Skocz do zawartości

Lupke se robie :p


Gość wanderer

Rekomendowane odpowiedzi

Gość wanderer

Lupka będzie na bazie soczewki lidla 70/700. Idea jest taka aby lupkę zrobić minimalnym kosztem z materiałów tanich i ogólnodostępnych lub wygrzebanych gdzieś w szopie oczywiście elementy optyczne jak obiektyw achromatyczny, budżetowe okulary i kątówka zostały zakupione na giełdzie po okazyjnych cenach, nad konstrukcją szukacza jeszcze się zastanawiam ale pewno będzie to jakiś prosty druciany "namierzacz" bez optyki.

Dziś pierwszy dzień prac. Musiałem zwężyć nieco rurkę kanalizacyjną (na tubus) od strony obiektywu gdyż cela z soczewką były po prostu za wąskie i nie pasowały, dość upierdliwa robota polegająca na zeszlifowaniu dookoła rury papierem ściernym (około 2mm materiału po obwodzie trzeba zebrać gdyby komuś kiedyś ta informacja była potrzebna), mogłem co prawda skorzystać z usług tokarza ale po co mam mu dać zarobić, wole se za to dwa desanty kupić  8)  najważniejsze że teraz cela pasuje.

Jutro będę starał się zamocować obiektyw z celą na trzech śrubkach i owalnych otworach w tubusie po to by istniała możliwość kolimacji układu.

Rura na tubus:

Dołączona grafika

I cela ze soczewką: (odrośnika nie ma na fotce)

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość wanderer

Lupa to mi siękojarzy trochę z czymś innym  ;),chodziło Ci chyba o lunetkę??

Tak, dokładnie Grześku jest to refraktorek ale tak jakoś wolałem zmiękczyć temat  ;D

A prace posuwają się dalej, dzisiaj zamontowałem cele na śrubkach z możliwością kolimacji. Teraz do zrobienia czeka wyciąg i tu będzie problem bo jest to wyciąg od taniego allegrowego newtonika i jego obsada jest półokrągła czyli dopasowana do systemu newtona więc albo to jakoś wyklepię na płasko albo po prostu zrobię nową obudowę wyciągu a tylko niektóre elementy zapożyczę z tego wyciągu od newtona.

Zamocowana cela z odrośnikiem:

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...
Gość wanderer

Miałem chwilę przestoju w pracach nad refraktorkiem, dzisiaj zabrałem się za robotę i zmontowałem wyciąg. Jest to hybryda wyciągu od Newtona z moim pomysłem w postaci drewnianego pierścienia potrzebnego do montażu wyciągu z tubą, oczywiście będzie to jeszcze malowane i wyczerniane od środka, na razie wygląda to tak:

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość wanderer

Fajny temat dla innych chcących zrobić coś podobnego.

Robię to dla zabawy a jeśli komuś temat okażę się pomocny to tym bardziej będzie miło  ;)

Dzisiaj zrobiłem kołyskę pod tubus, trzeba dorobić jeszcze pół-obejmy.

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość wanderer

Dzisiaj zrobiłem obejmy, wykorzystałem do tego wycięte paski z puszki z piwa oraz cztery grubsze prostokąty aluminiowe potrzebne do docisku oraz zabezpieczenia obejm, przykręciłem to na cztery wkręty.

Rurka, niepotrzebny kawałek odcięty od rury na tubus trzyma się pewnie i mocno, docisk można regulować wkręcając lub wykręcając wkręty. Skróciłem też nogi statywu, okazały się trochę za długie, teraz jest w sam raz. Montażyk będzie wymagał jeszcze malowania.

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość wanderer

Dzisiaj zająłem się mierzeniem rury na tubus tak by lunetka mogła ostrzyć z kellnerami 25 i 10mm, rura ostatecznie została obcięta na wymiar 48cm licząc od kołnierza celi, teraz ma odpowiedni zapas focus'owania z obydwoma okularami. Zamontowałem na razie prowizorycznie wyciąg i położyłem lunetkę na stole by móc to zrobić, moje eksperymenty widać na zdjęciach :D

Wyczerniłem również flockiem, który dostałem od Julesa (dzięki Jules) wnętrze wyciągu oraz odrośnika, efekty można zobaczyć na zdjęciach:

Stanowisko pomiarowe Dołączona grafika :

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Zdjęcie zrobione kompaktem w projekcji okularowej, aparat bez zoomu. Na liniach prostych budynku widoczne wady kitowego kellnera 25mm w postaci dystorsji poduszkowej, abberacja chromatyczna w normie:

Dołączona grafika

Wyflockowane wnętrze wyciągu z oddali:

Dołączona grafika

I wewnątrz:

Dołączona grafika

I tak samo odrośnik:

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość wanderer

Diafragmy wycięte z grubszego kartonu, średnice otworów i rozmieszczenie w tubusie dobrałem rozrysowując sobie układ w skali 1:1 i w ten sposób wyszły mi takie wymiary licząc od wyciągu: diafragma pierwsza, średnica otworu 2,5cm odległość od wyciągu 10cm, diafragma numer dwa średnica 3cm odległość 20cm, diafragma trzecia średnica 5cm odległość 35cm. Wszystko zostanie potraktowane czarnym matem w spreju. W zasadzie to nie wiem czy opłaca się matować dodatkowo tubus od wewnątrz bo teraz z tymi diafragmami już jest bardzo dobrze, najwyżej wkleję jeszcze kilkucentymetrowy pasek flocka zaraz za obiektywem. Krążki zostaną zamocowane wewnątrz na kleju.

Wnętrze otworów można wygładzić jeszcze drobnym papierem ściernym

Dołączona grafika

Zdjęcie trochę nie ostre wyszło niestety ale mniej więcej widać co i jak (od strony wyciągu)

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość wanderer

Rysunek, skala 1:1, zdjęcie lunetki dokładnie nie pokrywa się z rysunkiem z tego względu, że obiektyw zamocowany jest kilka centymetrów wgłąb tego czarnego mocowania/celi:

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 2 miesiące później...

Słońce sprzed paru minut zrobione refraktorem ATM 70/700 i kompaktem Olympus C-450:

P1010200.jpg

P1010244.jpg

Ciężko mi było utrzymać aparat w polu okulara 25mm przez co ostrość nieco ucierpiała, na żywo plamki prezentowały się o wiele lepiej, będę musiał się jakość wprawić lub zrobić jakiś uchwyt, który pomoże trzymać osiowość i wyeliminować drgania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aktualizacja:

Lunetka osiadła na montażu azymutalnym, zarówno oś pozioma jak i os pionowa jest łożyskowana na podkładkach teflonowych, na filmiku można zobaczyć mniej więcej jak to chodzi.

P1010165.jpg

I link do filmiku:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

siema Puhacz, miałem problemy z wyważenie tego pseudo paralityka  ;) tuba opadała gdy była niżej a dociskać osi bardziej nie chciałem bo znowu ciężej się sterowało gdy była wyżej, myślałem nad zamontowaniem regulowanych przeciwwag ale odszedłem jednak od planu, za dużo cackania a przeróbka na przyjemnie i leciutko chodzący azymutalek zajęła mi może dwie godzinki z hakiem  :)

pozdrawiam ATMowo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj wieczorem tj. 21.10.11 prowadziłem krótkie obserwacje przez Skyluxa, główną uwagę skupiłem na komecie Garradd:

Kometa słabo widoczna poprzez niskie jej położenie na niebie w momencie obserwacji, dodatkowo zaświetlenie w tej części nieba sprawiło, że obserwacje sprowadziły się tylko do "zaliczenia" tego obiektu.

Plejady: ładnie zmieściły się w polu Kellnera 25mm

Gromada Ha Chi: dobrze znana gromada otwarta, widok z okularem 25mm całkiem ok jak na tą aperturę

Jowisz: dobrze widoczne dwa pasy na tarczy w okularze 25mm, w okularze 10mm widoczne pociemnienie na biegunie oraz po lepszym wpatrzeniu zaczęły być dostrzegalne "nieregularności" w budowie pasów, dodatkowo wczoraj jeden z jego księżyców znajdował się blisko tarczy, ładny widok.

Wady teleskopu, które zauważyłem i które muszę poddać korekcie:

Montaż: oś pozioma chodzi bez zastrzeżeń, lekko i precyzyjnie (może nawet za lekko) oś pionowa: z okularami 10 i 25mm tuba pracuje dobrze, po włożeniu barlowa tuba zaczyna lekko przeciążać w stronę wyciągu, wyważenie trzeba korygować na obejmach wraz z wzrostem obciążenia wyciągu (w przyszłości dołoży się jeszcze jakiś kompakt z mocowaniem więc tym bardziej będzie to odczuwalne)

Szukacz: o ile przy znajdowaniu Księżyca czy Słonka spisuje się ok o tyle przy szukaniu ciemniejszych obiektów do niczego się nie nadaje (np. kometę byłem zmuszony szukać poprzez celowanie "po tubusie" lunety) wymiana na star pointera lub z'atm'owanie jakiegoś innego szukacza.

Na razie to tyle ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)