Skocz do zawartości

Synta 8, albo coś o podobnego


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, od jakiegoś czasu interesuję się astronomią i zamierzam kupić pierwszy teleskop. Znalazłam bardzo dużo pozytywnych opinii o teleskopie Synta 8; były świetny, gdyby nie waga, ponieważ zamierzam często zabierać go na obserwacje za miasto.

Jaki inny, równie dobry byłby w stanie go zastąpić? Czytałam trochę o refraktorach i reflektorach i chyba bardziej przekonuje mnie to pierwsze. Jaki rodzaj polecacie na początek, tak żeby był niezły w mieście jak i poza?

Dysponuję budżetem ok. 2000 zł.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ma być używany w mieście (a więc głównie do planet i Księżyca) oraz za miastem (pod ciemnym niebem), a przy tym przez kobietę (a więc powinien być możliwie lekki i mobilny), to w tej cenie celowałbym w używaną tubę SCT 6" wraz z akcesoriami na montażu AZ-4. Zarówno tubę jak i montaż można czasem okazyjnie kupić na giełdzie astro.

 

Świetny jako mobilny sprzęt, a przy tym dający doskonałej jakości obrazy jest też refraktor ED80, ale to trochę za mała apertura jak na jedyny teleskop. Zaletą SCT jest bezproblemowa współpraca z nasadkami bino, co daje świetne efekty przestrzenności na planetach, a zwłaszcza na Księżycu. Synty 8 w tej sytuacji zdecydowanie nie polecam. Jest duża i bardzo ciężka (o ile dobrze pamiętam waży ok. 30 kg), przez co jej używanie wymaga samozaparcia i sporej motywacji nawet pod domem nie mówiąc o wyjazdach. To nie jest teleskop dla kobiety. Wiem co piszę, ponieważ miałem i sprzedałem. ;) Lepiej kupić lżejszy i poręczniejszy sprzęt, nawet o mniejszej aperturze, ale taki który będzie często używany.  

 

Zaletą zarówno SCT jak i refraktorów ze szkłem ED jest minimalna aberracja chromatyczna (prawie jej brak), czego nie można powiedzieć o "zwykłych" refraktorach. Brak aberracji, czyli kolorowej (niebieskiej albo żółtej) poświaty pojawiającej się na jasnych obiektach jest ważny zwłaszcza przy obserwacjach planet i Księżyca. To samo dotyczy konstrukcji typu  Mak (np. Mak 127, Mak 150), ale ich zastosowanie jako teleskopów planetarno-księżycowych jest dość wąskie. Reasumując, kupiłbym SCT 6" + montaż AZ-4.  :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobór sprzętu jest uzależniony od kliku czynników. Jeden z nich - waga oraz możliwości transportowe zostały już przez Ciebie określone, natomiast należy sobie odpowiedzieć na pytanie czy chcesz sprzęt do obserwacji wizualnych czy chciałabyś w przyszłości używać go również do astrofoto. Są też konstrukcjie spisujące się dobrze w obydwu aspektach. Kolejna sprawa to czy chcesz kupić sprzęt docelowo czy doraźnie. Jeśli chcesz na początku zaspokoić chęć obserwacji wizualnych oraz poduczyć się nieba i obserwacji obiektów oraz ich śledzenia, dobrze jest wydać mniej na teleskop (dajmy na to 1200-1400zł) i za resztę dokuić okulary, filtry etc. i w między czasie odkładać na wymianę teleskopu jak ten zacznie stwarzać ograniczenia w obserwacjach z racji np. małego lustra.

Idąc docelowo kupujesz sprzęt który jest już klasą sam dla siebie, lecz odcinasz się od potrzebnych akcesoriów (lepsze okulary, filtry itp) na które będzie trzeba odłożyć dodatkowe środki.

Każda konstrukcja ma swoje wady i zalety, więc tylko precyzując swoje oczekiwania można dokonać właściwego wyboru. No chyba że śpisz na workach złota, wtedy kupuj co chcesz, a jak się nie spodoba, chtnie przygarnę każdą darowiznę :D

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)