Skocz do zawartości

Upgrade Newtona pod astrofoto


blazer1983

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,

czy ktoś z forumowiczek lub forumowiczy posiadających teleskop konstrukcji newtona stosował takie upgrady?

 

https://www.aliexpress.com/item/1005005023863508.html?spm=a2g0o.detail.0.0.6dde7fcasbDVbP&gps-id=pcDetailTopMoreOtherSeller&scm=1007.40050.362094.0&scm_id=1007.40050.362094.0&scm-url=1007.40050.362094.0&pvid=f70f78cc-c0cc-4090-aba6-321c3eb34b6a&_t=gps-id:pcDetailTopMoreOtherSeller,scm-url:1007.40050.362094.0,pvid:f70f78cc-c0cc-4090-aba6-321c3eb34b6a,tpp_buckets:668%232846%238115%232000&pdp_npi=4%40dis!PLN!290.42!290.42!!!67.93!!%40211b80c216994437008867241e6d67!12000034859802149!rec!PL!136102831

Pająk z odlewu na pewno wpłynie na kolimację (będzie się dłużej utrzymywała). 

Dekielek na LG też spoko sprawa.

Gwóźdź programu, osłona lustra głównego. Eliminuje poświaty na gwiazdach. Problemem w tym przypadku są uchwyty celi lustra głównego które przesłaniają lustro i generują poświatę na jasnych gwiazdach.

Po montażu osłony zmniejszamy jej średnicę ale pozbywamy się problemu bo całe lustro jest okrągłe.

Tu filmik na którym się dowiedziałem o tych akcesoriach:

https://www.youtube.com/watch?v=I5C0bjwfL_w&t=1060s


Edytowane przez blazer1983

ZWO AM5, TecnoSky Quadruplet AG70 F/5 + ZWO ASI 183 MC Pro + ZWO EAF, Orion 30mm Guidescope +ZWO ASI 120MM Mini, AsiAir Plus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy to nie strata czasu i energii. Niejeden już poległ na modyfikacjach newtona pod astrofoto (ze mną włącznie).  Ta konstrukcja z założenia jest wrażliwa na ugięcia i krzywizny. Ale z drugiej strony do wytrwałych świat należy! 🙂

Edytowane przez pavelm

SW 150/750, EdgeHD 8", QHY163M

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ATMowałem kilka newtonów i wg mnie jak optyka jest dobra, to pierścień na LG i nowy pająk to takie wisienki na torcie. Główne mechaniczne problemy budżetowych newtonów (przy foto) leżą w celi LG i w standardowych wyciągach, które nadają się co najwyżej do czegoś o wadze lustrzanki. Do tego jeśli jest blaszany tubus, to sama wymiana wyciągu nie pomoże, bo blacha się będzie gięła i trzeba usztywnić wyciąg pierścieniami. 

Przy f/5 jeszcze jest w miarę jako tako, przy f/4.5 i jaśniej już trzeba się mocno starać. No i wielkość matrycy też wpływa na łatwość kolimacji - APSC to już zaczyna być wyzwanie. I jeszcze trzeba pamiętać że różne korektory komy mają różną wrażliwość na kolimację - MPCC na przykład dość mocno jest wrażliwy (dodatkowo zmiękcza trochę środek), żeby mieć trochę więcej spokoju trzeba zainwestować np w TSGPU za około 350EUR. 

 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@jolo dzięki za info,

co do celi LG to masz na myśli smugi na gwiazdach? To właśnie ma eliminować ten pierścień na LG.

Jeśli chodzi o matrycę to posiadam kamerkę ASI 183 MC PRO rozmiar matrycy to 1".

Odnośnie korektora to na zagranicznych forach polecają ten (właśnie TSGPU): 

https://www.astroshop.pl/flattenery-korektory-reduktory/ts-optics-korektor-komy-1-0x-2-/p,51946

Edytowane przez blazer1983

ZWO AM5, TecnoSky Quadruplet AG70 F/5 + ZWO ASI 183 MC Pro + ZWO EAF, Orion 30mm Guidescope +ZWO ASI 120MM Mini, AsiAir Plus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja swoją tubę 150/600 miałem na trzech obejmach i długim dovetailu, przez co jedna z obejm była tuż przed wyciągiem i wydaję mi się że trochę to ją usztywniało... Dodatkowo kolimowałem z powieszoną lustrzanką w reklamówce na końcu wyciągu w pozycji tuby jaka będzie przy foto... Przez giętkość połączenia tuba-wyciąg kolimacja się zmienia i tu jest największy problem,a raczej jeden z wielu 😀. Korektor miałem GSO i uważam że pod foto się nie nadaje. Nic więcej nie pomogę bo rozwiązałem te problemy sprzedając tubę 😀

  • Like 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, blazer1983 napisał:

@jolo dzięki za info,

co do celi LG to masz na myśli smugi na gwiazdach? To właśnie ma eliminować ten pierścień na LG.

Nie, ogólnie celę LG i jak trzyma kolimację. Najgorsze są te od GSO, gdzie śruby kontrujące i kolimujące są rozłożone równo co 60 stopni. Wtedy dociskanie kontrującej powoduje wykrzywianie całej celi. 

Generalnie w budżetowych tubach newtona to mechanika daje ciała i dlatego do astrofoto nadają się tylko dla najwytrwalszych. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, blazer1983 napisał:

U chińczyka można kupić tubę węglową za 1000 zł

Takie cienkie tuby węglowe mają sztywność porównywalną z blaszanymi - 90% sztywności pochodzi z pierścieni czołowych i obejm.

Lepsze są takie sandwichowe, z góry i dołu kilka warstw karbonu, a w środku kilka mm lekkiego wypełnienia - coremat czy inne. 

Jak sobie policzysz taką tubę, porządną celę LG, pająk, koniecznie wyciąg dobry - wyjdzie tyle samo albo więcej niż gotowy karbonowy newton.

Niektóre rzeczy można zrobić samemu, ale to trzeba chcieć się w to bawić: 

 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze to żeś teraz zabił klina.

Ja w sumie nie będę dużo wieszać na wyciągu, moja kamerka waży 410g do tego rotator i korektor komy no i pierścienie dystansowe.

Nie wiem ile waży korektor bo nie podają na stronie ale całość nie będzie chyba przekraczać 1kg.

ZWO AM5, TecnoSky Quadruplet AG70 F/5 + ZWO ASI 183 MC Pro + ZWO EAF, Orion 30mm Guidescope +ZWO ASI 120MM Mini, AsiAir Plus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli zostaje kupić tego newtona: https://www.astroshop.pl/teleskopy/ts-optics-teleskop-n-154-600-carbon-photon-ota/p,57275

i korektor TSGPU.

Miał ktoś do czynienia z tym teleskopem?

ZWO AM5, TecnoSky Quadruplet AG70 F/5 + ZWO ASI 183 MC Pro + ZWO EAF, Orion 30mm Guidescope +ZWO ASI 120MM Mini, AsiAir Plus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)