wenus pojawił się punkcik i jak zacząlem powiększać pojawił się od razu krzyżak  i tak za każdym razem ....czy to tak ma wyglądać?  Bez znaczenia czy soczewka 10 , 25  czy w połączeniu z Barlowem x2

Może ktoś coś poradzi ?  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zacząłeś powiększać, tylko regulowałes ostrość. Soczewka 10 i 25 ma swoje stałe powiększenie z daną ogniskowa. Tymi śrubami przy okularze regulujesz tylko i wyłącznie ostrość. Pojawia się pająk bo rozjechałes ostrość. Nie zobaczysz Wenus z bliska. Prawdopodobnie widziałeś ją ostrą, nie zadowolił cię widok i zacząłeś kombinowac z ostrością, myśląc że w ten sposób powiększysz obraz. Nie będzie tak.

Edytowane przez ftraw
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tym teleskopem raczej tak będzie. Przybliżamy zmieniając soczewki. 10 mam daje powiększenie 90x w twoim sprzęcie. 200 około to max na nasze warunki. Rzadko kiedy dobrze widać powyżej powiększenia 200x, ale się zdarzają takie warunki. Żeby ,,być" bliżej musisz dokupić inna soczewkę. Przykładowo 5/6mm. Jak interesują cię planety to czekaj na Jowisza i Saturna, ale również nie spodziewaj się widoków jak z internetu. Wpisz w google nie trudno jak widać planety w teleskopie 130mm. Jeden się zachwyci, inny rozczaruje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na sąsiedniej giełdzie masz świetną planetarną tubkę  - https://astropolis.pl/topic/88580-sct-celestron-c8-xlt-dodatki/

Posiadałem taki teleskop i daje bardzo fajne obrazy. Dodasz w przyszłości nasadkę bino, żeby zwiększyć jego możliwości. Gdyby nie miłość do refraktorowych widoków pewnie dalej by mi służył. Pod ciemne niebo na wsi im większa apertura tym lepiej, ale pamiętaj, że takiego Dobsona 12calowego do bagażnika raczej nie zmieścisz, chyba,że posiadasz Vana lub karawan  😉

Edytowane przez Człeko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc newton na dobsonie sie nadaje , oczywiście to przykładowe modele , nie musi to być np newton flex tube.

Oczywiscie sam teleskop to nie wszystko , potrzeba też lepszych okularów niż zestawowe, z czasem jakieś filtry , być może nasadka bino, szczególnie na planety i Księżyc. Po czasie sam zdecydujesz co potrzeba. Celowałbym w sprzęt używany, w razie niewypału odsprzedasz bez dużej straty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, patrząc na Twój pierwszy post okazuje się że nie masz żadnego pojęcia o teleskopach, okularach czy optyce. To nic złego, ale wydaje mi się że skoro nie kupujesz teleskopu za 500 zł tylko za 5 tysięcy to najpierw wypadało by poczytać o tym w już istniejących tematach, jest tego mnóstwo... Będziesz wiedział wtedy do czego są okulary jaki teleskop jest do czego, popatrz sobie na grafiki itp. Spędź na tym trochę dni a nie pożałujesz. Gotowej odpowiedzi na swoje pytanie w jednym poście nie otrzymasz. Co do celestrona z ogłoszenia to trzeba by mu się przyjrzeć na żywo, bo np na 5 zdjęciu wygląda jak by ktoś lustrem wtórnym grał w Carling... Ale może tak zdjęcie wyszło 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Artur333 napisał:

Witam, patrząc na Twój pierwszy post okazuje się że nie masz żadnego pojęcia o teleskopach, okularach czy optyce. To nic złego, ale wydaje mi się że skoro nie kupujesz teleskopu za 500 zł tylko za 5 tysięcy to najpierw wypadało by poczytać o tym w już istniejących tematach, jest tego mnóstwo... Będziesz wiedział wtedy do czego są okulary jaki teleskop jest do czego, popatrz sobie na grafiki itp. Spędź na tym trochę dni a nie pożałujesz. Gotowej odpowiedzi na swoje pytanie w jednym poście nie otrzymasz. Co do celestrona z ogłoszenia to trzeba by mu się przyjrzeć na żywo, bo np na 5 zdjęciu wygląda jak by ktoś lustrem wtórnym grał w Carling... Ale może tak zdjęcie wyszło 

Święte słowa, moje pytania są naiwne , dlatego proszę  Państwa o wyrozumiałość i cierpliwość dla maluczkiego;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)