Skocz do zawartości

Sky-Watcher BK 1206 AZ3 120/600 - jakie okulary i dodatki?


tomslaw

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich, to mój pierwszy wpis na tym forum.

Od dawna nosiłem się z zamiarem zakupu teleskopu, w końcu do tego doszło (doradzono mi ten model, ponieważ zależy mi przede wszystkim na obserwacji obiektów DS, a jednocześnie nie mam za dużo miejsca na balkonie, więc to rozwiązanie kompromisowe, teleskop zwierciadlany nie wchodził w grę ze względu na większe rozmiary i nieporęczność). Teraz pojawia się pytanie, jakie okulary i akcesoria należałoby dokupić, by wykorzystać możliwości tego teleskopu przy przeglądaniu nieba. Co już mam? To, co było w zestawie, czyli okulary 10 i 20 mm, Barlow 2x, dostałem też od znajomego okular Explore Scientific 3 mm LER (nie wiem, czy się przyda, jeszcze go nie używałem) oraz GSO Super View (70 stopni) 20 mm. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@tomslaw, witamy na Forum !

Może zacznij obserwować tym, co masz i sam zobaczysz, co Ci będzie jeszcze potrzebne.
Zanim zaczniesz inwestować w achromat f/5 dobrze byłoby się upewnić, że spełnia on Twoje oczekiwania.
Jak celujesz w DSy, to najważniejszy dla Ciebie jest teraz okular 20 mm, który da Ci źrenicę wyjściową 4 mm.
Zobacz, co przez niego widać.
Jak tło będzie bardzo jasne w 4 mm, to niestety z DSami na takim niebie może być ciężko i trzeba by zabrać ten teleskop pod ciemniejsze niebo.
Jak będzie dobrze, to możesz kiedyś pomyśleć o 20 mm i szerszym polu oraz o dłuższej ogniskowej, żeby mieć źrenicę wyjściową 5 - 6 mm na ciemniejsze obiekty albo filtry wąskopasmowe.
 

Edytowane przez Mareg

Taurus T300, OO VX10 Dobson, SW 80ED, APM 25x100ED .. Orion 2x54

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Hamster napisał:

RYLY?

Oglądam zwykle z otwartym Stellarium na smartfonie i sprawdzam tam niektóre obiekty, zwłaszcza te, które są na granicy widoczności, Mam bardzo dobry wzrok — może to to. Oczywiście te 11,5 to w bezksiężycową noc. Wczoraj maksimum to było ok. 9,9 magnitudo. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Mareg napisał:

@tomslaw, witamy na Forum !

Może zacznij obserwować tym, co masz i sam zobaczysz, co Ci będzie jeszcze potrzebne.
Zanim zaczniesz inwestować w achromat f/5 dobrze byłoby się upewnić, że spełnia on Twoje oczekiwania.
Jak celujesz w DSy, to najważniejszy dla Ciebie jest teraz okular 20 mm, który da Ci źrenicę wyjściową 4 mm.
Zobacz, co przez niego widać.
Jak tło będzie bardzo jasne w 4 mm, to niestety z DSami na takim niebie może być ciężko i trzeba by zabrać ten teleskop pod ciemniejsze niebo.
Jak będzie dobrze, to możesz kiedyś pomyśleć o 20 mm i szerszym polu oraz o dłuższej ogniskowej, żeby mieć źrenicę wyjściową 5 - 6 mm na ciemniejsze obiekty albo filtry wąskopasmowe.
 

Dziękuję za odpowiedź. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, tomslaw napisał:

Witam wszystkich, to mój pierwszy wpis na tym forum.

Od dawna nosiłem się z zamiarem zakupu teleskopu, w końcu do tego doszło (doradzono mi ten model, ponieważ zależy mi przede wszystkim na obserwacji obiektów DS, a jednocześnie nie mam za dużo miejsca na balkonie, więc to rozwiązanie kompromisowe, teleskop zwierciadlany nie wchodził w grę ze względu na większe rozmiary i nieporęczność). Teraz pojawia się pytanie, jakie okulary i akcesoria należałoby dokupić, by wykorzystać możliwości tego teleskopu przy przeglądaniu nieba. Co już mam? To, co było w zestawie, czyli okulary 10 i 20 mm, Barlow 2x, dostałem też od znajomego okular Explore Scientific 3 mm LER (nie wiem, czy się przyda, jeszcze go nie używałem) oraz GSO Super View (70 stopni) 20 mm. 

witamy , 

Barlow (pewnie z zestawu )i ten ES 3 mm sie nie przydadzą to napewno . 

Cóz balkon na peryferiach W-wy nie brzmi zachecajaco pod kątem DS , ale moze nie jest tak zle no i zawsze mozna gdzies sie z teleskopem wybrać , tak jak pisze Mareg , poobserwuj narazie tym co masz , zwłaszcza tym 20 mm , achro F5 jest niestety wymagające pod kątem okularów takze rowniez podpisuje się pod radą by przekonac sie co do tego ze ten teleskop tj wlasnie ten zanim zaczniesz go  doinwestowywac.

Jesli jednak tak to od siebie dodam ,ze wymiana montazu z AZ3 na np AZ4(bardzo lubie ten montaz ) jest rownie wazna jak dobry okular , biorąc pod uwagę zaswietlenie jakie poewnie masz rozważałbym np ES-a 18/82 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Koszy89 napisał:

witamy , 

Barlow (pewnie z zestawu )i ten ES 3 mm sie nie przydadzą to napewno . 

Cóz balkon na peryferiach W-wy nie brzmi zachecajaco pod kątem DS , ale moze nie jest tak zle no i zawsze mozna gdzies sie z teleskopem wybrać , tak jak pisze Mareg , poobserwuj narazie tym co masz , zwłaszcza tym 20 mm , achro F5 jest niestety wymagające pod kątem okularów takze rowniez podpisuje się pod radą by przekonac sie co do tego ze ten teleskop tj wlasnie ten zanim zaczniesz go  doinwestowywac.

Jesli jednak tak to od siebie dodam ,ze wymiana montazu z AZ3 na np AZ4(bardzo lubie ten montaz ) jest rownie wazna jak dobry okular , biorąc pod uwagę zaswietlenie jakie poewnie masz rozważałbym np ES-a 18/82 

Cóż, dzięki za radę. Podejrzewam, że ten teleskop będzie mi służyć dłuższy czas z prostego powodu — nie planuję przeprowadzki, a nic większego nie zmieści mi się w mieszkaniu;-) Plusem jest to, że mam dość ciemny i z dobrymi widokami ogród po drugiej stronie domu, kłopot w tym, że takiego np. Dobsona ciężko by było znosić po schodach. Jestem absolutnie początkujący — wcześniej używałem lunetki 20x50 i to, co widzę teraz, wydaje się nieporównywalnie ciekawsze. Choć nie miałem go używać do planet i obiektów Układu Słonecznego, wczorajszy Księżyc wręcz mnie zdziwił szczegółowością, także początek oceniam nie najgorzej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ksiezyc niziutko i blisko pełni wczoraj 🙂 ksiezyc to super cel/obiekt w kazdym sprzecie i powiekszeniu ,nawet gołym okiem ,  widziany poraz pierwszy w teleskopie zawsze pozostawia duze wrazenie , to samo Saturn , pierwszy widok pierscieni , kazdy to pamieta . 

 

Do obserwacji US mozesz pobawic sie w stosowanie przysłony np do 80 mm ,wyjdzie F7,5  zredukujesz  AC 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)