Skocz do zawartości

Max. rozdzielczość?


Rekomendowane odpowiedzi

Nie chcę żeby temat się zrobił jak woda ;) więc krótko:

 

Czy ktoś wie jakiego powiększenia (pomijam seeing) użyć przy moim 12calowcu żeby wyciągnąć max możliwości rozdzielczych. Matryca w moim nikonie to odpowiednik okularu 22mm (68X ca.) i przy barlowku 2X wychodzi 136X (11mm) jeśli się nie mylę. Więc jakiego teoretycznie "barlowa" musiałbym użyć żeby robić fotki na skraju możliwości sprzętu? Rozdzielczość aparatu to 4964x3267 (16Mpx) a teleskop ma 0,47 sekundy łuku. Nie bardzo wiem jak to się przekłada na piksele.

 

?

 

Pytam z czystej ciekawości - nie zamierzam zakładać 20X barlowa, czy coś ;)

 

(jeśli nie to miejsce - proszę przenieść)

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli do planet to przyjmuje się (z tego co wiem) podwójną wartość zdolności rozdzielczej na pixel. W twoim przypadku bedzie to 0,23 arcsec/px. Twój zestaw bez barlowa wyciąga 0.66 arcsec/px czyli łatwo licząc max sensownie w polaczeniu z tym aparatem możesz użyć barlowa x3.

 

A rozmiaru matrycy chyba nie da sie przeliczyc na odpowedniki w okularach. Nigdy sie z czyms takim nie spotkalem... ???

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A rozmiaru matrycy chyba nie da sie przeliczyc na odpowedniki w okularach. Nigdy sie z czyms takim nie spotkalem... ???

Kapralowi chodziło chyba tylko o porównywanie powiększenia, dawanego przez teleskop z kamerą i teleskop z okularami. To daje jakieś wyobrażenie o tym, czego można się spodziewać przy podłączaniu kamery ;)

  • Like 1

Uniwersał 270/1500 Dobson ATM PTMA Kielce
BCO 6mm, Celestron Or. 9mm, Kasai Or. 12,5mm; ES 14/82*, X-Cel LX 18mm, Scopos 35mm 2"
O^O Celestron Cometron 12x70
>Prezes PTMA O/Kielce: http://kielce.ptma.pl
>Koordynator SOK PTMA: http://www.sok.ptma.pl 

 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi mi o kamerkę. Wielkość matrycy (przekątna) to ok 22mm. I faktycznie to co widzę w aparacie (Księżyc) jest tej samej wielkości co przy okularze 22mm. Chodzi mi o fotografię. Przy teoretycznie idealnym prowadzeniu i seeingu itd., Przy jakim "powiększeniu" można wyciągnąć max zakładając, że matryca aparatu to 22mm?

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łukaszu? Myślę, że Ty wiesz o co mi chodzi. Nie mogę znaleźć w necie. Powiedzmy, że 22mm matrycy +8X Barlow to max , bo przy 9X już nie zwiększy się "szczegółów" na fotce (pikselach)...

 

Można to obliczyć?

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można, można, tak jak pisał Astrolutek, teoretycznie próbkujemy 2x zdolność rozdzielcza teleskopu. Wzorek np tutaj http://www.wilmslowastro.com/software/formulae.htm#CCD_Sampling

Dla 12" i piksela 4.3um mamy max sensowną ogniskową 6000mm. Wg mnie do fotek Księżyca lustrzanką wystarczy Ci 3000-4000mm ogniskowej spokojnie, więcej miałoby sens przy dobrym seeingu i nagrywaniu klipów a potem selekcji i składaniu klatek. Tak myślę  :)

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Łukaszu ;). O to mi właśnie chodziło. Czyli "barlow 4X" , 1500X4=6000. Już mam odpowiedź - dzięki :).

 

 

 

(Widziałem gdzieś to podliczenie i nie mogłem znaleźć - stąd temat)

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)