Skocz do zawartości

Świąteczny meteoryt nad Polską


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, postanowiłem się podzielić z wami ( pochwalić 🙂 ) swoją nieplanowaną a zarazem najlepszą obserwacją astro jaka mi się przydarzyła . Dzisiaj w nocy czyli z 26 na 27 o godzinie ~ 01,13 jadąc w kierunku zachodnim w okolicy Łowicza, na max 40 stopniach wysokości moim oczom ukazał się rozpadający się w atmosferze meteoryt . Zjawisko nie wyglądało jak np podczas deszczu Perseidów , gruba jasna krecha i widoczny rozpad na kawałki w przedniej części . Flara czy fajerwerek odpadają, chociaż by z powodu prędkości. Wszystko trwało może sekundę, jednak był to fascynujący widok czymkolwiek był ( może to kawałek Chińskiej rakiety czy coś takiego ) . Tak czy inaczej , przypadkiem i niespodziewanie można zobaczyć coś , co być może zdarza się raz na całe życie . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Artur333 napisał:

Wszystko trwało może sekundę, jednak był to fascynujący widok czymkolwiek był ( może to kawałek Chińskiej rakiety czy coś takiego ) .

Być może, ale z pewnością nie był to meteoryt.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Meteoroid

https://pl.wikipedia.org/wiki/Meteor

https://pl.wikipedia.org/wiki/Meteoryt

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W poniedziałek w nocy około 23.30 nad Staszowem, jadac w kierunku na północ,  widziałem prawie pionowo do horyzontu spadający bolid. Też gruba jasna krecha z lekko zielonkawą poświatą.  Ale u mnie była prawie idealnie tej samej grubość przez całą swoją długość.   Nie doleciala do samego horyzontu, ale prawie.  Huku też żadnego nie słyszałem.  W życiu nie widziałem czegoś takiego.  I choć wiem że się to mi już raczej nie powtórzy..  jutro lecę zakupić kamerkę.  To było piękne.  I chciałbym się dowiedzieć co to mogło być. W sieci wyczytałem ze urseidy.  Myśle że tu ktoś mi na to odpowie.  ;) 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku takich " okruchów " jak np Geminidy , raczej atmosfera , bo rozpad i jonizacja poszczególnych pierwiastków składowych wytwarza za mało światła dla naszego oka  ...  Oczywiście wszystko zależy od rozmiaru obiektu. Tak czy inaczej masz za sobą niezapomnianą obserwację 🙂 , zresztą ja również 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Tak to przez lata nic , a tu proszę , druga nieplanowana obserwacja pięknego zjawiska . Kolejny nietuzinkowy " bolid " przypadkiem zaobserwowany . Gruby , biały , przeciął niebo z dwoma widocznymi rozbłyskami podczas lotu. Praca nocna ma swoje plusy , trochę jak astronom się czuję , bo mogę zerkać w niebo i jeszcze mi za to płacą 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)