Skocz do zawartości

Dobór okularu 2" o długiej ogniskowej do 12" Newtona


Dżordan

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie ponownie,

właściwie posiadam już komplet okularów firmy Baader z serii Morpheus: 4,5, 6,5, 9, 12,5, 14 i 17,5 mm.

Jestem bliski kupienia nowego teleskopu w systemie Newtona o ogniskowej 1525 mm (apertura 12") lub 1826 mm (apertura 16"). Wyżej wymieniona seria nie posiada okularu, który potrzebuję do małych powiększeń w takich teleskopach (najdłuższa ogniskowa to 17,5 mm).

Chcąc obliczyć powiększenie minimalne i zakładając źrenicę wyjściową 6-7 mm, wychodzi na to, że w pierwszym przypadku potrzebuję okularu dającego powiększenie 305 mm / 6 m (raczej 6 mm a nie 7 mm, bo jestem po czterdziestce, więc źrenica zacznie maleć...) = 50,83, a w drugim 67,66. W takim razie dla teleskopu o aperturze 12" powinienem kupić okular o ogniskowej ok. 30 mm, a dla teleskopu 16" okular o ogniskowej ok. 27 mm.

Jeśli powyższy wywód jest prawidłowy, chcąc przeznaczyć ok. 1.000 zł na okular koniecznie w oprawie 2" zainteresowałem się okularem Baader Hyperion asferycznym 31 mm 2/1,25", jest jeszcze w wersji 36 mm. Niestety według obliczeń nie do końca pasuje do teleskopu o aperturze 16" (406 mm i ogniskowej 1826 mm). Tak wiem idealnie wpisuje się Tele Vue Panoptic 27 mm 2" ale proszę, żeby on w tej dyskusji się już nie pojawił, bo mnie na niego nie stać. Czy może powyższe obliczenia są błędne albo wyniki należy traktować z większą elastycznością i np. Baader Hyperion asferyczny o ogniskowej 31 mm 2/1,25" będzie pasował zarówno do teleskopu 12" jak i 16"?

Uprzejmie proszę o wypowiedzi o charakterze doradczym, merytorycznym. 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie zdecydowanie "wyniki należy traktować z większą elastycznością".

Optymalna źrenica wyjściowa zależy też od jakości nieba pod którym obserwujesz i czy używasz ciemnych, wąskopasmowych filtrów.
Pod słabszym niebem źrenica 6 mm da jasne, brzydkie tło, no chyba że obserwujesz z filtrem OIII, to wtedy będzie jak najbardziej OK.
Choćby dlatego nie należy się trzymać sztywno jakiś fundamentalnych wartości źrenic.

Przy liczeniu w oparciu o źrenice wyjściowe wygodnie jest kierować się światłosiłą teleskopu: (źrenica 6 mm ) / (światłosiła 1/5) -> ogniskowa okularu 30 mm.
Wspomniane przez Ciebie teleskopy różnią się światłosiłą tylko o 10 %, więc tyle będą się różniły źrenice wyjściowe, co będzie małą zmianą dla oka o logarytmicznej charakterystyce czułości.
 

Taurus T300, OO VX10 Dobson, SW 80ED, APM 25x100ED .. Orion 2x54

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, Dżordan napisał:

Znalazłem jeszcze taki okular: Explore Scientific 82st. 30 mm 2". Który będzie dla mnie lepszy, biorąc pod uwagę to co już napisano w tym wątku?

Oprócz ogniskowej, ważne jest też jak dany okular radzi sobie w dużych światłosiłach, tak że musiałbyś poczytać, czy w tym ESie gwiazdki w f/5 a zwłaszcza w f/4.5 nie będą za bardzo rozjechane na obrzeżu pola widzenia.
A najlepiej byłoby samemu spojrzeć przez niego w takich światłosiłach, bo każdy ma inną tolerancję na wady obrazu w okularze.
No i ten ES to 1.4 kg w wyciągu. W moim Dobsonie dla niego specjalnie musiałbym dokręcać dodatkową przeciwwagę...
Wg mnie takie kwestie mogą być ważniejsze niż sama idealna źrenica wyjściowa.
 

Taurus T300, OO VX10 Dobson, SW 80ED, APM 25x100ED .. Orion 2x54

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)