Skocz do zawartości

Teleskop dla żółtodzioba


Akkarin13

Rekomendowane odpowiedzi

Moja siostra chce kupić dla swojego męża w prezencie teleskop. Oczywiście ani ja, ani ona kompletnie się na tym nie znamy. Szwagier też jest laikiem jeśli chodzi o ten temat. Dlatego też liczymy na waszą pomoc! Siostra z mężem mieszkają za granicą, konkretnie w Brukseli, więc warunki obserwacji chyba dosyć ciężkie ;) W grę wchodzi jedynie obserwacja w mieście z balkonu, a z ceną siostra chciałaby zamknąć się w 700 zł. Da radę kupić coś w miarę dobrego, do takich warunków obserwacji, w tej cenie? 

Uprzejmie dziękuję za wszelkie uwagi i sugestie :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MAK 127, ale trzeba by dorzucić z kawałka, no bo laik powinien mieć GoTo. O taki http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_35&products_id=2331&lunety=Teleskop_Celestron_NexStar_Mak_127_SLT_-_skomputeryzowany_teleskop_z_baz%B1_4000_obiekt%F3w

W najgorszym i najtańszym wypadku http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_35&products_id=3039&lunety=Sky-Watcher_Virtuoso_-_g%B3owica_fotograficzna_+_teleskop_MAK_90

 

Zaraz polecą opinie, że najlepiej kupić lornetkę, ale ja osobiście odradzam. 

Oczywiście to jest tylko i wyłącznie moje zdanie.

PTMA o. Szczecin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Synta się na balkon średnio nadaje i jak dla mnie newtony zbyt mało uniwersalne są i zupełnie niemobilne. Mam 6" (kurzy się już prawie dwa lata), 12" sprzedałem (dlatego bo dwa razy ją zatachałem na pole), przez ósemkę patrzyłem, no i dostęp mam do SOWY, jak dla mnie to to raczej do DSów,a na laiku największe wrażenie zrobi Łysy i nawet przez to VIRTUOSO. Zależy co kto chce zobaczyć. A z centrum Brukseli to powiem szczerze, że raczej planetki.

PTMA o. Szczecin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

roofer, czy ty czytałeś w ogóle pierwszy post? Na co GoTo  DO PLANET I KSIĘŻYCA na balkonie gdzie masz ograniczony zakres nieba? Mak 127 wykracza znacznie poza budżet.

 

cobranocka, Synta 8 na balkonie będzie upierdliwa, chyba że ktoś kto ją będzie obsługiwał nie będzie bał się wystawania poza barierkę żeby spojrzeć w okular, a nie daj Boże że okular wypadnie....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem pierwszy post i jeśli laik to bez GoTo nie trafi nawet w okno sąsiada, i zaproponowałem też virtuoska, przekracza budżet o 90zł. I nie oszukujmy się MAKi są turbo uniwersalne, wszyscy wiemy, że liczy się wielkość lusterka, ale, waga też się liczy, obstrukcja się liczy, mobilność się liczy i milion innych rzeczy się liczy, a jak balkon na północ a salon na południe to da się MAKiem przez okno popatrzeć a z syntą będzie słabo.

PTMA o. Szczecin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akkarin13,

określić warunki brukselskie jako dość ciężkie, jest karygodnym niedopowiedzeniem. Bruksela z okolicznymi terenami to jeden z największych generatorów zanieczyszczenia światłem w Europie. Na dodatek, cała Belgia wygląda jak kraj szczęśliwych osób panicznie bojących się ciemności. Podejrzewam, że jedynie w Luksemburgii i Namur można spodziewać się znośnych warunków, gdzie Droga Mleczna może być widoczna w ogóle, a obserwacja obiektów głębokiego nieba (czyli gromad gwiazd, galaktyk i jaśniejszych mgławic) może mieć jakiś sens. Nie wiem, czy twój szwagier ma tego świadomość.

Plus jest taki, że można w te trochę ciemniejsze rejony dojechać z Brukseli w godzinę, a minus - że tą drogą jest oświetlona autostrada.

 

W tej sytuacji, można się nastawić albo na (1) wyjazdy pod w miarę znośne niebo, albo (2) skupić na obiektach Układu Słonecznego, które da się obserwować z samej Brukseli.

Jeśli wybierzesz opcję nr 1, można pomyśleć o lornetce (mobilność nie do przebicia) albo o jakimś niewielkim refraktorze - na przykład 80/400 lub 102/500 (podlinkowane teleskopy są bez montażu, ale można też kupić od razu z montażem).

Jeśli wybierzesz opcję nr 2, warto pomyśleć o teleskopie Maksutowa (apertura zależna od możliwości nagięcia budżetu) lub iść w refraktor 90/900.

Szczególnie ten ostatni typ wydaje się być dobrym kompromisem na początek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z reduktorem ogniskowej z powodzeniem można MAK'iem DSO pooglądać. Dokładnie jak Panasmaras napisał, niebo macie tam zaśmiecone, w pierwszym poście napisano, że tylko z miasta i tylko z balkonu. Wybór jak dla mnie jest oczywisty, ale podkreślam, że to tylko i wyłącznie moja skromna opinia. Gdzieś był 'symulator' teleskopów, jak ktoś ma ten adres to podlinkujcie, warto zerknąć co można zobaczyć przez konkretny sprzęt i żeby rozczarowania nie było.

PTMA o. Szczecin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek muszę powiedzieć, że nie spodziewałem się tak dużego odzewu. Dziękuję wszystkim za sugestie :)

 

Balkon wychodzi na wschód, jest też jakaś możliwość z wyjściem na niewielki taras od zachodu, ale jest on otoczony sporą ilością budynków, co na pewno zawęzi pole obserwacji. 

"określić warunki brukselskie jako dość ciężkie, jest karygodnym niedopowiedzeniem. Bruksela z okolicznymi terenami to jeden z największych generatorów zanieczyszczenia światłem w Europie. Na dodatek, cała Belgia wygląda jak kraj szczęśliwych osób panicznie bojących się ciemności. Podejrzewam, że jedynie w Luksemburgii i Namur można spodziewać się znośnych warunków, gdzie Droga Mleczna może być widoczna w ogóle, a obserwacja obiektów głębokiego nieba (czyli gromad gwiazd, galaktyk i jaśniejszych mgławic) może mieć jakiś sens. Nie wiem, czy twój szwagier ma tego świadomość." - Haha, no to faktycznie prawda. Gołym okiem to można zobaczyć od czasu do czasu kilka gwiazd lub planet i księżyc ;) Świadomość raczej ma, bo do wiejskiego widoku nieba, to się nie umywa. Jednak cóż poradzić? Wyjazdy poza miasto odpadają. 

Ten 
refraktor 90/900 wydaje mi się całkiem odpowiedni. Jak się mu spodoba, to najwyżej kupi sobie coś większego. Muszę to obgadać z siostrą ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)