Skocz do zawartości

Jasny punkt na niebie nagle....... "ruszył"!!


Marsjanin

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie!

Dzisiaj rano (27.10.2023 r. , godz. ok. 6.00) na zachodzie nieba bardzo jasny punkt (stały, stacjonarny względem Ziemi) nagle zaczął się poruszać dość szybko w kierunku wschodnim z prędkością stałą, mniej więcej porównywalną do samolotu pasażerskiego. Punkt ten zaczął się systematycznie zmniejszać, czyli oddalać od Ziemi, aż zniknął. Do tej pory widziałem go systematycznie od kilku miesięcy i zwrócił moją uwagę swą jasnością (wielkością), większą od Syriusza. Nie obserwowałem go specjalnie, ale "wpadał w oko". Dzisiaj po raz pierwszy "odleciał"!!!!

Czy ktoś jest w stanie wytłumaczyć co to mogło być. Dodam, że drugi, identyczny punkt widuję również na wschodniej części nieba. Do złudzenia przypomina ten pierwszy. Jeszcze nie zauważyłem żeby "odlatywał" ale teraz będę obserwował.

Będę wdzięczny za pomoc w rozpoznaniu tego obiektu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z zachodu na wschód lata ISS.  ISS jutro będzie lecieć o 5:40 z zachodu na wschód. Nie wiem czy dziś również leciała, musiałbyś sprawdzić.

Ten drugi obiekt na wschodniej części nieba to Wenus. Możesz być spokojny, "nie odleci" nagle 🙂

 

Edytowane przez Patryk P.

Vortex Vanquish 8x26, Vortex Viper HD 8x42,
APM 20x70 ED
MAK 90

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, Patryk P. napisał:

Z zachodu na wschód lata ISS.  ISS jutro będzie lecieć o 5:40 z zachodu na wschód. Nie wiem czy dziś również leciała, musiałbyś sprawdzić.

Ten drugi obiekt na wschodniej części nieba to Wenus. Możesz być spokojny, "nie odleci" nagle 🙂

 

Jak ten drugi nie odleci to będę spał spokojnie....😀.

Ale czy ISS zatrzymuje się? wydaje mi się, że Stacja Kosmiczna krąży po orbicie jednostajnie. Ten obiekt, jak go widziałem, był statyczny, a za chwilę zaczął się przemieszczać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, Alice napisał:

Jutro przed godz. 6, konkretnie to o 5:42 będzie znowu przelatywała ISS, porównasz sobie, może po prostu miałeś złudzenie, że początkowo się nie ruszała. Jak jest niżej nad horyzontem to prędkość kątowa jest niska i dopiero gdy jest wyżej to widać tą prędkość.

Może tak, dzięki za namiary, będę wypatrywał 😃. Chociaż, tak myślę sobie, gdyby to było złudzenie, to czy ten obiekt (jasny punkt) nie powinien się powiększać, wraz ze zbliżaniem???

Zgłupiałem już. Postaram się "go" poobserwować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obstawiam, że albo ISS, albo samolot najpierw lecący wprost na Ciebie (moze wtedy wyglądać na nieruchomy punkt ), a później samolot skręca i widzisz go z boku jakby przyspieszył w tedy.

Nie masz gdzieś lotniska powiedzmy w promieniu 100km w tym kierunku?

Bo ta regularność co do kierunku i czasu moze wykazywać np. Na starty samolotów o jednej porze.

Jak się nie mylę to pasażerskie samoloty  mają przy starcie do osiągnięcia pułapu ok 3km włączenie mocne światła, później je wyłączają co moze wyglądać jak nagłe zniknięcie samolotu.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)