Skocz do zawartości

ATLAS NIEBA - 9.0 mag - 48 map


Rekomendowane odpowiedzi

Janusz.. graficznie prezentuje się wspaniale. Jednak jeśli nie obrazisz się,  to  wtrącę  małą sugestię..

Jest bardzo mało obiektów NGC.. właściwie są tylko te najjaśniejsze. Pod względem gwiazd 9 mag.. może z powodzeniem konkurować z Takim...jednak brak 10-14 mag NGC dyskwalifikuje go jako narzędzie do zaawansowanej penetracji nieba.

Tak wygląda uboższa w formie a bogatsza a w treści strona Takiego..

http://www.asahi-net.or.jp/~zs3t-tk/atlas/1n_050115.pdf

Gdyby dało się nanieść na karty te obiekty jak powyżej -atlas stał by się darmowym hitem naszej astronomii amatorskiej!

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ignis. W tym atlasie po prostu są te obiekty, które figurują w programie AstroJaWil. Myślę, że Janusz już myśli nad naniesieniem więcej obiektów NGC. Jednakże dodając więcej tych obiektów po zaznaczeniu aby się pojawiły to podejrzewam, że w horyzoncie nie będzie można nic rozróżnić. obiekty te zasłonią całą planszę programu. Dlatego Janusz musi znaleźć jakieś wyjście aby może te obiekty włączały się dopiero po zastosowaniu powiększenia. My jesteśmy po to aby dać Januszowi jak najwięcej propozycji, ażeby mógł wybrać tę najbardziej optymalną.

Tadek

Nevton 200x1000 na EQ 5

Nevton 114x 900 z wytrawionymi lustrami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie.

Wprowadzenie tych wszystkich obiektów mgławicowych nie stanowi żadnego dla mnie problemu, prócz czasu i faktycznie znalezienia zlotego środka, aby ta ilość NGC nie zasłoniła wszystkiego.

Najlepiej, skoro wiecie ktore mgławice powinny się znaleźć w programie, to jakbym dostał tę minimalną listę tych mglawic, to rychlo je wstawię. Dostalem na innych forum całą listę tych galaktyk i jestem troszkę podłamany tą ilością.

Poproszę o te najważniejsze i takie będą w programie.

Przy okazji zapraszam do obejrzenia bardzo popularnego atlasiku na 10 map A4.

Już sobie wydrukowalem w kolorze i podoba mi się.

http://www.astrojawil.pl/atlas_ajw_10.htm

Pozdrawiam

Janusz

AstroJaWil, ED80, MIKRON TN 630/122

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybym znalazł troszkę czasu z pewnością posiedział bym nad listą...Jednak ograniczę się raczej do dopingowania Twoich poczynań Janusz..

Uważam, że projekt z atlasem jest niezwykle trafiony i możesz liczyć na promocję projektu na moim małym forum,,,

POZDRO Robert

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak będę miał czas to powertuję w moich szpargałach bo wydaje mi się, że gdzieś miałem taką niezbyt dużą listę NGC, ale dla  Igniego i tak będzie ona za mała. Janusz taka lista jest w zeszytowym wydaniu atlasu. Może by z niego skorzystać. Prawdopodobnie parametry obiektów będą dla epoki 1950.

Pozdrawiam!

Tadek

P.S Janusz a co z naszym programem do obserwacji Słońca?

Nevton 200x1000 na EQ 5

Nevton 114x 900 z wytrawionymi lustrami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem katalog NGC plik txt, ale jest ich aż 1000 i na dodatek niestety dla epoki 2000. W atlasie , o którym wspominałem wcześniej jest mniej i też dla epoki 2000.

Może na Święta program znajdzie się w sieci a potem możemy go modyfikować.

Nevton 200x1000 na EQ 5

Nevton 114x 900 z wytrawionymi lustrami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal 2010-2024