Skocz do zawartości

Pierwszy teleskop Celestron AM90EQ czy DOBSK8?


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Prośba o podpowiedź dla totalnego nowicjusza. Chcę zakupić pierwszy teleskop do podziwiania układu słonecznego.

Mieszkam pod Warszawą, w gminie Raszyn:

- sqm: 19.03 mag/arc sec2

- Brightness: 2,64 mcd/m2

- artif. Brigthness: 2470ucd/m2

- ratio: 14.5

- Bortle: class 6 (to chyba najwazniejsze)

obserwacja raczej byłaby z ogródka, choć chciałbym spróbować przez otwarte okno, gdy temperatura wew i zew będą zrównane. Zamierzam też podlaczyc sony alpha 7, żeby zrobić zdjęcia księżyca i może czegoś jeszcze.

I teraz mam dylemat przy takich warunkach.

- Celestron AstroMaster 90EQ za 650zł

Czy

- Dobsk 8 za 900zł?

Celestron polecany ze względu na ogniskowa do takich warunków.

Dobsk 8, to wiadomo - jednak trochę inna klasa, ale który da ciekawsze obrazy w takich warunkach, to nie wiem.

 

Przeczytałem sporo tego typu wątków, ale każdy jest nieco inny, dlatego proszę o wyrozumiałość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zaswietlenie w przypdku US nie bedzie jakos kluczowe, wieksza apertura w tym wypadku wyraznie wieksza odpłaci się detalem rozdzielczoiscią , jak i mozliwym wiekszym  powiekszeniem na które jednak zaznaczmy odrazu musi byc seeing , ale są dwa ale , raz to gabaryty wiec jesli jakis balkon czy cos to dobrze przemyslec czy dobs tam wygodnie sie wpasi , dwa to prowadzenie za obiektem w duzym powiekszeniu , na eq jest to wygodniejsze , 90 mm na eq w zasadzie zamyka Cie w US , ale takie jest załozenie watku ,newton 8'' pozostawia szeroko otwarte bramy DS gdyby wydarzyło się wyjechac za miasto i chciec w to wejsc , takze tego reeasumując , wyrazna róznica srednicy da i wyrazny przeskok w detalu rozdzielczosci ale z ograniczeniami jak wyzej plus inne zwiazane z Newtonem tematy .

W wyborze zdecyduj na czym bardziej Ci zalezy , kompaktowosc mobilnosc wieksza wygoda czy mozliwosci wynikające z apertury. 

dobs 8 za 900 zł hmm niezła cena , ale jesli zdecydujesz sie to dokładnie oceń stan luster , jesli to staruszek to powłoki mogą juz być średnie , duzo zalezy jak przechowywany 

 

edit bo za szybko :

nie znam tych montazy EQ od celestrona w tych sprzetach, jesli to cos pokroju klasy EQ2 to przy tej tubie moze byc juz srednio , poszukaj info a moze ktos sie wypowie , 

co do powiekszenia i prowadzenia za obiektem to oczywiscie raz jeszcze seeing seiing seeing ale utrudnione prowadzenie Dobsona za planetą zaczyna sie dajmy na to od powera X150 wzwyz(dajmy na to w okularze o polu
~50*) czyli tam gdzie  konczą się rozsadne powiekszenia dla 90 mm , zalezy jeszcze czy to ułozyskowany GSO czy SW synta , mam gso i miałem krótko synte i dla synty IMHO nie wystepuje cos takiego jak wygodne podązanie za obiektem w wiekszym powerze , ale raz ze ja przyzwyczajony do GSO a dwa ,że mozna to dosc łatwo przerobić usprawnic 

Edytowane przez Koszy89
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koszy89, dzięki za taką szeroką odpowiedź.

Balkonu nie mam, a przez duże okno (otwarte) chyba będzie ciężko, pozostaje nosić na dół. Umiejętności póki co, zerowe więc na DS się nie napalam.

 

A dobson w takiej cenie, bo wgnieciony i nie wiem czy taki uraz może mieć wpływ na działanie (os optyczna czy cos), użytkownik twierdzi, że nie ma).

 

Wrzucam link do zdjec, to moze ktos rozpozna co to za wersja I czy dopuszczalny jest zakup z taką wadą?

https://files.fm/u/xqab8v2dxx

 

Jak dotrę do domu, to pewnie przeczytam Twój komentarz jeszcze z kilka razy i będę główkował co warto zrobić. A możew międzyczasie ktoś jeszcze zechce podzielić się wiedzą i coś podpowiedzieć zanim przyjdzie czas na decyzję?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oś optyczna raczej nie ale chyba prawie na wysokości lustra głównego niestety, trzeba zobaczyć czy nie jest odkruszona krawędź. Można spróbować to odprostowac oczywiście po wyjęciu lustra. Według mnie między takim achromatem 90mm a newtonem 200mm jest przepaść co do dawanych obrazów szczególnie na DS. .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

QDzięki lemarr7, a co uważasz o różnicy w przypadku obserwacji US?

Mój pokój wychodzi na północ więc pytanie jeszcze czy w tym kierunku jest co obserwować? Czy raczej będę nosił go na str południową?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będziesz nosił 😉

Nie mysl nawet o obserwacjach  z pokoju czy to przez otwarte czy zamknięte okno ☝️

Obsrwacje wizualne to hobby outdoorowe nawet jak masz obseeatorium 😊 a jak chcesz w domku to wtedy tez sie da ale to zuoelnie inna para kaloszy .

 

Zas co do kierunku to potztrebujesz południa tak dla ksiezyca jak i planet .

Obicie jeśli tylko obicie nie jest grozne i ogólnie jak pisze poprzednik ale tym bardziej ta sytuacja kaze byc czujnym przy ogledzinach teleskopu 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)